سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
چشم‌انداز صنعت آلومینیوم تاریک نیست اما مبهم است
13 آذر 1399 - 4:36
شناسه : 2440
در ابتدای سال جاری کاهش تقاضا برای محصولات آلومینیومی به‌دلیل شیوع بیماری شدید بود اما با گذشت زمان، شاهد روند رو به رشد تقاضا و عرضه بودیم که مجدداً نوسان قیمت‌ها، وضعیت عرضه و تقاضا را تحت‌تأثیر قرار داد. به سبب شیوع بیماری کرونا، موانع بسیاری سر راه تولید قرار گرفته که رفع آن نیازمند صرف انرژی بیشتر و هزینه‌های زیاد است.
ارسال توسط :
پ
پ

به‌گزارش اخبارفلزات به‌نقل از فلزات آنلاین، محمد مرادی‌مطلق مدیرعامل شرکت نوین‌‌ گدازه مطلق اظهار داشت: شرکت نوین گدازه مطلق فعالیت خود را از سال ۱۳۶۰ در زمینه تولید قطعات پیچیده آلومینیومی با روش دایکست برای صنایع گوناگون ازجمله صنعت خودرو، نفت و گاز، ساختمان و تأسیسات، روشنایی و نور، صنایع غذایی و لوازم خانگی آغاز کرد و از پیشگامان صنعت قالبسازی و ریخته‌گری به حساب می‌آید.

حساسیت تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی

وی در ارتباط با وضعیت بازار در سال جاری، بیان کرد: بهای شمش آلومینیوم نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر شده است که البته در بعضی از روزها افت ناچیزی را تجربه می‌کند. با توجه به سهم بالای ۵۰ تا ۹۰ درصدی مواد اولیه در بهای تمام‌شده قطعات آلومینیومی، افزایش دو برابری طی چند ماه بسیار مشکل‌ساز شده است و مشتریان تاب افزایش ۴۰ درصدی محصولات را ندارند و به همین دلیل تقاضا برای محصولات ما کاهش یافته است.

وی تأکید کرد: هر بنگاه تولیدی در چنین شرایطی، انعطاف کمی را در تغییر مسیر و سیاست‌ها دارد و ما نیز درنظر داریم تا ضررها را به حداقل برسانیم و بدون تعدیل نیرو از این بحران عبور کنیم. حفظ خانواده کاری برای ما حائز اهمیت است و تصمیم‌گیری در شرایطی که نمی‌توان حتی وضعیت یک روز را پیش‌بینی کرد، دقت نظر خاصی را می‌طلبد. مدیریت هر مجموعه، باید بپذیرد که تمام این شرایط جزئی از فعالیت صنعتی است و وی نباید از اوج کار خود به‌‌شدت احساس رضایت کامل و از افت آن، احساس درماندگی و پشیمانی کند.

مرادی‌‌مطلق درخصوص تأثیر شیوع ویروس کرونا بر صنعت، بیان کرد: به هر حال، شیوع این بیماری تاکنون در تمام دنیا اثرگذار بوده است. در آغاز این شیوع، بخش قابل‌توجهی از صنایع و کسب‌وکارهای دنیا تعطیل شدند اما به‌مرور فعالیت‌ خود را به‌شکل متفاوت‌تر آغاز کردند. به‌طور مثال، برگزاری جلسات حضوری بسیار محدود شده است و جا‌به‌جایی کالا در دنیا به سختی انجام می‌شود. پیش‌بینی می‌کنیم که اگر این ویروس تا پایان‌ سال و ابتدای سال آینده نیز ادامه داشته باشد، قیمت به‌طور متوسط شبیه شرایط فعلی را تجربه کند. علاوه ‌بر این وجود تحریم‌ها در این چنین شرایطی، فعالیت را برای تولیدکنندگان ایرانی دشوار کرده و خیلی اوقات زمان موردنیاز برای تأمین کالاهای خارجی چهار برابر قبل شده است و کالاهای وارداتی در مدت طولانی‌تری به‌دست ما می‌رسد.

