چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
پس از پنج سال سنگ‌آهن وارد بورس شد
11 فروردین 1400 - 16:03
شناسه : 9515
نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران: عضو هییت‌مدیره انجمن سنگ‌آهن و نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران، گفت: سرانجام پس از پنج سال تلاش، شاهد عرضه سنگ‌آهن و سایر محصولات معدنی در بورس کالا هستیم. عرضه هر کالای تولیدی در بورس کالا، موجب شفافیت، روان شدن معاملات، ضمانت اجرای قرارداد و کشف قیمت واقعی می‌شود. توزیع سود متوازن در زنجیره تولید فولاد، ضمن احیای تولید و سرمایه‌گذاری، عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا را به تحقق این مهم یاری می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : کالاخبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، قدیر قیافه عضو هییت‌مدیره انجمن سنگ‌آهن و نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران، اظهار داشت: این موضوع از حدود پنج سال پیش مطرح بود و مذاکره‌های متعددی نیز صورت گرفت که در آن ضرورت ورود معدنی‌ها به ویژه نهادهای تولیدی از جمله سنگ‌آهن در زنجیره ارزش فولاد مطرح شد و اقدامات مثبتی با همکاری شرکت بورس کالا و انجمن سنگ‌آهن صورت پذیرفت؛ اما متاسفانه با توجه به اینکه همواره میل به دخالت در اقتصاد و بازار در میان سیاست‌گذاران وجود داشته و دارد، این اقدامات طی سال‌های گذشته، همواره نافرجام باقی مانده است. این در حالی است که عرضه بورسی هر کالای تولیدی موجب شفافیت، روان شدن معاملات، ضمانت اجرای قرارداد و کشف قیمت واقعی خواهد شد و سنگ‌آهن هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: ورود سنگ‌آهن به بورس کالا، هم به سود تمام ذی‌نفعان این بخش در بالادست شامل معدن‌کاران، تولیدکنندگان کنسانتره سنگ‌آهن و هم به نفع صنایع پایین‌دستی است؛ زیرا می‌توانند در اسرع وقت و بدون تاخیر، نیاز خود را از بورس کالا و در شرایط کاملا رقابتی و شفاف تامین نمایند که خوشبختانه هم‌اکنون بر لزوم عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس تاکید می‌شود.

عضو هییت‌مدیره انجمن سنگ‌آهن، گفت: یکی از مشکلات فعالان بازار، سهمیه‌بندی‌هایی است که دولت در حوزه سنگ‌آهن، کنسانتره سنگ‌آهن و حتی آهن‌اسفنجی انجام می‌دهد که نفع و نتیجه عملی ندارد. نکته اصلی این است که دخالت دولت‌ها در بازارها، انحصاری ناعادلانه ایجاد می‌کند؛ بنابراین کشف قیمت عادلانه باید در کل زنجیره شکل بگیرد تا سود متوازن در زنجیره ایجاد شود.

قیافه یادآور شد: متاسفانه برخی‌ها با شعارهای عامه‌پسند به سمت رویکرد قیمت‌گذاری می‌روند اما همه تجربیات گذشته نشان می‌دهد که این رویکرد به هیچ عنوان به سود تولید تمام نمی‌شود.

وی تاکید کرد: ما اصرار داریم که سنگ‌آهن در بورس کالا عرضه و کشف قیمت و شفاف‌سازی صورت پذیرد تا این محصول با قیمتی منصفانه و عادلانه به دست حلقه‌های بعدی برسد. ما اعتقاد داریم این قیمت باید کسری از قیمت فوب خلیج‌فارس باشد که با محاسبه هزینه‌های حمل و … به دست می‌آید. بنابراین باید در  بورس کالا پس از کشف قیمت،  به صنایع پایین‌دستی عرضه شود.

عضو هییت مدیره انجمن سنگ‌آهن در پایان خاطرنشان کرد: مزیت مهم بورس، کشف قیمت رقابتی و عادلانه است و الزامی هم وجود ندارد که ۱۰۰ درصد این محصولات در بورس عرضه شود؛ زیرا اگر بخش مهمی از تولید نیز در بورس عرضه شود، فرآیند کشف قیمت نیز به آسانی صورت خواهد گرفت. با این تفاسیر، بورس به عنوان نهادی که شفاف‌سازی و کشف قیمت می‌کند، قادر است خط قیمت و نرخ را کشف کرده و به بازار نشان دهد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.