یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
هند در مسیر عدم وابستگی به تصمیمات اوپک
14 فروردین 1400 - 14:18
شناسه : 9527
کشور هند با درخواست از پالایشگاه‌های دولتی برای بازبینی قراردادهای خرید نفت عربستان سعودی، به تلاش برای کاهش وابستگی نفت خود به تصمیمات اوپک ادامه می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، هند که بیش از ۸۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کند، از مدیریت عرضه نفت اوپک پلاس از ابتدای امسال ناخشنود بود و از قیمت بالای نفت که باعث افزایش هزینه واردات و تورم این کشور شده، ابراز نارضایتی کرده است. با این حال حدود ۶۰ درصد از کل خرید نفت این کشور از منطقه خاورمیانه تامین می‌شود.

این کشور ماه گذشته اعتراض خود را نسبت به تصمیم اوپک پلاس برای ثابت نگه داشتن تولید در ماه آوریل نسبت به ماه مارس نشان داد و از اوپک پلاس که با کاهش تولید مصنوعی، قیمت‌ها را بالا نگه داشته است، انتقاد کرد.

دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند، اظهارات همتای سعودی خود را که در واکنش به درخواست دهلی نو برای افزایش تولید نفت، برداشت از ذخایر را پیشنهاد کرده بود، غیردیپلماتیک خواند.

یک مقام هندی مطلع به خبرگزاری پرس تراست ایندیا، گفت: در حالی که خریداران از نظر حقوقی ملزم به دریافت مقادیر ذکر شده در قرارداد هستند، عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان، گزینه کاهش عرضه در صورت تصمیم اوپک برای محدود نگه داشتن تولید و تقویت قیمت‌ها را دارند. در واقع، چرا باید مصرف‌کنندگان هزینه تصمیمات اوپک را بپردازند. شرایط تولیدکنندگان اوپک برای فروش نفت به هند اغلب برخلاف نظر خریدار است.

پالایشگاه‌های هندی در هفته‌های اخیر به خرید نفت آمریکای شمالی و جنوبی پرداخته و بعضی از گریدهای نفتی را برای اولین بار خریداری کرده‌اند. این اقدام در راستای تلاش هند برای متنوع کردن منابع واردات نفت و کاهش خرید از خاورمیانه صورت گرفت.

شرکت اچ پی سی ال میتال انرژی که جوینت ونچر شرکت هندوستان پترولیوم و غول فولاد لاکشمی میتال است، نخستین خرید نفت هند از گویان را انجام داد و شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور برای خرید یک محموله گرید نفتی توپی برزیل سفارش داده است. بر اساس گزارش اویل پرایس، برآورد می‌شود واردات نفت هند از آمریکا در ماه فوریه به میزان قابل توجهی رشد کرده است. همزمان این کشور خرید نفت عربستان سعودی را کاهش داد؛ به طوری که آمریکا ضمن سبقت گرفتن از عربستان سعودی، به عنوان دومین صادرکننده بزرگ نفت به کشور هند شناخته شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.