دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
موفقیت فولادمبارکه در تولید گرید DC04-C590 نیم‌سخت
16 تیر 1400 - 14:37
شناسه : 14827
مدیر متالوژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه گفت: در راستای تکمیل سبد محصولات شرکت و قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، طراحی و تولید گرید DC04-C590 نیم‌سخت(Semi Hard) با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی در شرکت فولادمبارکه تحقق یافت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولادمبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا مولوی‌زاده مدیر متالوژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه، اظهار داشت: طراحی و تولید محصولات جدید از اهداف استراتژیک فولادمبارکه است. لذا در راستای تکمیل سبد محصولات مجموعه و قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، طراحی محصولات جدید در حوزه‌های مختلف از جمله صنایع خودروسازی با تعامل گسترده با مشتریان و نواحی تولیدی و پشتیبانی محقق خواهد شد.

وی افزود: فولادهای نیم‌سخت(Semi Hard) در صنایع مختلفی شامل صنایع خودروسازی و صنایع الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند که اخیرا با توجه به شرایط تحریمی به وجود آمده در بازار فولاد کشور، تقاضاهای مختلفی از چند شرکت قطعه‌ساز به شرکت فولادمبارکه واصل شد.

مدیر متالوژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه، گفت: بر اساس این تقاضاها، واحد متالورژی و روش‌های تولید با همکاری نواحی تولیدی در فولادمبارکه و به ویژه واحد نورد سرد، نسبت به بومی‌سازی این محصول اقدام و موفق به تولید این محصول با عنوان گرید DC04-C590 و مشخصات مندرج در استاندارد گردید.

مولوی‌زاده با بیان این که در تولید این گرید از عملیات آنیل از سیکل ویژه استفاده می‌شود، بیان کرد: این گرید دارای استحکام نهایی ۵۹۰ تا ۶۹۰ مگاپاسکال بوده و دارای سختی ۱۸۵ تا ۲۱۵ ویکرز است. لذا در این راستا کلیه تست‌های آزمایشگاهی را با موفقیت گذرانده است.

وی ادامه داد: این گرید به دلیل پانچ‌پذیری مناسب در ساخت قطعات ریز با فرم پیچیده به کار می‌رود و بدون مشکل ایجاد پلیسه و پارگی قابلیت ویژه‌ای را داراست. البته این فولاد فوق در غلاف‌هایی پلاستیکی جهت جلوگيري از ورود خاک، آب، هوا و صدا به داخل خودرو، در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود.

مدیر متالوژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه تصریح کرد: درون برخي از اين لاستيک‌ها يک نگهدارنده فولادي وجود دارد که در شکل‌دهي لاستیک نقش مهمی ايفا می‌کند؛ این محصول علاوه بر تست‌های آزمایشگاهی در کارخانه مشتریان استفاده شده و تاییدیه‌های لازم را اخذ کرده است.

مولوی‌زاده ضمن قدردانی از حمایت‌های معاون بهره‌برداری در راستای توسعه محصولات جدید اذعان داشت: طراحی و تولید این گرید با همت کلیه واحدهای فروش، فولادسازی، نورد گرم، نورد سرد، آزمایشگاه و برنامه‌ریزی محقق شد که بی‌شک، بدون همکاری واحدهای مذکور، کسب این موفقیت غیرممکن بود.

فروش محصول به صورت کلاف سرد

علیرضا ناصری کارشناس متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه نیز در این خصوص تصریح کرد: فولادهای نیم‌سخت با دو حالت عملیات حرارت‌پذیر و معمولی قابل تولید هستند که می‌توانند پس از انجام همه مراحل در کارخانجات تولید ورق فولادی(به صورت نوار باریک) و یا به صورت محصول کلاف سرد در اختیار مشتریان قرار گیرد.

وی یادآور شد: بسته به میزان عناصر آلیاژی و کاربرد مورد نظر، می‌توان بر روی این محصولات انواع مختلفی از عملیات‌های حرارتی و مکانیکی را انجام داد؛ فولادهای نوارباریک تحت دو استاندارد EN10139 و EN10132 تولید می‌شوند.

کارشناس متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولادمبارکه اظهار مکرد: محصولات مندرج در استاندارد EN10139 فولادهای سخت و نیم‌سخت (Semi Hard) را شامل می‌شود که تا پیش از این به طور کامل از خارج از کشور وارد ‌شده است.

تولید فولادهای نیم‌سخت(Semi Hard) با ضخامت ۰٫۵ میلی‌متر

بهزاد بهادرانی مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولادمبارکه، گفت: ابتدا باید اشاره داشت که گرید DC04-C590 به عنوان زیرمجموعه‌ گریدهای نیم‌سخت(Semi Hard) به شمار می‌آید. برخلاف گریدهای سخت و نیم‌سخت(Semi Hard) که در عملیات نورد با چالش تولید مواجه می‌شوند، گرید DC04-C590 می‌تواند با آنالیز مناسب در عملیات نورد بدون چالش عمل کند. در نتیجه محصول فول‌هارد خروجی تاندم‌میل به همراه عملیات آنیل با سیکل خاص، در حالت تنش‌گیری و بدون آنیل کامل به خواص مکانیکی مورد نظر دست می‌یابد؛ به طوری که محصول فوق به صورت کلاف سرد با ضخامت ۰٫۵ میلی‌متر تولید و در کارخانه به صورت نوار باریک درمی‌آید.

وی افزود: این گرید کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد از جمله در صنایع الکتریکی(ساخت قطعات کلید و پریز) و نیز در قطعات مورد نیاز خودروسازان به کار می‌رود.

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولادمبارکه در پایان خاطرنشان کرد: کلیه مراحل تولید نورد سرد شامل اسیدشویی، درصد کاهش ضخامت در تاندم‌میل اسکین‌پاس و خطوط اصلاح با رویه متعارف سایر گریدهای نورد سردی تولید شده است. اما در عملیات آنیل که بعد از تاندم‌میل صورت می‌گیرد، صرفا تنش‌گیری انجام و مشابه سایر محصولات نورد سرد آنیل کامل انجام نمی‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.