جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
پیشرفت طرح‌های توسعه‌ای فولاد غدیر نی‌ریز
22 تیر 1401 - 20:05
شناسه : 30277
مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز گفت: اصلی‌ترین برنامه مجتمع، بهره‌برداری از کارخانه فولاد و اتمام پروژه فولادسازی و تسریع عملیات احداث کارخانه گندله‌سازی است. چراکه تمام این اقدامات در توسعه و صنعتی شدن منطقه نی‌ریز و رشد صنعت فولاد کشور نقش اساسی دارد.
ارسال توسط : منبع : چیلان
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محسن مصطفی‌پور مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در خصوص مشکلات پیش‌ روی این شرکت، اظهار داشت: مهم‌ترین چالش موجود، قطعی برق و گاز در روزهای مختلف سال است. امیدوار هستیم تدابیر لازم اندیشیده شود تا در آینده‌‌ نزدیک، این مشکلات را پشت سر بگذاریم. فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب از جمله ریل، جاده و دریا برای انتقال مواد اولیه و ارسال محصول، مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است. البته با همکاری هییت‌‎مدیره و سهامداران شرکت، راهکارهای خوبی جهت حل این مشکلات ارائه شده و در حال اجرایی شدن است.

وی در ارتباط با مصوبه عوارض صادراتی افزود: اقتصاد و فعالیت اقتصادی را باید بر اساس مزیت‌های آن پیش ببریم. زمانی که تولید و فروش در بازار داخل سودآور باشد، همگان به سمت این بازار متمایل می‌شوند و اگر در مقاطعی، شرایط به نفع حضور در بازارهای جهانی باشد، باید این فرصت غنیمت شمرده شود و فرصت صادرات را از دست ندهیم. نگاه به این موضوعات قطعی نیست و در تلاش هستیم تا در حوزه صادرات و بازار داخلی حضور موفقی داشته باشیم و در مسیر رشد و توسعه اقتصادی حرکت کنیم.

زمان بهر‌ه‌برداری از پروژه فولادسازی

مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز مطرح کرد: پروژه فولادسازی در این مجتمع از سرعت بسیار خوبی برخوردار بوده و به اهداف خود که بهره‌برداری از کارخانه فولادسازی در نیمه اول سال ۱۴۰۱ است، نزدیک‌تر شده‌ایم. طی نیمه دوم سال ۱۴۰۰، این برنامه سرعت قابل توجهی داشته است.

مصطفی‌پور با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف حائز اهمیت این مجتمع، احداث واحد گندله‌سازی بوده است، تصریح کرد: این هدف سال‌ها معطل مانده بود و با تلاش‌های صورت‌گرفته در تمام ارکان مجموعه سهامداران طی اسفند ماه سال گذشته، عملیات احداث آن آغاز شد و در مسیر ساخت قرار گرفت. ساخت کارخانه آهک نیز در دستور کار قرار گرفته است که مناقصه آن برگزار شده و امسال به طور حتم وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: اقدامات زیرساختی و زیربنایی نیز در این مجموعه در سال گذشته اجرایی شد که ازجمله آن‌ها طرح‌های داخلی شرکت، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، ایجاد مشاغل جدید، ساخت مجمع فرهنگی و ورزشی برای شهر نی‌ریز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و انجام اقدامات لازم برای تامین پایدار آب از طریق بهر‌ه‌مندی از خط انتقال آب خلیج‌ فارس بوده است.

تولید آهن‌اسفنجی با ظرفیت کامل

مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز، ظرفیت اسمی این مجتمع را ۸۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: میزان تولید به ۸۷۰ هزار تن نیز رسید و اگر مشکلات زیرساختی برق و گاز وجود نداشته باشد، می‌توان اهداف بالاتر را نیز محقق کرد، اما با وجود تمام مشکلات، در مرز اسمی تولید خود باقی مانده‌ایم.

مصطفی‌پور، اذعان کرد: در زمستان سال گذشته، قطعی گاز مشکلات زیادی را به وجود آورد و باید دقت داشت که گاز طبیعی تنها انرژی مولد نیست و برای واحدهای احیا مستقیم، خوراک نیز محسوب می‌شود.

وی در ارتباط با عرضه آهن‌اسفنجی در بورس کالای ایران، عنوان کرد: از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ضرورت عرضه محصولات زنجیره آهن و فولاد در بورس کالا را اعلام کرد، محصولات مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در بورس عرضه می‌شود و به طور ثابت تنها شرکتی هستیم که هر هفته در بورس حضور داشته‌ایم.

مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در پایان خاطرنشان کرد: از این مقوله که کالا به صورت مستقیم در بورس عرضه شود، استقبال می‌کنیم، اما انتظار داریم که این تالار صنعتی نیز در تعیین قیمت پایه مداخله نکند و اجازه دهد تا قیمت‌ها از طریق سازوکار عرضه و تقاضا و بر اساس قوانین بازار کشف شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.