یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
پایان ذخایر سنگ‌آهن تا ۱۴ سال آینده
02 اسفند 1401 - 15:43
شناسه : 33636
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه اگر به ذخایر آهن کشور توجهی نشود، تا ۱۴ سال آینده دیگر سنگ‌آهن نخواهیم داشت، گفت: بر اساس برآوردها تا سال ۲۰۳۰ ذخایر معدنی به پایان می‌رسد؛ از این رو باید به سمت اکتشافات عمقی حرکت کنیم.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، دکتر علیرضا شهیدی امروز در افتتاحیه چهل‌ویکمین گردهمایی علوم زمین با ارائه گزارشی از فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی در حوزه‌های علوم مختلف زمین، افزود: فعالیت‌های این سازمان دانش‌محور است و زمینه فعالیت‌ها در حوزه‌هایی چون مخاطرات زمین شناسی، اکتشافات معدنی و ژئوتوریسم است.

وی آغاز فعالیت این سازمان را از سال ۵۶ ذکرکرد و ادامه داد: شناسایی مواد معدنی برای تولید ثروت ملی و ارزیابی و پایش مخاطرات با هدف جلوگیری از زیان‌های اجتماعی از ماموریت‌های این سازمان است.

شهیدی، مشارکت در طرح‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف علوم زمین را از دیگر فعالیت‌های این سازمان نام برد و یادآور شد: کمیسیون بین‌المللی تهیه نقشه‌های زمین شناسی دنیا (CGMW) دنیا را به ۹ سازمان زمین شناسی تقسیم کرده و ریاست تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه در کمیسیون بین‌المللی CGMW بر عهده ایران است.

به گفته وی، در این راستا تاکنون از سوی ایران نقشه‌هایی تهیه شده و به تایید این کمیسیون رسیده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، تهیه نقشه‌های پایه را از ماموریت‌های این سازمان دانست و با بیان اینکه برای این منظور نسبت به تهیه نقشه‌های زمین شناسی در مقیاس یک بیست‌وپنج هزارم اقدام شد، ادامه داد: علاوه بر آن طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با هدف ایجاد تحول در حوزه اکتشافات معدنی، تعریف و از سال ۹۹ اجرای آن آغاز شد.

وی دستاورد این طرح را تقسیم کار در حوزه اکتشاف معادن دانست و خاطر نشان کرد: بخش پی‌جویی و شناسایی معادن بر عهده سازمان زمین شناسی است و کشف معدن نیکل در پهنه بیرجند از دیگر دستاوردهای این طرح بوده‌است.

شهیدی با اشاره به چالش‌های موجود در بخش ذخایر معدنی، گفت: ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی است و نیاز است تا توجه بیشتری به این حوزه صورت گیرد. یکی از نیازهای این حوزه تهیه نقشه‌های پایه است و در صورتی که به این حوزه توجهی نشود، در آینده معادن معدنی کشور دچار بحران خواهد شد.

وی اضافه کرد: نمونه آن معدن آهن است و در صورتی که به آن توجه نشود تا ۱۴ سال آینده دیگر سنگ‌آهن نخواهیم داشت.

رئیس سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر ضرورت توجه به اکتشافات معدنی عمیق، افزود: دنیا به سمت اکتشافات عمقی حرکت کرده است، چرا که بر اساس برآوردها تا سال ۲۰۳۰ ذخایر معدنی به پایان می‌رسد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.