یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
نقش موثر شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حفاری و اکتشاف
29 مهر 1400 - 9:03
شناسه : 19451
مدیر اکتشاف ایمیدرو در نشست تخصصی«رویکردهای نوین دانش‌بنیان در اکتشافات و معدنکاری عمیق مواد معدنی: با نگاهی به تجربیات کشورهای پیشرو» گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با تمرکز بر حل مشکلات حوزه حفاری می‌توانند به کاهش هزینه‌ها و بهره‌ورکردن حفاری در اکتشافات معادن عمیق کمک کنند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی اصغر زاده، مدیر اکتشاف ایمیدرو در نشست تخصصی«رویکردهای نوین دانش‌بنیان در اکتشافات و معدنکاری عمیق مواد معدنی: با نگاهی به تجربیات کشورهای پیشرو» که با حضور استادان دانشگاه داخل و خارج کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، اظهار داشت: موضوع چاه پیمایی یکی از نقاط ضعف حوزه حفاری کشور است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با تمرکز در این حوزه علاوه بر ایجاد بازار کسب و کار برای خود، با ارائه برداشت‌های بیشتر و تفسیرهای بهتر به کاهش هزینه‌ها و بهره‌ور کردن حفاری‌ها کمک کنند. علاوه بر این، به شناسایی ساختارهای درون زمین و ترند توده‌ها در زمین کمک خواهد شد.

وی افزود: طی سال‌های گذشته اقداماتی در حوزه اکتشافات عمیق آغاز کرده‌ایم که نتایج ارزنده‌ای به همراه داشته و تجاربی جدیدی نیز به دست آوردیم که از جمله کانسارهای کشف شده در حوزه اکتشافات می‌توان به آنومالی ۲۱ سنگ‌آهن بافق در استان یزد اشاره کرد.

مدیر اکتشاف ایمیدرو گفت: مجموعه‌ای از مباحث اقتصادی، تکنولوژی و تجهیزات در اکتشافات عمیق موثر است. لذا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در معادن زیرزمینی مباحث ساختارها، گسل‌ها و درزه‌ها است که اگر به درستی شناسایی نشوند مشکلاتی را در طراحی استخراج به وجود می‌آورند.

اصغرزاده بیان کرد: از بزرگ‌ترین مشکلات بخش اکتشاف کشور این است که سرمایه‌گذاری به طور کافی در آن انجام نمی‌شود. همچنین هیدروژئولوژی و شناسایی آب‌های عمق نیز باید مدنظر قرار گیرد. از سوی دیگر به روزنبودن تکنولوژی و تجهیزات از دیگر چالش‌های پیش روی اکتشافات عمیق است.

وی یادآور شد: طبق توافق‌نامه سه جانبه‌ای که بین ایمیدرو با معاونت معادن وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی صورت گرفته است، با تمرکز بر ژئوفیزیک هوایی کار اکتشافی ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی پنج سال آینده انجام خواهد شد که امیدواریم خروجی آن دستیابی به معادن پنهان باشد. اگرچه، مدیریت معادن و تجهیز و بهره‌برداری از آن‌ها جزو مباحث مهم در این حوزه است.

حمایت از دانشگاه ها و اشتغال فارغ التحصیلان

مدیر اکتشاف ایمیدرو تصریح کرد: در ایران بستر قانونی برای اختصاص بودجه به پروژه‌های پژوهشی از محل حقوق دولتی وجود دارد، اما از این بستر به خوبی استفاده نشده است. شرکت‌های بزرگ توانایی سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها را دارند که متاسفانه تا به حال  کمکی در این حوزه نکرده‌اند.

اصغرزاده در خصوص به کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، اذعان داشت: در نظر داریم از طریق طرح، فارغ‌التحصیلان در حوزه اکتشاف و معادن را به سمت شرکت‌های مشاور سوق دهیم تا آموزش داده شوند و پس از ۲ تا ۳ سال آماده فعالیت در بازار کار باشند.

توجه به معدنکاری زیرزمینی امری ضروری است

یاشار رحیمیان عضو هیات علمی دانشگاه آلبرتا (کانادا) نیز در این نشست، گفت: کشورها در معدنکاری عمیق باید به سمت استفاده از تکنولوژی‌های جدید و اتوماسیون بروند تا بتوانند عیارهای پایین را نیز استخراج کنند.

وی با اشاره به تجربیات کشورهای پیشرو در معدنکاری عمیق، افزود: برنامه‌ریزی را باید مورد توجه قرار داد به گونه‌ای که معدنکاری زیرزمینی و عمیق به طور همزمان مد نظر قرار گیرد؛ چراکه این امر موجب تامین خوراک کارخانه و ثبات نرخ تولید خواهد شد.

توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان در هموشمندسازی معادن

محمد محمدخانی مدیرعامل شرکت جلگه‌های آسمانی نیز در این نشست، اظهار داشت: عدم همزمانی طراحی معادن زیرزمینی و روباز می‌تواند موجب دوباره کاری و افزایش هزینه‌ها شود.

وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشورهای مختلف، عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران می‌توانند هوشمندسازی معادن را مورد توجه قرار دهند. لذا با کمک این شرکت‌ها می‌توان روند توسعه فناوری در کشور را بهبود بخشید.

بهزاد مهرابی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست به بیان تفاوت‌های سرفصل‌های درسی در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور و نیز تجربیات نحوه به کارگیری فارغ‌التحصیلان پرداخت.

گفتنی است، تجربیات کشورهای پیشرو در حوزه اکتشاف معادن عمیق، نحوه آموزش و به کارگیری جوانان، رابطه صنعت و دانشگاه، تکنولوژی‌های جدید در حوزه حفاری و اکتشاف، چالش‌ها و فرصت‌های این حوزه و نیز نحوه مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان در پیشرفت بخش اکتشاف کشور از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.