یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
نوردکاران نورچشمی سرمایه‌گذاری احداثی خود را یک‌ساله باز می‌گردانند!
27 آبان 1399 - 6:49
شناسه : 1598
سید رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی دولت بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، گفت: متاسفانه دولت به جای اصرار بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، بر عرضه فولاد میانی تمرکز کرده و رانت بالایی را به عده محدودی از نوردکاران نورچشمی اعطا می کند که میزان آن فقط در مهر ماه امسال بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است.
ارسال توسط :
پ
پ

به عبارت دیگر این عده انگشت شمار کل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره مندی از این رانت عظیم بازگشت می دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند.

شهرستانی اضافه کرد: وقتی از عدم عرضه نوردکارانی که شمش را خریده اند صحبت می شود، اعلام می کنند که این شمش ها را به صورت سلف خریده ایم و هنوز تحویل نگرفته ایم. حتی اگر بر اساس ادعای همین جماعت آمار و ارقام را بررسی کنیم، می بینیم که میزان شمش فولادی که در مهر ماه سال جاری تحویل نوردکاران شده، ۴۸۰ هزار تن و میزان معامله محصولات نوردی مربوط به خریداران شمش ۲۲۲ هزار تن بوده است در حالی که حتی به صورت حداقلی و بر اساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار، باید ۲۸۷ هزار تن محصول عرضه می شده است. یعنی ۶۵ هزار تن محصول در بورس کالا عرضه نشده و به طور خوش بینانه در بازار به فروش رسیده است. لذا با توجه به اختلاف حدود ۱۰۰۰ تومانی میلگرد در بورس کالا و بازار ، رقمی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان رانت آن هم فقط در یک سال نصیب عده ای انگشت شمار می شود !

با پول رانت خرید شمش از بورس کالا می توان چندین کارخانه را احیا کرد!

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطر نشان کرد: با این میزان رانتی که نصیب نوردکاران نورچشمی می شود، می توان هر ماه چند کارخانه تعطیل شده را احیا کرد و در این شرایط اقتصادی، به تولید و اشتغال کشور و معیشت مردم کمک کرد. حتی می توان سالیانه چند کارخانه جدید در مناطق محروم ساخت و چرخ توسعه کشور را چرخاند اما متاسفانه شاهدیم که این عده محدود با حمایت برخی مسئولین، نه تنها از این رانت خواری سیر نشده اند بلکه به دنبال رانت بیشتر در سایه دستورالعمل ها و شیوه نامه های جدید هستند که امیدواریم با درایت و حساسیت نهادهای نظارتی جلوی اقدامات مخرب آنها گرفته شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.