دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
میدکو، یکی از تولیدکنندگان اصلی در صنعت فولاد کشور
20 آذر 1399 - 4:34
شناسه : 2974
برای دست یابی به تولید 55میلیون تن فولاد در افق 1404، سرمایه گذاری متوازن در حوزه های حمل ونقل، انرژی (گاز و برق) و اکتشافات معادن الزامی است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، مجید قاسمی مدیرعامل این بانک در نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی که به صورت برخط برگزار شد ضمن بررسی چشم انداز صنعت فولاد در ایران گفت: افزایش ظرفیت تولید فولاد به ۵۵میلیون تن از برنامه های دولت برای توسعه صنعت فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ است. واقعیت این است که به دلیل موانعی که از نظر زیرساخت ها داریم، امیدوار هستیم تا سال ۱۴۰۴ به تولید فولاد با ظرفیت ۴۵میلیون تن درکشور برسیم اما هم چنان تا نیل به برنامه اصلی، ۱۰میلیون تن باقی می ماند. به همین دلیل باید در حوزه های حمل ونقل، انرژی (گاز و برق) و اکتشافات برنامه ریزی و سرمایه گذاری های جدی صورت پذیرد.
وی ادامه داد: صنعت فولاد و سیمان دو خمیرمایه مورد نیاز برای توسعه کشور، به لحاظ فیزیکی هستند. البته در رأس این موارد نباید از سرمایه انسانی توانا، هم به لحاظ مدیریتی و هم به لحاظ عشق به توسعه کشور غافل شد.
قاسمی ضمن بررسی وضعیت کشورها در صنعت فولاد افزود: اگر ۲۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان را بررسی کنیم مشاهده می کنیم که کشور چین در سال ۲۰۱۹ با تولید ۹۹۶٫۳میلیون تن فولاد در رتبه اول و ایران در همان سال با تولید ۲۵٫۶ میلیون تن فولاد در رتبه دهم قرار دارد. ایران در این جایگاه از کشورهایی مانند ایتالیا، تایوان، اوکراین، ویتنام، مکزیک، فرانسه، اسپانیا، کانادا، لهستان و عربستان سعودی در شرایط بهتری ارزیابی می شود. از طرفی کشور چین به لحاظ صادرات فولاد نیز جایگاه نخست را داراست و ایران در این شاخص با صادرات ۸٫۷ میلیون تن فولاد در رتبه شانزدهم جدول و در رده بالاتر نسبت به کشورهای اسپانیا، آمریکا، استرالیا و لهستان جلوه می کند.
وی با بیان اینکه به لحاظ توزیع جغرافیایی، بیش از ۵۰درصد از تولید و تقاضای فولاد، مربوط به کشور چین است افزود: اتحادیه اروپا اولین واردکننده فولاد در جدول رتبه بندی است. در این حوزه، نام ایران جزء ۲۰ واردکننده اول دنیا قرار ندارد.
مدیرعامل بانک پاسارگاد در ادامه با اشاره به اینکه ایران از نظر تولید فولاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، با سهمی در حدود ۴۰درصد، پیشتاز است خاطرنشان کرد: وجود معادن غنی سنگ آهن از مزیت های نسبی ایران در توسعه صنعت فولاد است. به طوری که از نظر عیار، ۶۹درصد از معادن در کشور ایران بین ۵۰ تا ۵۵درصد و ۸درصد نیز بین ۵۵ تا ۶۰درصد قرار دارند. منابع سرشار از گاز طبیعی، موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب های آزاد، رشد جمعیت و گسترش بازار مصرف، سرمایه انسانی جوان، تحصیل کرده و ماهر، تجربه و دانش فنی طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری، از دیگر مزیت های نسبی ایران در صنعت فولاد هستند.
