دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
واگذاری معادن زغال‌سنگ سوادکوه به ذوب‌آهن اصفهان
19 فروردین 1400 - 9:33
شناسه : 10002
مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال‌سنگ سوادکوه (البرز مرکزی) به ذوب‌آهن اصفهان با حضور جمعی از مسئولان این مجتمع عظیم صنعتی، شهرستان سوادکوه و شرکت پیشرو معادن سوادکوه ذوب‌آهن، ۱۸ فروردین ماه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سوادکوه برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مرتضی یزدخواستی عضو هیات‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان در این مراسم، اظهار داشت: این شرکت به عنوان مادر صنعت فولاد کشور، پیشگام اکتشاف معادن کشور بود که در این بین، معادن البرز مرکزی نیز توسط این شرکت راه‌اندازی و مالکیت این معادن بر اساس سیاست‌های گذشته به بخش خصوصی واگذار شد. پس از اینکه ذوب‌آهن اصفهان به بورس کالای ایران ورود پیدا کرد، این شرکت به منظور تامین پایدار مواد اولیه، مجدد به امر اکتشاف و توسعه معادن ورود و مدیریت و بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ سواد کوه در البرز مرکزی را از طریق تاسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه در اختیار گرفت.

وی افزود: ذوب‌آهن اصفهان تجربه موفقی در امر مدیریت و راهبری معادن زغال‌سنگ در البرز شرقی دارد که از آن تجربه می‌توان در معادن سوادکوه بهره برد و امیدوارم شاهد توسعه این معادن و بهره‌برداری از تمام ظرفیت تولیدی آن باشیم.

معادن سوادکوه به دوران طلایی خود بازگشتند

طالبی فرماندار شهرستان سواد کوه نیز در این مراسم گفت: ذوب‌آهن اصفهان از دهه ۵۰ در این معادن حضور داشته است و در آن زمان توانست رفاه و توسعه اقتصادی را برای منطقه به همراه آورد.

وی افزود: در دوره‌ای که بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ سوادکوه توسط ذوب‌آهن اصفهان انجام می‌شد، دوران طلایی این معادن محسوب می‌شود و در این بین، شرکت ذوب‌آهن توانست برای هفت هزار نفر اشتغال ایجاد کند؛ اما پس از آن متاسفانه با واگذاری این معادن به بخش خصوصی، شاهد رکود آن‌ها بودیم.

امیدواریم معادن به دوران اوج بازگردند

فرماندار سوادکوه گفت: احیا و توسعه معادن، افزایش تولید، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی، توجه به صنایع تبدیلی و آموزش تخصصی، از جمله مواردی است که امیدوارم با بازگشت ذوب‌آهن اصفهان و مدیریت دوباره این معادن، مورد توجه قرار گیرد و شاهد بازگشت این معادن به دوران طلایی خود باشیم.

۳۰ درصد زغال مصرفی از واردات تامین شود

محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان، در نشست خبری پیش از این مراسم، اذعان داشت: هم‌اکنون در کشور یک میلیون و ۷۰۰  هزارتن زغال‌سنگ تولید می‌شود؛ در حالی که نیاز کشور حدود سه میلیون تن و نیاز ذوب‌آهن حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ است و طبق نیاز کشور باید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن زغال‌سنگ وارد کرد. متاسفانه به دلیل کیفیت پایین زغال داخلی، باید ۲۰ تا ۳۰ درصد زغال‌سنگ مصرفی از واردات تامین شود.

وی افزود: با وجود ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تنی معادن سوادکوه، اما هم‌اکنون تولید این معادن در سال تنها حدود ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ است؛ در همین راستا، توسعه استخراج امری بسیار ضروری محسوب می‌شود.

معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان گفت: کیفیت بالای زغال‌سنگ این معادن منجر به کاهش واردات این محصول خواهد شد. البته هدف ما دستیابی به حداکثر استخراج در سریع‌ترین زمان ممکن است که اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی برای این منطقه را به همراه دارد.

ذوب‌آهن  اصفهان تنها تولیدکننده ریل در کشور

افشین مختاری مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه بیان کرد: مطالعات خرید این معادن از سال گذشته آغاز و در نهایت پنج معدن زغال‌سنگ و یک گواهی کشف به انضمام دارایی‌های این معادن خریداری شد.
وی افزود: هم‌اکنون در این معادن حدود یک هزار نفر مشغول به کار هستند که امیدوارم با توسعه آن، شاهد اشتغال‌زایی مناسب برای این منطقه باشیم. همچنین برای توسعه فعالیت این معادن به زیرساخت‌هایی نیاز است که هم‌اکنون در حال مهیا کردن این ملزومات هستیم.

وی با اشاره به اینکه این معادن در دهه ۵۰ توسط ذوب‌آهن اصفهان راه‌اندازی شده است، گفت: از تجربه بیش از نیم قرنی ذوب‌آهن اصفهان جهت اصلاح ساختار سازمانی و تجهیزاتی این معادن بهره می‌گیریم و قطعا شاهد توسعه آن‌ها خواهیم بود. از آنجایی که ذوب‌آهن اصفهان تنها تولیدکننده ریل و آرک معدن در کشور هست و تجربه بسیار گران‌بهایی در مدیریت معادن دارد که این امر در معادن البرز شرقی نیز متبلور شده است. 

مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه با اشاره به تاسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه توسط ذوب‌آهن عنوان کرد: با ایجاد این شرکت، عواید اقتصادی و اشتغال‌زایی حاصل از توسعه این معادن به این منطقه خواهد رسید و ذوب‌آهن اصفهان، توسعه مالکیت معادن در استان‌ها را مدنظر ندارد بلکه تنها، تامین پایدار مواد اولیه است.

حضور تمامی زیرمجموعه‌ها در بورس

روح‌الله فاضل‌پور مدیر امور مجامع و شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، گفت: این مجتمع عظیم صنعتی ۱۰ شرکت زیرمجموعه دارد که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و بر اساس سیاست‌های سهامدار عمده که ذوب‌آهن است، عمل می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف اصلی برای هر ۱۰ شرکت، پیوستن آن‌ها به بورس است که نیاز به زیرساخت، شفاف‌سازی و دیگر ملزومات دارد. خوشبختانه جهت ۶ شرکت، اقدامات لازم برای پیوستن به بورس انجام شده و برای شرکت پیشرو معادن سوادکوه نیز در نظر است بعد از گذشت ۲ تا ۳ سال مالی، اقدامات لازم صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که پس از این مراسم، لوح‌های یادبود به خانواده شهدای والامقام سواد کوه اهدا شد و مسئولان حاضر، ضمن بازدید از معادن زغال‌سنگ سوادکوه، در مراسم نمادین واگذاری مدیریت این معادن به ذوب‌آهن حضور یافتند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.