جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 1 December , 2023 ساعت ×
پرتو، بازوی اصلی مدیریت سهام «ومعادن»
14 مهر 1400 - 15:34
شناسه : 18787
مدیرعامل شرکت پرتو تابان معادن و فلزات به تاریخچه شکل‌گیری این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در راستای برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی خود، نیازمند یک بازوی اجرایی و فعال در حوزه بورس برای مدیریت سهام مجموعه بود که بر همین اساس تاسیس یک شرکت در قالب سهامی خاص را در برنامه‌ها و اولویت کاری خود قرار داد و نهایتا در فروردین ماه سال گذشته، شرکت سرمایه‌گذاری پرتو تابان معادن و فلزات مجوز تاسیس گرفت و با سرمایه اولیه یکصد میلیارد ریالی راه‌اندازی شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهدی ترابی مدیرعامل شرکت پرتو تابان معادن و فلزات تاسیس این شرکت را با هدف بازارگردانی و مدیریت سهام گروه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و استفاده بهینه از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به‌منظور کسب سود عنوان کرد و اظهار داشت: باتوجه‌به اینکه رقم سرمایه اولیه بسیار کم بود، هییت‌مدیره پرتو تابان به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برنامه افزایش سرمایه را مصوب کرد و در آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ سرمایه شرکت از یکصد میلیارد ریال به یک هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

وی به عملکرد شرکت در حوزه مدیریت سهام برای دفاع از سهم هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه آن اشاره کرد و افزود: سبد متنوعی از سهام گروه هلدینگ «ومعادن» که شامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با نماد کچاد، گهرزمین با نماد کگهر، معدنی و صنعتی گل‌گهر با نماد کگل، صبانور با نماد کنور، سهام سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با نماد «ومعادن» و همچنین سهام بانکی بیمه‌ای سیمانی و چندرشته‌ای مانند شستا در سبد سهام پرتو تابان قرار دارند.

مدیرعامل شرکت پرتو تابان معادن و فلزات، گفت: باتوجه‌به ریزشی که از مرداد ماه سال گذشته در بازار سرمایه اتفاق افتاد، تمرکز بیشتر هییت‌مدیره بر حفظ سبد سهام و ارزش آن در کنار متناسب‌سازی با وضعیت روز بازار بود و در این مسیر به لطف خدا و حمایت هییت‌مدیره شرکت عملکرد خوبی داشتیم. باتوجه‌به زیان‌های ۴۰ الی ۵۰ درصدی که شرکت‌های دیگر در نیمه دوم سال گذشته با آن مواجه شدند، شرکت پرتو سال ۱۳۹۹ را در کنار شناسایی ۷۰۰ میلیارد ریال سود قطعی، تنها با ۲۲ میلیارد ریال کاهش ارزش پرتفو را به پایان رساند.

ترابی با اشاره به مزیت نسبی پرتو تابان در کنار شرکت‌های مشابهی که در بازار سرمایه حضور دارند، بیان کرد: سهامدار عمده پرتو تابان هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بوده که صد درصد سهام را به خود اختصاص داده است و با مدیریت مدبرانه‌ای که از طریق هلدینگ و هییت‌مدیره آن انجام می‌شود، مزیت اصلی و تفاوت این شرکت با شرکت‌های مشابه دیگر، مراقبت کارآمد از سهم و متناسب‌سازی سبد سهام است؛ به‌گونه‌ای که توانسته‌ایم ضمن حفظ ارزندگی سهام، نقدشوندگی آن را نیز حفظ کنیم تا دچار زیان‌های سنگین نشویم.

وی در پاسخ به این پرسش که وجود شرکت‌های بازارگردان برای شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ چقدر لازم است؟ ادامه داد: شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات که جایگاه ویژه‌ای دارند و از ارزش بالایی در بین سهام‌داران برخوردار هستند، برای حفظ اعتماد سهامداران و سرمایه‌شان به یک بازوی اجرایی مناسب و کارآمد نیاز دارند. شرکت‌های بزرگی که در زمینه‌های صنعتی، معدنی و تجاری فعالیت دارند، نمی‌توانند سرمایه‌شان را به‌راحتی در اختیار هر شرکتی بگذارند. باتوجه‌به اینکه شرکت‌های فعال بسیاری در زمینه بازارگردانی، سرمایه‌گذاری و سبدگردانی وجود دارد، اما هلدینگ‌ها و شرکت‌های مطرح برای این که بتوانند سهامشان را بهینه مدیریت کرده و به اهداف مدنظر خود برسند، مبادرت به تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی و سبدگردانی می‌کنند تا نقش و جایگاه خود را در بازار حفظ نمایند.

مدیرعامل شرکت پرتو تابان معادن و فلزات تصریح کرد: هلدینگ «ومعادن» نیز با توجه به گستردگی و وسعت فعالیت‌های خود از این قاعده مستثنی نبوده و برهمین اساس، سیاست صحیح مدیران وقت بر تاسیس شرکتی بوده است  که در قالب آن شرکت با تمرکز بیشتر و حساسیت بالاتر و رصد لحظه‌ای بازار با تصمیم مقتضی، سهام‌شان را مدیریت و براساس رشد بازار حرکت کنند تا نقدشوندگی و ارزش سهام حفظ شود.

ترابی اذعان داشت: حوزه‌های صنعتی، معدنی و کانی‌های فلزی جزو زیرساخت‌های اساسی اقتصادی یک کشور است و باتوجه‌به میزان سودآوری و فعالیت‌هایی در آن و ارزش افزوده‌ای که در بحث استخراج و شناسایی کانی‌های فلزی وجود دارد، این ارزش افزوده باید مدیریت شود. لذا سرمایه‌ای که از فعالیت و سرمایه‌گذاری در معادن کسب شده باید در بازارهای بورس کشور مدیریت شود.

وی همچنین به افزایش سرمایه این شرکت اشاره کرده و یادآور شد: بنا به پیشنهاد هییت‌مدیره پرتو تابان و موافقت امیرحسین نادری مدیرعامل هلدینگ و حمایت ویژه علی اکبری معاون مالی و اقتصادی، مجوز افزایش سرمایه شرکت از ۱۰ هزار میلیارد به ۲۰ هزار میلیارد ریال اخذ و گزارش توجیهی آن تنظیم شده که در مرحله تایید حسابرس رسمی است. لذا به محض اینکه حسابرس گزارش را تایید کند، مجوز بورس اخذ می‌شود و سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری پرتو تابان معادن و فلزات در سال ۱۴۰۰ از یک هزار میلیارد به دو هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. البته علت اصلی افزایش سرمایه شرکت استفاده بهتر از منابع و افزایش فعالیت در بازار و نهایتا کسب سود بیشتر از بازار است.

مدیرعامل شرکت پرتو تابان معادن و فلزات در پایان خاطرنشان کرد: به کسانی که در بازار سرمایه فعال هستند توصیه می‌کنم که به مزیت هلدینگ «معادن»؛ به عنوان مثال به سیاست‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه‌های معدنی-فلزی، حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای و حتی ایجاد اسکله تخصصی که به‌تازگی شروع کرده است، توجه ویژه کنند و اگرمی‌توانند، حتما سهام «ومعادن» را خریداری کنند؛ چراکه سهام این شرکت یک سهام باارزش افزوده بسیار بالا و با سودآوری مطمئن است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.