پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
وجود ۱۰۹ معدن فعال در اردبیل
08 آبان 1400 - 12:17
شناسه : 19798
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در مجموع ۲۰۴ معدن در این استان وجود دارد که در حال حاضر تنها ۱۰۹ مورد از آن‌ها مشغول فعالیت هستند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فریبرز شجاع معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال تاکنون در معادن‌ استان اردبیل سرمایه‌گذاری شده است که با میزان استخراج سالیانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برای یک‌هزار و ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال‌ ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: آهن، مرمریت، تراورتن، سیلیس، عقیق، پوکه معدنی، پوزولان و کائولن از جمله مهمترین موادی است که از معدن‌های استان اردبیل استخراج و بیشتر آن‌ها در کارخانه‌های فراوری به سایر فراورده‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مانند سیمان و مصالح ساختمانی سبک وزن تبدیل و روانه بازار می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، گفت: علاوه بر این چهار پهنه‌ اکتشافی در استان داریم که به منظور فعالیت در آن‌ها، مجموع ۱۲ پروانه اکتشاف برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری دولتی و بخش خصوصی صادر شده است. همچنین ۲ محدوده معدنی مشگین‌شهر شامل مس، مولیبدن و طلا در مرحله صدور گواهی کشف است که بهره‌برداری از آن‌ها در سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد و به دنبال آن بحث احداث واحد تولید کنسانتره مس را نیز خواهیم داشت.

شجاع بیان کرد: ذخایری که تاکنون در کانسنگ مس پهنه قره‌سو- سبلان کشف شده و در مرحله صدور پروانه است، ۰.۲۳ درصد عیار دارد و حجم آن تا این لحظه به حدود ۷۰ میلیون تن می‌رسد. همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در پهنه قزل اوزن چهار محدوده اکتشافی دارد که پروانه گرفته و در یکی از آن‌ها عملیات حفاری از حدود ۲۰ روز پیش آغاز شد.

وی ادامه داد: امیدواریم که با ادامه روند اکتشاف و در صورتی که آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌ها منجر به نتیجه مثبت برسد و از نظر اقتصادی دارای توجیه باشد، در آینده نزدیک تعیین تکلیف شود. در پهنه باغرو نیز شرکت سرمایه‌گذاری کوثر با پیگیری‌هایی که انجام شد، سه دستگاه حفاری مستقر کرده و در حال اجرای عملیات اکتشاف تفصیلی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، اذعان داشت: یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تاکنون در بخش اکتشاف پهنه‌های معدنی این استان سرمایه‌گذاری شده است و میزان اشتغال آن‌ها به ۱۵۰ نفر می‌رسد. لذا در صورت رسیدن به مرحله بهره‌برداری و احداث کارخانه فراوری، میزان اشتغال‌زایی به ۵۰۰ نفر و حجم سرمایه‌گذاری به ۱۴ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

شجاع در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود طی دو سال آینده کارخانه کنسانتره مس پورفیری در معدن صاحب دیوان که جزو پهنه قره‌سو- سبلان است، به مرحله تولید برسد. همچنین علاوه بر بحث ۱۲ پروانه اکتشاف در پهنه‌ها، ۳۶ پروانه اکتشاف دیگر نیز برای بخش خصوصی صادر شده است که اگر به نتیجه برسد، بخش معدن استان اردبیل جهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.