دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
واگذاری معدن زغال‌سنگ سنگرود استان گیلان
22 شهریور 1400 - 12:13
شناسه : 17678
کارگران قدیمی معدن تعطیل شده زغال‌سنگ سنگرود از احیای مجدد این واحد معدنی خبر می‌دهند و امیدوارند که مسئولان این معدن را به اهلش واگذار کرده باشند.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، منابع کارگری در معدن زغال‌سنگ سنگرود استان گیلان با بیان اینکه حدود هفت سال است که تولید در این واحد معدنی به دلیل غیر واقعی اتمام ذخایر زغال‌سنگ و غیر اقتصادی بودن استخراج متوقف شده و از آن زمان صدها کارگر بیکار و وضعیت شغلی مشخصی ندارند، اظهار داشت: اخیرا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان به عنوان متولی این واحد تولیدی، معدن زغال‌سنگ سنگرود را بعد از چند دوره آگهی مزایده به یک شرکت پیمانکار به نام «شرکت پل راه نامی» واگذارکرده است.

به گفته کارگران؛ این واحد معدنی در یک منطقه‌ وسیع و در ارتفاعات کوه‌های البرز غربی واقع شده و جدا از ذخایر عظیم زغال‌سنگ دارای معادن سنگ سلیلس، سنگ نسوز وآهک هم است که هنوز استخراج از آن به صورت جدی انجام نشده است.

کارگران قدیمی این واحد معدنی با بیان اینکه سالهاست اهالی منطقه بزرگ فاراب و خورگام عمارلو به دنبال بازگشایی مجدد این واحد معدنی برای اشتغال جوانان جویای کار خود هستند، اما درنهایت این واحد با پیگیری برخی مسئولان دلسوز استانی قرار است مجدد فعال شود، گفتند: زمانی این واحد معدنی چهار هزار و ۸۰۰ کارگر فعال در سه شیفت داشت که با واگذاری آن به بخش خصوصی طی دهه ۷۰ تعداد کارگران به حداکثر ۴۰۰ کارگر تقلیل یافت و در نهایت آن زمان به دلیل غیرمتعهد بودن پیمانکاران بخش خصوصی این واحد معدن با حمایت نماینده وقت به بهانه غیراقتصادی بودن تعطیل شد.

به گفته کارگران قدیمی زغال‌سنگ سنگرود؛ نداشتن توان مالی و مدیریت پیمانکاران پیشین، موجب خسارت جانی و مالی زیادی به کارگران معدن و در نهایت اهالی منطقه شد که برای نمونه در تیر ماه سال ۱۳۷۶ انفجار این معدن موجب مرگ ۲۰ نفر و مصدومیت بیش از ۵۰ کارگر شد. در حال حاضر سالهاست صدها نفر از جوانان بیکار دو بخش فاراب و خورگام در منطقه عمارلو منتظر ازسرگیری مجدد فعالیت معدن سنگرود هستند.

کارگران معدن در پایان خاطرنشان کردند: هم‌اکنون مهمترین دغدغه و نگرانی آن‌ها اهلیت داشتن پیمانکار جدید در اداره این واحد معدنی است. غالب افرادی که برای خرید این واحد پا پیش می‌گذارند، اهلیت کاری ندارند و هدف آن‌ها به جای اشتغال و تولید دست‌درازی به منابع ملی است. لذا از مسئولان خواستاریم بر واگذاری این واحد تولیدی نظارت کنند تا مبادا کارگران بعد از سال‌ها گرفتاری دوباره درگیر مشکلات مدیریتی شوند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.