یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
چادرملو از رکوردزنی دست نخواهد کشید
07 اردیبهشت 1401 - 18:30
شناسه : 27120
معاون تولید و بهره‌برداری مجتمع چادرملو، گفت: طراحی انجام شده، فناوری به کار رفته و همچنین به‌کارگیری مدارهای خنک‌کاری در چادرملو به شکلی بوده است که برای تولید هر تن فولاد کم‌تر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود و این اتفاق در بین فولادسازان کشور بی‌نظیر قلمداد می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وحید خلیلی معاون تولید و بهره‌برداری مجتمع چادرملو، در جریان بازدید جمعی از خبرنگاران از مجتمع چادرملو در قالب چهارمین مرحله سلسله بازدیدهای میدانی «راهیان پیشرفت» وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: چادرملو، تنها شرکت در کشور است که از صفر تا ۱۰۰ زنجیره فولاد را در درون خود دارد؛ به این معنی که سنگ‌آهن پس از برداشت از معادن زیرمجموعه چادرملو به کنسانتره، گندله و سپس آهن‌اسفنجی تبدیل و در نهایت طی فرایندی، شمش فولادی از آن تولید می‌شود.

وی افزود: سال گذشته چادرملو موفق شد رکوردهای خوبی در تولید از خود برجای بگذارد، از جمله برداشت ۱۲ میلیون تن سنگ‌آهن از معادن زیر مجموعه و ۳.۸ میلیون تن گندله‌سازی، اما در بخش فولادسازی به دلیل قطعی برق طی تابستان، کاهش ۱۵۰ هزار تنی تولید شمش اتفاق افتاد؛ با این حال مجموع تولید شمش سال ۱۴۰۰ با یک میلیون و ۵۰ هزار تن، بیش از تولید سال ۱۳۹۹ بود که حدود ۴۰۰ هزار تن آن نیز به مقاصد صادراتی ارسال شد.

معاون تولید و بهره‌برداری مجتمع چادرملو، در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت طی سال جدید، گفت: احداث کارخانه فروآلیاژها در استان یزد، همکاری برای توسعه معدن مس جانجا سیستان و بلوچستان و ایجاد صنایع فولادی در بندر چابهار، ساخت دو کارخانه فولادسازی برای خراسان و یزد، توسعه نیروگاه‌ها، توسعه آهن و فولاد سرمد ابرکوه و افزایش ظرفیت گندله‌سازی در استان یزد به پنج میلیون تن، ازجمله برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت است. با اجرای طرح یاد شده، مجموع ظرفیت فولاد این شرکت طی سال‌های آینده به پنج میلیون تن افزایش خواهد یافت.

خلیلی، گفت: با اجرای خط انتقال آب از خلیج‌فارس تا فلات مرکزی ایران به طول ۸۰۰ کیلومتر، آب شیرین‌سازی شده در اختیار چادرملو قرار گرفته است. طراحی انجام شده، فناوری به کار رفته و همچنین مدارهای خنک‌کاری در چادرملو به شکلی بوده که برای تولید هر تن فولاد کم‌تر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود که در بین فولادسازان کشور بی‌نظیر است.

قطعی‌های برق و گاز از پیش اعلام شود

معاون تولید و بهره‌برداری مجتمع چادرملو، اضافه کرد: چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد، اما قطعی گاز سبب شده بین دو تا سه ماه طی فصول سرد سال برای بخش تولید دچار بحران شویم، با این حال در صورتی که برنامه‌های خاموشی برق یا قطع گاز از پیش اعلام شود، می‌توان با جایگزینی فعالیت‌هایی نظیر تعمیرات و نگهداری، مانع زیان‌دهی بیشتر شد.

وی عنوان کرد: سودآوری چادرملو در سال گذشته، ۲۴ هزار میلیارد تومان بود که به دلیل اجرای برنامه‌های کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید و همچنین ارتقای بهره‌وری اتفاق افتاد. این میزان سودآوری هشت هزار میلیارد تومان بیش از سال ۱۳۹۹ بود؛ جمع سرمایه‌گذاری این شرکت برای پروژه‌های توسعه‌ای ۸۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

خلیلی همچنین از توسعه اکتشافات معدنی این شرکت خبر داد که با کشف ذخایر جدید و حفاری‌های جدید محقق می‌شود، همچنین بحث خرید سنگ‌آهن خام از معادن خصوصی نیز در دستور کار است و قصد داریم آنومالی‌هایی که در فلات مرکزی ایران واقع بوده و سازمان انرژی اتمی تملک آن‌ها را بر عهده دارد، با رایزنی در اختیار بگیریم. سال گذشته چادرملو بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات به دولت پرداخت کرد، که نیمی از مالیات دریافتی استان یزد را شامل می‌شد.

معاون تولید و بهره‌برداری مجتمع چادرملوهمچنین با اشاره به اشتغال‌زایی مستقیم برای هفت هزار نفر و غیر مستقیم برای ۵۰ هزار نفر در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ادامه داد: بیش از ۷۰ درصدی نیروها، بومی هستند.

وی در پایان از برنامه‌ریزی به منظور حرکت به سمت آلودگی صفر در این مجموعه خبر داد و خاطرنشان کرد: چادرملو به دنبال توسعه تولید فولاد است؛ با این حال برنامه‌های کیفی‌سازی و تولید فولاد با کیفیت برای حضور در بازارهای جهانی را برای اجرا قرار داده‌ایم. تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برای افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.