سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
موفقیت فولادمبارکه در بومی‌سازی روغن نورد
20 تیر 1400 - 14:22
شناسه : 14951
مدیر محصولات سرد شرکت فولادمبارکه گفت: این شرکت توانست روغن نورد را با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا در ناحیه نورد سرد بومی‌سازی کند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولادمبارکه
پ
پ

محسن استکی مدیر محصولات سرد شرکت فولادمبارکه، اظهار داشت: این روغن نورد یکی از استراتژیک‌ترین مواد مصرفی ناحیه نورد سرد است که انحصار تولید آن تنها در اختیار چند شرکت اروپایی و آمریکایی بود و با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا به همت و تلاش متخصصان در شرکت فولادمبارکه بومی‌سازی شده است.

وی افزود: وظیفه اصلی خط نورد تاندم پیوسته کاهش ضخامت ورق ورودی به ضخامت خواسته‌شده مشتری است که یکی از مواد مصرفی استراتژیک مورداستفاده در خطوط نورد سرد برای این کار، روغن نورد است که از طریق ترکیب با آب و با قابلیت امولسیون شدن و پاشش در هنگام نورد ورق توسط نازل‌های تعبیه‌شده در هر پنج قفسه نورد فرایند کاهش ضخامت و نورد ورق‌های فولادی را در دمای محیط ممکن می‌سازد.

مدیر محصولات سرد شرکت فولادمبارکه گفت:  این روغن دارای خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه‌ای است و در حقیقت باعث روان‌کاری، خنک‌کاری و کاهش توان مصرفی (برق مصرفی) به‌منظور کاهش ضخامت‌های بالا را فراهم می‌آورد. همچنین المان‌های افزودنی به روغن نورد (Additives) موجب محافظت سطح ورق نورد شده و از خوردگی و اکسید شدن سطح ورق جلوگیری می‌کند، از طرفی با کلیه تجهیزات خطوط نورد و به‌خصوص آب‌بندها سازگاری دارد.

استکی بیان کرد: با عنایت به اهمیت این روغن در فرایند نورد و تاثیر مستقیم آن بر پارامترهای تولید، به‌منظور ارتقای این پارامترها و همچنین به‌منظور افزایش تعداد تامین‌کنندگان داخلی و ایجاد رقابت بین آن‌ها و همچنین ارتقای کیفیت و تکنولوژی تولید روغن نورد، ساخت و استفاده از این روغن نورد ADT با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا در دستور کار ناحیه نورد سرد قرار گرفت که خوشبختانه به نتیجه رسید.

وی علت دیگر این رویکرد را افزایش کیفیت ورق‌های بدنه خودرو در پاسخ به درخواست خودروسازهای کشور دانست و اظهار امیدواری کرد با انجام این فعالیت عدد تمیزی بیشتر در خط تاندم پیوسته حاصل شود.

مدیر محصولات سرد شرکت فولادمبارکه تصریح کرد: این روغن طبق رویه‌های پیش‌بینی‌شده که به‌منظور شناسایی تامین‌کنندگان توانمند و تایید کیفیت روغن مورد ادعای آن‌ها است، توسط کارشناسان فنی نورد سرد و آزمایشگاه فولادمبارکه مورد بررسی‌های اولیه قرار گرفت و در این مسیر همکاری تنگاتنگ مدیریت خرید مواد مصرفی و همکارانشان به سرعت و کیفیت دست‌یابی به این مهم کمک شایانی نمود.

 استکی با اشاره به روند تولید این روغن اذعان داشت: به دلیل حساسیت‌های کمی و کیفی موجود در خط تاندم و با توجه به شرایط روغن و تفاوت‌هایی که با روغن‌های قبلی داشت، لازم است فعالیت‌های تعمیراتی و آماده‌سازی در قسمت‌های مختلف سیستم امولسیون و قفسه‌های تاندم میل انجام پذیرد که با تعریف پروژه‌های داخلی در خط و همچنین پروژه اصلاح محل جمع‌آوری امولسیون در زیر قفسه‌های نورد، این مهم طی چند ماه آخر منتهی به سال ۱۳۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰ با تلاش همکاران در خط تاندم انجام و مقدمات لازم به‌منظور امکان استفاده از این روغن فراهم شد و طی برنامه‌ریزی مشخص با در نظر گرفتن ریسک‌های مربوطه و پیش‌بینی‌های لازم، از اواخر اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، تست عملیاتی روغن ADT در تاندم آغاز و عملا در خردادماه جاری در خط تاندم استفاده خواهد شد. لذا هم‌اکنون با گذشت بیش از یک ماه با تلاش و کوشش همکاران در خط تاندم، نتیجه تست با  موفقیت همراه بود.

وی در ادامه به نتایج استفاده از این روغن اشاره کرد و ادامه داد:  نتایج اولیه کیفی و فنی استفاده از روغن نورد ADT با بهبود شرایط نورد همراه بوده است که با تمرکز بر تولید محصولات خاص و ویژه مانند ورق بدنه خودرو، امیدواریم با گذشت زمان و افزایش تجربه استفاده از این روغن در تاندم پنج قفسه‌ای بتوان از ظرفیت‌های موجود در این نوع روغن، با تکنولوژی جدید، در جهت ارتقای پارامترهای کمی و کیفی در محصولات تاندم بهره برد.

مدیر محصولات سرد شرکت فولادمبارکه، عنوان کرد: یکی  دیگر از نتایج این موفقیت حاصل‌شده انعطاف‌پذیری بیشتر ناحیه نورد سرد در انتخاب نوع روغن نورد، بسته به نیاز عملیاتی خود است؛ چراکه خطوط نورد سرد فولادمبارکه هم‌اکنون با وجود دو تامین‌کننده و دو نوع روغن متفاوت و با ایجاد رقابت بین تامین‌کنندگان و گریز از انحصار حتی در تولید داخلی روغن نورد، به شرایط پایدارتری ازنظر تأمین روغن و ارتقای پارامترهای فنی آن دست پیدا کرده است.

وی در پایان از حمایت‌ها و پیگیری  ویژه مدیریت نورد سرد و همکاری صمیمانه و حضور پرتلاش همکاران در ناحیه نورد سرد ، به‌خصوص همکاران شاغل در خط نورد و گروه فنی تولید نورد سرد و همچنین از واحدهای خرید مواد مصرفی، آزمایشگاه، کنترل مواد و دیگر واحدهای درگیر قدردانی و ابراز امیدواری کرد تا این موفقیت‌ها راهی برای تداوم شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» در سال ۱۴۰۰ باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.