وی با بیان این مطلب که چشم انداز تولید و تقاضای فولاد در جهان صعودی است، تصریح کرد: علاوه بر مزیت های یادشده، تولید فولاد در ایران، بیش از دو برابر مصرف داخلی است. همچنین این کشور دارای توان تولید فولادهای کیفی و انواع فولادهای کربنی و آلیاژی تخت و طویل است. مسافت کوتاه و هزینه کم حمل ونقل و وجود قیمت رقابتی نیز از دیگر مزیت های ایران در صنعت فولاد است. این مزیت ها می تواند ایران را به بازیگر اصلی تأمین کسری فولاد در منطقه تبدیل کند.
وی در ادامه از شرکت میدکو به عنوان یکی از بازیگران اصلی تولید فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ یادکرد و افزود: شرکت مادرتخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در سال ۱۳۸۷ تأسیس شد. مأموریت این شرکت «سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع مس، فولاد و فروآلیاژها از معدن تا محصول» تعریف شد که البته این مأموریت امروز گسترده تر شده است.
در خصوص گستره ی جغرافیایی فعالیت‌های میدکو گفتنی است: شرکت میدکو در غرب کشور و در استان همدان، در کارخانه فروسیلیس غرب پارس، سالانه ۲۴هزار تن فروسیلیس تولید می کند. عملیات اجرایی ساخت یک واحد برای تولید منیزیم با حجم ۶هزار تن نیز در این منطقه آغاز شده که در حدود ۲۵درصد پیشرفت داشته است. میدکو همچنین در منطقه شرق کشور و در کارخانه فرآوران ذغال سنگ پابدانا به تولید ۵۵۰هزار تن کنستانتره مشغول است. در کارخانه فولاد زرند ایرانیان نیز کک، کنسانتره و گندله تولید می شود. امیدوار هستیم بهره برداری از ۱٫۷میلیون تن فولاد در این کارخانه، از ماه دی سال جاری آغاز شود. در این کارخانه همچنین یک واحد کک سازی با ظرفیت ۸۰۰هزار تن، دو واحد تولید کنتسانتره در مجموع با ظرفیت ۴میلیون تن و یک واحد تولید گندله با ظرفیت ۲٫۵میلیون تن در حال فعالیت هستند.
وی افزود: در کرمان، کارخانه فولاد بوتیای ایرانیان در تولید گندله با ظرفیت ۲٫۵میلیون تن فعال است. در این کارخانه یک واحد تولید فولاد با ظرفیت ۱٫۵میلیون تن نیز خواهیم داشت. در کارخانه بابک مس ایرانیان در شهر بابک مس، لوله مسی با ظرفیت ۱۲هزار تن و کاتد مسی با ظرفیت ۵۰هزار تن تولید می شود. در حوزه کاتد و لوله مسی از پیشرفته ترین تکنولوژی های دنیا استفاده شده است. در این بخش و با بهره مندی از تکنولوژی بیولیچینگ، توفیق پیدا کردیم که دو کارخانه از یک مجتمع مس را حذف کنیم که این امر باعث کاهش قابل توجه قیمت تمام شده مس شده است. به طوری که پس از راه اندازی موفق این واحد، دولت شیلی طی اطلاعیه ای خوشحالی خود را از اینکه با این تکنولوژی -که اولین سرمایه گذار آن بانک پاسارگاد بود- بهره برداری از معادن غنی و عمیق این کشور، توجیه اقتصادی پیدا کرده ، اعلام کرد.
قاسمی در ادامه به سایر ظرفیت های ایجاد شده توسط میدکو اشاره کرد و افزود: در کارخانه فولاد سیرجان ایرانیان، دو واحد کنسانتره ۲میلیون تنی فعال است. تولید فولاد با ظرفیت ۱ میلیون تن، آهن اسفنجی با ظرفیت ۱میلیون تن و گندله با ظرفیت ۲٫۵میلیون تن نیز آغاز شده است.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی‌هایی که در شرکت میدکو انجام شده است، این مجموعه هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و در تولید و توسعه فضای سبز نیز نقش مؤثری ایفا کرده است. به عنوان مثال در بحث کک سازی به عنوان یکی از بخش‌هایی که به لحاظ آسیب به محیط زیست نگرانی ایجاد می کند، سرمایه گذاری در حدود ۲۲میلیون دلار برای ایجاد واحد CDQ صورت گرفته که طی آن هیچ آلودگی در محیط منتشر نمی شود.
