چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
پروژه نفت جاسک مسیری برای تغییر نقشه تجاری ایران
02 مرداد 1400 - 15:53
شناسه : 15435
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، نقشه تجاری ایران را در حوزه انرژی تغییر می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: مرحله نخست طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک و احداث مخازن ۱۰ میلیون بشکه‌ای ذخیره‌سازی نفت در این منطقه، از جمله طرح‌های راهبردی است که نقشه تجاری ایران در حوزه انرژی را تغییر می‌دهد و با اجرای آن، موقعیت راهبردی کشور در بخش انرژی مستحکم می‌شود.

وی افزود: با اجرای این طرح عظیم، تراکم تجارت انرژی ایران از خلیج فارس به دریای عمان منتقل می‌شود و به لحاظ ژئوپلیتیک، نقشه تجاری کشور تغییر می‌کند، این در حالی است که با راه‌اندازی این خط لوله در مرحله نخست، ۲۰ مخزن نفتی در مجموع با ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت از سوی پتروامید آسیا ساخته می‌شود که البته کل پروژه در چند مرحله اجرایی و سرانجام، ظرفیت مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در این طرح به ۳۰ میلیون بشکه نفت خام می‌رسد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در جاسک با استفاده از توان مهندسان و کارگران داخلی احداث می‌شود و موضوع داخلی‌سازی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی در دستور کار قرار می‌گیرد.

خیابانی بیان کرد: مخازن جاسک، ایرانی‌ترین مخازنی است که در این حوزه ساخته شده و بالغ بر ۹۰ درصد مخازن با اتکای به توان و تجهیزات داخلی ساخته می‌شوند. مهم‌ترین منطق ساخت داخل، اشتغال‌زایی است، به نحوی که از توانمندی‌های داخلی برای تامین نیازهای فنی و مهندسی کشور استفاده می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال طرح انتقال نفت از گوره به جاسک، زمینه‌ای را فراهم کرد که اگر تا دیروز تنگه هرمز تنها معبر انتقال انرژی و نفت ایران بود، امروز شریکان تجاری ایران و کشورهای شرق آسیا می‌توانند با هزینه کمتر نفت خام را این بار از پایانه جاسک دریافت کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.