دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
پیامدهای مثبت عرضه معادن کوچک و متوسط در بورس کالا
09 آذر 1399 - 7:33
شناسه : 2102
مدت‌هاست برخی از مسائل در حوزه سیاست‌گذاری معدن لاینحل باقی مانده و در این مسیر امکان استفاده از پتانسیل‌های مالی دولت به دلایل قانونی و سیکل‌های تجاری متاثر از نفت به شدت کمرنگ شده است.
ارسال توسط :
پ
پ

از آن سو توان بالای بخش خصوصی برای توسعه معادن ظرفیت شگرفی است که از طرق مختلف امکان تزریق سرمایه به معادن کشور را دارد. این موضوعی است که رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران هم به آن اذعان دارد و مکانیزم موجود در بورس را فرصت بزرگی برای بخش معدن می‌داند. بهرام شکوری که نگاه شفافی به پتانسیل‌ها و چالش‌های بخش معدن دارد، با وضعیت پیش‌روی بخش معدن خاطرنشان می‌کند: تسهیل حضور معادن در بورس، یکی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های تامین مالی برای توسعه این بخش در کشور است.
شکوری با استقبال از تلاش‌های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت و مسوولان سازمان بورس برای عرضه معادن کوچک و متوسط در بورس گفت: امکان تامین مالی از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به تحریم‌ها در حال حاضر وجود ندارد. شکوری افزود: تامین مالی از طریق نظام بانکی بسیار پردردسر و گران است و عملا معادن به سراغ آن نمی‌روند. در چنین شرایطی بورس یکی از روش‌های مطمئن، ارزان و پایدار تامین مالی محسوب می‌شود و می‌تواند مشکلات بسیاری از معادن را حل کند. وی ادامه داد: اکنون معادنی با ذخایر غنی در کشور با مشکل نقدینگی مواجه هستند و تامین مالی از بورس می‌تواند در فعال‌سازی مجدد معادن تعطیل یا نیمه فعال موثر باشد.
شکوری با اشاره به گزارش سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص امنیت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف گفت: در این گزارش، امنیت سرمایه‌گذاری به تفکیک حوزه‌های کاری از نگاه فعالان اقتصادی ارزیابی شده است که براساس آن، معدن امن‌ترین حوزه کاری بوده و بالاتر از حوزه‌های خدمات تولیدی، نفت خام و گاز طبیعی، تامین آب و برق و گاز، زراعت، خدمات و… ایستاده است. این موضوع نشان می‌دهد حضور معادن در بورس می‌تواند با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شود.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: حضور در بورس این اطمینان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که ارزش واقعی و صورت‌های مالی معادن به‌طور شفاف بررسی و اعلام شده است. البته در این راه پیشنهاد ما این است که با توجه به پیچیدگی امور، بورس از شرکت‌های تخصصی حوزه ارزیابی معادن استفاده کند.
وی با بیان اینکه معادن نیز برای حضور در بورس به سمت استفاده هرچه بیشتر از استانداردها می‌روند، گفت: یکی از محاسن مهم حضور در بورس این است که معادن کوچک و متوسط نیز در حوزه‌های مختلفی مانند مالی، حقوقی، اکتشاف، فراوری و… به سمت استفاده از استانداردهای بین‌المللی رفته و این موضوع روی کل صنعت موثر است.
شکوری خواستار همراهی هرچه بیشتر و سریع‌تر بورس با عرضه معادن کوچک و متوسط از طریق این نهاد مالی شد و خاطرنشان کرد: معادن می‌توانند از طریق بازار بورس بخشی از محصول یا بخشی از سهام خود را عرضه کنند و به تامین مالی بپردازند. این موضوع حرکت خوبی برای توسعه بخش معدن است و امیدواریم با استقبال هم سازمان بورس و هم معادن همراه شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.