وی با بیان این که در شرکت میدکو ۶٫۵میلیارد دلار، جهت طراحی و اجرای ۳۵ پروژه اکتشافی، معدنی، فرآوری و متالورژی سرمایه گذاری شده است ادامه داد: حدود ۱۸هزار شغل مستقیم و ۳۶۰هزار شغل غیرمستقیم که ۹۵درصد آن ها بومی هستند، توسط میدکو ایجاد شده است. همچنین در احداث و راه اندازی پروژه های میدکو، از توانمندی بیش از یک هزار شرکت داخلی استفاده شده است.
وی در خصوص عملکرد شرکت میدکو در سال ۱۳۹۸ ادامه داد: در شرکت میدکو در سال ۹۸، استخراج و باطله برداری به میزان ۷۷میلیون تن، تولید محصولات مختلف معدنی به میزان ۱۹٫۴میلیون تن و فروش محصول نهایی به میزان ۵٫۵میلیون تن بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در شرکت میدکو، از معدن تا محصول، یک زنجیره عمودی ارزش وجود دارد. به دلیل فاصله کوتاه بین معدن تا کارخانجات فرآوری، هزینه حمل کاهش پیدا کرده و در نتیجه قیمت تمام شده محصول نیز پایین است. پروژه ها در مقایسه با سایر پروژه های انجام شده در کشور، در مدت زمان کمتری اجرا شده اند و حتی در زمان اعمال تحریم های بین المللی علیه کشور نیز پایدار بوده و بدون توقف پیگیری شده اند. این شرکت همچنین از وجود مجرب ترین متخصصان و مدیران برای مشاوره، مدیریت و اجرای پروژه ها بهره می برد.
قاسمی در ادامه تصریح کرد: ما در کشور برای آنکه بتوانیم بر اساس مقیاس تولید، بهره وری بالایی را ایجاد کنیم، به بنگاه های بزرگ مقیاس نیاز داریم. جهت تقویت واحدهای کوچک و متوسط، محصولات و خدمات آن ها یا باید مصرف عمومی داشته باشند مانند واحدهای تولید لبنیات و سایر کالاهای مصرفی یا باید بنگاه های بزرگی باشند که به محصولات و خدمات این واحدهای کوچک نیاز داشته باشند. در حال حاضر در مجموعه میدکو بیش از یک هزار شرکت کوچک داخلی و متوسط، بدون آنکه نیاز مالی به بانک‌ها داشته باشند، مشغول به کار هستند. این شرکت ها نیاز مالی خود را از طریق ارائه خدمات و محصولات در پروژه‌ها، برطرف می کنند.
وی در پایان در خصوص لزوم توجه به زیرساخت ها برای توسعه ظرفیت تولید فولاد کشور تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که با این ظرفیت معدنی نمی توانیم به برنامه افق ۱۴۰۴ که تولید ۵۵میلیون تن فولاد است برسیم. در این راستا، باید مسئولان محترم توجه جدی به حوزه اکتشافات داشته باشند و سرمایه گذاری های جدی را در این بخش ترغیب و تشویق کنند. توجه به حوزه حمل ونقل اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال میدکو ارتباط واحدها تا خط راه آهن را با سرمایه گذاری خود برقرار کرده است. همچنین باید توان گازرسانی، سوخت رسانی و تأمین برق در کشور تقویت شود. بحث آب هم بسیار جدی است. اگر شرکت میدکو در بخش آب وفاضلاب شهر کرمان سرمایه گذاری نمی کرد، به لحاظ محدودیت‌های آب نمی توانست چنین اقدامات وسیعی را انجام دهد. در نتیجه تمام موارد یادشده نیاز به یک سرمایه گذاری متوازن دارند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.