دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
موفقیت مناطق نفت‌خیز برای تامین برق از طریق بخش خصوصی
16 آذر 1400 - 12:00
شناسه : 21458
شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب موفق شد برای نخستین‌ بار برق مورد نیاز تعدادی از تاسیسات نفت و گاز خود را از طریق امضای قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی تامین کند.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، غلامرضا نورانی مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، اظهار داشت: این قرارداد طبق مصوبه هییت وزیران و ابلاغ وزیر نیرو مبنی بر الزام تامین برق تمامی مشترکان برق با قدرت بیش از ۵ مگاوات به یکی از روش‌های خرید انرژی از بازار بورس انرژی، امضای قرارداد دوجانبه با عرضه‌کنندگان (نیروگاه‌های) خصوصی یا احداث نیروگاه اختصاصی به امضا رسید.

وی افزود: بر این اساس شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به‌عنوان یکی از پنج شرکت بهره‌بردار زیرمجموعه مناطق نفت‌خیز جنوب با طی مراحل مختلف کار و انجام بررسی‌های فنی، اقتصادی، مالی و حقوقی و عقد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی، ۴ مگاوات از برق مورد نیاز تأسیسات خود را تامین کرد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، گفت: تامین برق از طریق قراردادهای دوجانبه سبب کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های تامین انرژی الکتریکی (کاهش بیش از ۵۰ درصد) در مقایسه با تامین انرژی الکتریکی از وزارت نیرو با قیمت بازار عمده فروشی خواهد شد.

نورانی بیان کرد: از مزایای دیگر این قراردادها این است که در صورت پایین بودن مقدار برق مصرفی نسبت به قدرت قراردادی، مشترک برق قادر خواهد بود درخواست خود را به وزارت نیرو برای کاهش سقف دیماند (درخواست) قراردادی تا میزان مصرف واقعی خود ارائه کند. به این ترتیب هزینه‌های ترانزیت برق و در نتیجه مبلغ صورت‌حساب برق مصرفی بسیار کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با امضای قرارداد دوجانبه و درخواست کاهش سقف دیماند قراردادی به وزارت نیرو، توانسته است ماهانه درباره اشتراک‌های میدان نفتی بینک، نرگسی و ان‌جی‌ال ۱۳۰۰ هزینه انرژی الکتریکی را به نصف و هزینه ترانزیت برق را به یک‌سوم کاهش دهد که این مقدار صرفه‌جویی در شرایط سخت اقتصادی کنونی کار بسیار ارزشمندی است.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران درصدد است این اقدام را برای دیگر اشتراک‌های بالای ۵ مگاوات خود انجام دهد و از مزایای این روش تامین برق استفاده بیشتری کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.