جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
«ومعادن» در مسیر توسعه گام نهاد
28 شهریور 1400 - 12:07
شناسه : 17996
شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات طی سالیان اخیر با ورود به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های زیربنایی صنایع معدنی و فلزی همچون اکتشاف، حمل و نقل، تولید برق، فناوری‌های نوین و انتقال آب توانسته است نقش خود را به عنوان یک مجموعه پیشرو و تاثیرگذار در صنعت و بازار سرمایه تثبیت کند. راه‌اندازی اولین شرکت پروژه محور بازارسرمایه توسط هلدینگ «ومعادن» با نام «تجلی توسعه معادن و فلزات» و عرضه قریب‌الوقع بخشی از سهام آن در بورس با نماد «تجلی» بهانه‌ای شد تا با سعید صادقی معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌های هلدینگ «ومعادن» و رییس هییت‌مدیره شرکت تجلی به گفتگو بنشینیم. در ادامه متن کامل این مصاحبه را می‌خوانید:
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
پ
پ

وضعیت توازن تولید در زنجیره فولاد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به سند چشم‌انداز صنعت فولاد ۱۴۰۴ جهت نیل به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، در ابتدا کشور نیازمند این است که بتواند خوراک این صنعت را تامین کند، اما برخی سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های اشتباه در سال‌های گذشته، علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در حوزه معدن به خصوص سنگ‌آهن را به شدت کاهش داده است؛ به عنوان مثال پیش‌بینی می‌شود گندله‌سازان در سال جاری با کسری سه میلیون تنی مواد اولیه روبه‌رو باشند.

نکته مهمی که همواره باید به آن توجه کرد این است که سرمایه‌گذاری در زمینه معدن یک فعالیت دیربازده محسوب شده و ریسک فراوانی به ویژه در حوزه اکتشاف دارد. به همین دلیل سرمایه‌گذاران رغبت چندانی برای سرمایه‌گذاری در آن را ندارند و این روند نهایتا توازن تولید را در طول زنجیره مختل می‌کند.

عکس‌العمل فعالان تولید در این خصوص چگونه بوده است؟

طی سال‌های گذشته شرکت‌های فعال در این صنعت اقدام به توسعه عمودی خود کرده‌اند؛ یعنی شرکت‌های معدنی که تامین‌کننده مواد اولیه‌ای مثل کنسانتره و سنگ‌آهن برای شرکت‌های فولادی بودند خود اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش‌های پایین‌دستی کرده‌ که این موضوع نیز نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیربنایی مانند اکتشاف از جذابیت کافی برخوردار نیست.

با توجه به آن چه ذکر شد مجموعه «ومعادن» چه اقدامات و راهبردهایی را در پیش گرفته است؟

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با تحلیل وضعیت موجود و آگاهی از مسائل و چالش‌های پیش رو، تلاش کرده است به زعم خود اقداماتی را جهت تسهیل سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها انجام دهد؛ به گونه‌ای که هم منافع سرمایه‌گذاران تامین شده و انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه پیدا کرده و هم به وظایف خود در سطح ملی عمل کند؛ با اقدامات هوشمندانه و موثر، زمینه‌ساز تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴ باشد.

در مورد نحوه شکل‌گیری شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات توضیح دهید.

امروزه با توجه به اقبال مردم به بازار سرمایه، یک فرصت مناسب برای شرکت‌ها ایجاد شد تا طرح‌های توسعه خود را دنبال کنند. با برنامه‌ریزی درست و اتخاذ استراتژی مناسب می‌توان این نقدینگی سرگردان را به درستی مدیریت کرده و به سمت فعالیت‌های تولیدی سوق داد تا ثمره آن هم به توسعه کشور منجر شده و هم مردم از مزایای این سرمایه‌گذاری‌ها برخوردار شوند.

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با بهره‌گیری از این فرصت استثنایی با عرضه اولیه شرکت تجلی علاوه بر تامین مالی پروژه‌های خود، یک روش نوین در تامین مالی را نیز به بازار سرمایه ایران معرفی کرد. شاید لازم بود اولین شرکت پروژه محور در ایران با پشتوانه سه شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو ایجاد شود تا با بهره‌گیری از تجارب و سابقه این شرکت‌های خوشنام در بازار، روش نوین تامین مالی به عنوان یک تجربه موفق مورد توجه سایر فعالان بازار قرار گیرد. در واقع این شرکت‌ها تاکنون پروژه‌های موفق زیادی را اجرایی کرده‌اند و از این منظر جزو مجموعه‌های قابل اعتماد بازار سرمایه محسوب می‌شوند. البته طبیعتا فعالان بازار سرمایه با این شرکت و ماهیت آن آشنایی چندانی ندارند و بسیار مهم است که مردم اطلاعات کافی در این خصوص به دست آورند تا بتوانند با آگاهی کامل اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

در مورد تمایز عملکرد یک شرکت پروژه محور مثل تجلی با سایر شرکت‌های بورسی بیشتر توضیح دهید.

شرکت تجلی همان طور که می‌دانید ماهیتا یک شرکتی است که چندین پروژه در حال اجرا را مدیریت می‌کند. بنابراین معیار سودآوری و آنچه برای شرکت‌های مرسوم در بازار بورس مورد تحلیل قرار می‌گیرد در اینجا کاربردی ندارد و باید معیار درصد پیشرفت پروژه ملاک عمل قرار گیرد. در واقع عملکرد این شرکت در گرو پیشرفت فیزیکی پروژه‌هاست و انتظار می‌رود با افزایش پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها قیمت سهام این شرکت در بورس افزایش یابد. ضمن اینکه به محض تکمیل یک پروژه و رسیدن به مرحله بهره‌برداری، واحد جدیدی تحت عنوان کنترل و بهره‌وری تولید شکل می‌گیرد و ستاد موقت پروژه منحل و به پروژه‌های جدید منتقل می‌شود. لذا این فرایند دائما تکرار خواهد شد. واحد مدیریت پروژه در این شرکت همیشگی است و با اتمام یک طرح، پروژه دیگری فعال خواهد شد. این شرکت به جای سبد سهام، سبد پروژه‌ها را مدیریت می‌کند و به مرور زمان با بهره‌برداری از پروژه‌ها، هر دو واحد فعال خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.