دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
همکاری مشترک سه رکن اصلی معدنکاری کشور
01 تیر 1400 - 18:27
شناسه : 14136
به دنبال برگزاری نشستی میان رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و اسدالله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، حاضران در راستای دستور این وزارتخانه در خصوص رونق بخشی به فعالیت‌های معدنکاری در کشور و توجه ویژه به مقوله اکتشاف، سرمایه‌گذاری و تامین مالی در حوزه اکتشاف مذاکراتی صورت گرفت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان سه رکن مهم معدنکاری کشور یاد می‌شود که با برگزاری شورای هماهنگی به تبادل اطلاعات در زمینه معادن کشور می‌پرازند و نشست امروز نیز در راستای اجرایی کردن زمینه‌های تفاهم‌نامه‌های امضا شده پیشین برگزار شد.

بر همین اساس مقرر شد مطالعات باقی‌مانده جهت تکمیل و تولید اطلاعات پایه در کشور از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور برای یک برنامه پنج ساله با تامین منابع مالی توسط ایمیدرو انجام شود و پس از سرمایه‌گذاری و شناسایی مناطق امیدبخش معدنی و عواید حاصله به سازمان توسعه و نوسازی معادن برای تکمیل فاز اکتشاف و انجام اکتشافات تفصیلی و آغاز چرخه بهره‌برداری از معادن انتقال یابد.

این طرح پنج ساله اهدافی از جمله نوسازی و بهسازی زیرساخت‌ها و تجهیزات اکتشافی و آزمایشگاهی کشور با هدف افزایش بازدهی مطالعات و فرایندهای اکتشاف در کشور و همچنین توانمندسازی متخصصان اکتشافی کشور در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور در حوزه زمین‌شناسی را دستور کار قرار دادند.

اهداف دیگری از جمله انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به میزان ۴۰۰ هزار کیلومتر خطی جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور و آغاز پروژه اکتشافات سیستماتیک در مقیاس یک هزار و ۵۰ در چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر نادر خاکی با تامین منابع مالی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن از دیگر دستاوردهای این نشست بود.

بدین ترتیب با اجرای این طرح سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به وظایف حاکمیتی خود بازخواهد گشت و سازمان توسعه و نوسازی معادن نیز رسالت خود در حوزه انجام اکتشافات تفصیلی، بهره‌برداری و فراوری از ذخایر معدنی کشور را انجام خواهد داد. همچنین در این حوزه معاونت معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مسیر را برای ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تسریع در روند ثبت و ارائه محدوده‌های امیدبخش معدنی هموار خواهد کرد.

گفتنی است، چندی پیش در این حوزه تفاهم‌نامه‌های مختلفی بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و صورت گرفته است که حاضران در نشست مذکور نسبت به اجرایی کردن آن تاکید کردند. در این راستا انتظار می‌رود با اجرایی شدن این طرح شاهد تحول بسزائی در تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی، اکتشاف ذخایر جدید معدنی و اکتشاف ذخایر عمقی در کشور باشیم.

شایان ذکر است که اجرایی شدن این طرح منجر به افزایش حجم ذخیره ماده معدنی و همچنین رفع گره‌ها و محدودیت‌های موجود در حوزه تامین مواد معدنی مورد نیاز صنایع معدنی کشور به خصوص مواد فلزی و غیرفلزی خواهد شد و تناسبی بین حجم ذخیره کشف شده با میزان نیاز کشور در حوزه تامین مواد اولیه مصرفی نیز ایجاد می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.