پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
ونارچ قم یکی از باارزش‌ترین معادن کشور
13 بهمن 1399 - 11:58
شناسه : 6163
رییس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: معدن منگنز ونارچ قم با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۲۸۰ تن بزرگ‌ترین و بهترین معدن منگنز کشور است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدجواد آخوندی در خصوص معدن منگنز ونارچ قم اظهار داشت: این معدن زیرزمینی به عنوان سهامی عام، جزو نمادهای موفق بورس به حساب می‌آید، همچنین معدن منگنز ونارچ یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های معدنی استان به‌شمار می‌آید که طی سال‌های اخیر مورد توجه ویژه‌ قرار گرفته است.
وی افزود: قم ظرفیت‌های قابل توجهی در بخش معادن فلزی دارد که با اکتشافات جدید و تسهیل فرآیند صدور مجوزهای لازم برای برداشت از معادن شناسایی شده، می‌توان علاوه بر ارزش‌افزوده اقتصادی و اشتغالزایی، حجم قابل توجهی از مواد مورد نیاز کشور را از این طریق تامین کرد.
رییس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: موفقیت معدن منگنز ونارچ نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در حوزه معادن قم موجب توسعه بیش‌ازپیش اقتصاد استان شده است؛ به طوری که یکی از قطب‌های مهم معادن و صنایع معدنی کشور در کنار قابلیت‌های گردشگری و صنعتی شناخته می‌شود.
آخوندی گفت: این استان از جمله مناطق معدن‌خیز کشور است که می‌توان با اجرای طرح معدن‌کاری سبز در آن، هم زمینه استخراج مواد معدنی گسترده را به انجام رساند و هم پوشش گیاهی و محیط زیست اطراف معادن را حفظ کرد.
وی با اشاره به لزوم استفاده از ماشین‌آلات جدید در معادن قم،‌ تاکید کرد: از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته‌ شده برای تحقق شعار سال در حوزه معادن استان، ارتقای بهره‌وری است تا بتوان ضمن حفظ منابع طبیعی، فرایند معدنکاری را با استفاده از تجهیزات مناسب توسعه بخشید.
لازم به توضیح است که معادن منگنز «ونارچ» به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ منگنز کشور، فعالیت خود را از سال ۱۳۴۱ آغاز کرده است. این معادن امروزه در سطح منطقه و خاورمیانه، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ معدنی به حساب می‌آید. این معادن در جنوب غربی شهر قم واقع شده‌اند که راه ارتباطی آن از شهر قم تا معدن به ۳۰ کیلومتر می‌رسد. ضمنا ۱۸ کیلومتر از آن جاده اصلی قم، نیزار و ۱۲ کیلومتر به معدن اختصاص دارد. این معدن در محدوده شهرستان کهک قرار گرفته است. روستای «ونارچ» در ۲ کیلومتری معدن واقع شده و تعداد زیادی از ساکنان آن در این معدن فعال هستند. علاوه بر این، ۲ درصد ذخایر معدنی کشور در قم وجود دارد و همین مساله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت‌های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می‌دهد. در همین رابطه راهبرد سازمان صمت قم جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استخراج‌شده است تا با فرآوری آن‌ها، ارزش‌افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن استان ایجاد شود.
مهم‌ترین ذخایر شناخته‌شده استان شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ‌های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ‌های لاشه، سنگ‌آهک و سنگ گچ) است که با به‌کارگیری طرح‌های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی می‌توان کسب‌وکارهای درآمدزا در زمینه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.