یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
وجود نخستین گمرک صنعت فولاد در ذوب‌آهن
19 تیر 1400 - 10:42
شناسه : 14893
مدیرکل گمرکات استان اصفهان چهارشنبه شانزدهم خردادماه ضمن حضور در ذوب‌آهن اصفهان گفت: در بهار ۱۴۰۰ تشریفات صادرات ۶ هزار و ۶۳۶ فقره اظهارنامه به وزن ۵۷۰ هزار و ۲۵ تن کالا به ارزش ۳۶۸ میلیون و ۷۳ هزار دلار در پنج گمرک استان اصفهان انجام پذیرفته است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رسول کوهستانی پزوه مدیرکل گمرکات استان اصفهان اظهار داشت: گمرک اختصاصی ذوب‌آهن اصفهان اولین گمرک صنعت فولاد کشور محسوب می‌شود که همزمان با تاسیس این کارخانه مادر صنعتی احداث شده است. لذا در این راستا شرکت فولادمبارکه جایگاه دوم را به خود اختصاص داد.

وی افزود: آمار صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود که سهم استان اصفهان ۵ درصد از کل صادرات کشور بوده است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان، گفت: در بهار ۱۴۰۰ تشریفات صادرات ۶ هزار و ۶۳۶ فقره اظهارنامه به وزن ۵۷۰ هزار و ۲۵ تن کالا به ارزش ۳۶۸ میلیون و ۷۳ هزار دلار در ۵ گمرک استان اصفهان انجام پذیرفته است که در مقایسه با سال گذشته از نظر تعداد ۷۷ درصد، حیث وزن ۸۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱۵۰ درصد رشد را تجربه کرد.

کوهستانی پزوه با اشاره به اینکه گمرکات استان با توجه به شیوع ویروس کرونا تعطیل نمی‌شوند، بیان کرد: در این ایام معاونان و روسای گمرکات و دوایر با حضور کامل و کارکنان گمرکات استان به صورت شیفت‌بندی مناسب با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به واحدهای تولیدی، صادرکنندگان و بازرگانان خدمت‌رسانی کردند.

وی ادامه داد: تمامی درخواست‌های ارزیابی در محل واحدهای تولیدی استان پهناور اصفهان مورد موافقت واقع شده و ارزیابان و کارشناسان گمرکات استان با حضور در محل واحد تولیدی و حتی در خارج از وقت اداری و ایام تعطیل تشریفات صادرات را انجام داده‌اند.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در زمینه صادرات گمرک ذوب‌آهن، اذعان داشت: در بهار امسال ۳۳ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار و به وزن ۵۲ هزار تن تشریفات صادرات از طریق گمرک ذوب‌آهن انجام پذیرفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۴۴ درصد و لحاظ وزنی ۴۶ درصد رشد را شاهد بود.

کوهستانی پزوه عنوان کرد: میزان صادرات گمرک اختصاصی ذوب‌آهن طی سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۴ میلیون دلار و در سال گذشته ۸۴ میلیون دلار برآورد شده است. لذا این ارقام چشمگیر روند رو به رشد صادرات غیرنفتی و به خصوص محصولات فراوری شده از سنگ‌آهن را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: گمرک نقش موثر و هماهنگ‌کننده‌ای در زمینه تسهیل‌گری دارد تا از این مسیر فرایند واردات و صادرات تسریع شود.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان یکی از مانع زدایی‌های انجام شده از تولید را حذف بخشنامه‌های خلق‌الساعه عنوان کرد و گفت: چندی پیش تیک‌های صادراتی یا همان مجوز سیستمی صادرات را شاهد بوده‌ایم که سبب شد کامیون‌ها در گمرک یا مرز متوقف شوند. لذا این موضوع آسیب‌های فراوانی را در پی داشت و خوشبختانه با حذف شدن این روند کنترل‌ها بر اساس سهم بازار و عرضه بورس لحاظ می‌شود.

کوهستانی پزوه تصریح کرد: ذوب‌آهن اصفهان به عنوان فعال مجاز اقتصادی در گمرک شناخته شده است و در این راستا می‌تواند از تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های یک ساله بهره‌مند شود.

منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: ذوب‌آهن اصفهان پایه‌گذار صنعتی شدن کشور بوده است و شایسته می‌دانم از مرحوم نیازمند که بانی راه‌اندازی این کارخانه عظیم در آن دوران بودند، یاد کنم.

وی افزود: نتایج بارز تاسیس ذوب‌آهن و کارنامه فعالیت این صنعت را امروز در بخش‌های مختلف کشور شاهد هستیم. بخش عظیمی از جمعیت کشور سهامداران این شرکت تشکیل می‌دهند و هرگونه خدمت به این مجموعه مانند خدمت به اقتصاد کشور و نقش مجموعه گمرک کشور در این زمینه پررنگ است.

 مدیرعامل ذوب‌آهن بیان کرد: صادرات از گمرک اختصاصی ذوب‌آهن بهبود خوبی را رقم زده است، اما نیاز است برای ارتقاء آن برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

یزدی‌زاده ضمن قدردانی از تلاش‌ها و خدمات شبانه‌روزی کارکنان گمرک جمهوری اسلامی ایران و به ویژه گمرکات استان اصفهان و گمرک اختصاصی ذوب‌آهن، تصریح کرد: با توجه به حجم فعالیت گمرک اختصاصی ذوب‌آهن امیدواریم ارتقا ساختار تشکیلاتی این گمرک هر چه زودتر مورد تصویب نهایی واقع گردد.

شایان ذکر است احداث یک ساختمان اختصاصی برای گمرک ذوب آهن نیز از جمله سایر مباحث مطرح شده در این نشست بود که با تاکید مدیرعامل شرکت مقرر گردید این موضوع از سوی معاونت های خرید و فروش تا حصول نتیجه پیگیری شود.

محمد جعفر صالحی معاون خرید شرکت ذوب‌آهن در پایان نیز با تشکر از مجموعه گمرکات استان اصفهان خاطرنشان کرد: همکاری و تعامل بسیار خوبی با گمرک استان داریم. لذا انتظارات ذوب‌آهن را در سطح بالایی اجابت کردند و این موضوع سبب شده گمرک ذوب‌آهن به عنوان یک پایگاه کلیدی در واردات کالا نقش بسیار مهمی در روند خط تولید شرکت ایفا نماید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.