سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
نگاهی به روند تغییرات بازار آلومینیوم در خرداد ماه
12 خرداد 1400 - 17:59
شناسه : 13295
بازار آلومینیوم هفته دوم خرداد ماه شرایط سردرگمی را سپری نمود. در شرایطی که با کاهش نرخ‌های جهانی و کاهش قیمت ارز در سامانه نیما انتظارات کاهش قوت گرفته بود و اکثر شرکت‌ها خود را برای خرید از بورس آماده می‌کردند در آخرین عرضه آلومینیوم در بورس کالای ایران مورخ 9 خرداد ماه ناگهان با سونامی افزایش قیمت و حجم قابل توجهی از تقاضا روبه‌رو شدند. بخش اعظم از این حجم تقاضا متوجه تخصیص شمش به شرکت‌های پیمانکار طرف قرارداد با وزارت نیرو بود که در قالب تهاتر به جای طلبشان شمش آلومینیوم به آن‌ها داده شده بود و کل این تقاضا در این مقطع زمانی وارد بازار شد و به سونامی افزایش قیمت دامن زد.
ارسال توسط : منبع : باشگاه آلومینیوم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، صنایع پایین‌دستی آلومینیوم که در سال جدید از یک سو با قطعی و سهمیه‌بندی برق مواجه هستند و از سوی دیگر با افزایش حدود ۳٫۵ برابری قیمت برق و ۶٫۵ برابری قیمت گاز روبه‌رو شده‌اند، درگیر محاسبه کردن میزان تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در قیمت تمام شده محصولاتشان قرار دارند که به یکباره برق هجوم شرکت‌های پیمانکار وزارت نیرو و سایر پیمانکاران برای نقدکردن مطالباتشان بازار آلومینیوم را گرفت، تا کلکسیون این نوسانات در اوایل سال کامل‌تر شود.

این حجم از تقاضا و رقابت‌های بالا در بورس سبب سردرگمی واحدهای تولیدی در بخش تامین مواد اولیه و فروش محصولات گردید و حتی توزیع‌کنندگان بازار نیز از عرضه و فروش خودداری نمودند.

گفتنی است، این نوسانات و نبود برنامه‌ریزی در توزیع باعث می‌شود بسیاری از شرکت‌ها با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو شوند و قیمت‌ها هم در بازار روند ناپایداری داشته باشد که در نهایت به عدم برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای تولید و فروش منجر خواهد شد. زیرا همانطور که این شرکت‌ها با هجوم و رقابت‌های هیجانی بالا رفتن قیمت‌ها را رقم می‌زنند از آنجائی که اغلب مصرف‌کننده شمش نبوده و اقدام به توزیع در بازار می‌نمایند ناپایداری قیمت در بازار را رقم خواهند زد. شایسته است تا شرکت‌های اسملتر در جهت کنترل بازار، یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهند و تخصیص مرحله‌ای فروش به شرکت‌های پیمان‌کار وزارت نیرو را در دستور کار قرار داده تا از ایجاد شوک‌های کاذب در بازار جلوگیری شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.