چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
نقشه ۲۰ ساله برای طرح جامع سرب‌ و روی
16 دی 1399 - 9:15
شناسه : 4906
مجری طرح جامع سرب و روی اعلام کرد: طرح جامع سرب و روی، با مشخص کردن نقاط ضعف و قوت و لحاظ کردن استاندارهای جهانی، نقشه راهی برای ۲۰ سال آینده این صنعت ترسیم می‌کند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، امین صفری در سومین همایش چشم انداز فلزات غیر آهنی ایران و فناوری‌های وابسته ضمن بیان این مطلب گفت: طی ۲ سال گذشته ده ها جلسه کارشناسی به صورت عمومی و خصوصی با همه ذینفعان از جمله صاحبان صنایع، دانشگاهیان و نخبگان صنعت، به منظور جمع آوری اطلاعات دقیق، ترسیم وضع مطلوب، چشم انداز، تحلیل فاصله و تدوین برنامه‌های اجرایی برگزار شد.
وی تصریح کرد: طرح جامع سرب و روی کشور به عنوان سند راهبردی توسعه این صنعت با چشم انداز افق ۱۴۲۰، آماده ابلاغ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
مجری طرح جامع سرب و روی با اشاره به راهکارهای کلان توسعه صنعت سرب و روی تصریح کرد: از جمله این راهکارها، تعیین ستاد و ساختار اجرایی برای پایش طرح جامع سرب و روی، مشارکت تشکل‌های صنفی در سیاست گذاری های کلان، تدوین طرح جامع اکتشاف سرب و روی و کاهش تصدی گری دولت است.
وی افزود: حذف صدور مجوز جدید کارخانه تولید شمش، تسهیل واردات مواد اولیه (خاک و کنسانتره) و نیز، حمایت و تشویق یکپارچه سازی و ادغام واحدهای فرآوری کوچک مقیاس، از دیگر راهکارهاست.

میزان ذخایر سرب و روی جهان و ایران
صفری با اشاره به ذخایر سرب و روی جهان بیان داشت: میزان ذخایر روی جهان ۲۵۰٫۱ میلیون تن است و ایران، ۴٫۹۶ درصد ذخایر روی جهانی (۱۲٫۴ میلیون تن) را دارد.
وی ادامه داد: اکنون ذخایر سرب جهانی ۹۰٫۳ میلیون تن است که ایران با داشتن ۴٫۰۵ میلیون تن، ۴٫۴۸ درصد ذخایر جهانی را دارد.

وضعیت استخراج سرب و روی جهان و ایران
مجری طرح جامع سرب و روی با اشاره به میزان استخراج ماده معدنی سرب و روی در جهان و ایران گفت: میزان استخراج فعلی روی جهان سالانه حدود ۱۲٫۴۶ میلیون تن و میزان استخراج روی ایران، ۳۳۰ هزار تن فلز محتوی است. همچنین، میزان استخراج سرب جهان نیز ۴٫۵۶ میلیون تن و میزان استخراج این فلز در ایران ۷۰ هزار تن فلز محتوی است.
وی ادامه داد: کل روی تصفیه شده سالانه در جهان ۱۳٫۲ میلیون تن و ایران حدود ۱۹۸ هزار تن (ظرفیت موجود ۴۷۴ هزار تن) است. نسبت تولید شمش روی به ذخایر در جهان ۵٫۳ درصد و در ایران ۱٫۶ درصد است که نیازمند رشد حدود ۳ برابری در طول دوره چشم انداز ۲۰ ساله خواهد بود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.