وی درخصوص الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرکت، خاطرنشان کرد: با آموزش کارکنان و اجرای پروتکل‌های بهداشتی و همچنین بررسی روند بهبودی افراد مبتلا شده در جامعه، سعی در حفظ سلامت تمام افراد مجموعه کرده‌ایم. علی‌رغم خطرناک‌ترشدن رفتار این ویروس و همچنین وضعیت نابسامان و شکننده اقتصاد کشور، بعید است که فعالیت کارگاه‌ها و کسب‌وکارها به‌طور کامل متوقف شود. ما نیز در تلاش برای حفظ موقعیت شغلی افراد هستیم.

چشم‌انداز مبهم صنعت آلومینیوم

وی در ارتباط با میزان تقاضا برای محصولات آلومینیومی در نیمه اول سال جاری و مقایسه میزان آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اذعان کرد: در ابتدای سال جاری کاهش تقاضا برای محصولات آلومینیومی به‌دلیل شیوع بیماری شدید بود اما با گذشت زمان، شاهد روند رو به رشد تقاضا و عرضه بودیم که مجدداً نوسان قیمت‌ها، وضعیت عرضه و تقاضا را تحت‌تأثیر قرار داد. به سبب شیوع بیماری کرونا، موانع بسیاری سر راه تولید قرار گرفته که رفع آن نیازمند صرف انرژی بیشتر و هزینه‌های زیاد است. چشم‌انداز صنعت آلومینیوم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته اما نمی‌توان گفت تاریک است. تلاش می‌کنیم شرایط فعالیت خود را حفظ کرده و اجازه ندهیم تولید شرکت از رونق و بازدهی بیفتد.

بهره‌گیری از ماشین‌آلات خودکار

مرادی ‌مطلق درباره عمده‌ترین مشکلات کنونی شرکت، گفت: به‌‌غیر از نوسانات قیمتی، تحریم‌ها، شیوع بیماری کرونا و چالش تأمین برخی اقلام وارداتی، کمبود نیروی انسانی متخصص نیز چشمگیر بوده و متأسفانه الگوی ذهنی بیشتر جوانان، تلاش کمتر و دستاورد زودهنگام است. حساسیت این مسأله روز به روز جدی‌تر می‌شود و ارتباطی به سطح تحصیل افراد نیز ندارد؛ در زمان‌های گذشته این مشکلات کمتر بود.

وی ادامه داد: متأسفانه به‌دلیل اقتصادی که سال‌ها می‌شود که تورم دورقمی دارد، جامعه تجربه بدی از موفقیت مالی دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که راه موفقیت مالی، کارکردن و تلاش نیست و تنها کسی موفق می‌شود که خرید و فروش ارز، طلا و ملک می‌کند. در بحث مواجهه با کمبود نیروی انسانی، چون سال‌ها پیش این روند را در حوزه استقرار سیستم‌ها و اتوماسیون صنعتی به‌‌جای انسان پیش‌بینی کرده بودیم، فعالیت‌ها و توفیق‌هایی حاصل شده است اما به‌دلیل تحریم‌ها و سخت‌تر شدن دسترسی به بازارهای صادراتی، استقرار این سیستم‌ها به‌دلیل نوسانات بازار و تولید، مقرون‌به‌صرفه نیست.

مدیرعامل شرکت نوین ‌گدازه مطلق تأکید کرد: قطعاً ماشین‌های تمام اتومات مزایای بی‌شماری دارد اما زمانی استفاده از آن اقتصادی است که در طول سال بدون توقف کار کند و ابزار و تجهیزات مصرفی آن در دسترس باشد. با همه این اوصاف، بخش‌هایی از خطوط تولید را خودکار کرده‌ایم که به لحاظ فرهنگ سازمانی عواید قابل‌توجهی برای ما داشته است و درحال‌حاضر برای توسعه آن نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم. مشکل دیگری که وجود دارد، ضعف نقدینگی است که همواره در سازمان های رو به‌ رشد به‌خصوص در واحدهای تولیدی این معضل وجود دارد. درواقع، قدرت نقدینگی هر شرکت و کارخانه ابزاری برای توسعه خانواده کاری و آبروی صنعت کشور است.

عدم دسترسی به بازارهای صادراتی، دستاورد تحریم

مرادی ‌مطلق در ارتباط با چالش‌های ایجادشده به‌علت وضع تحریم‌ها گفت: مهم‌ترین چالش به‌وجود آمده در اثر تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، معضل دسترسی به بازارهای صادراتی است. به‌‌طور مثال، ما به‌دلیل اینکه قادر به تأمین الزامات برخی خودروسازان و زنجیره تامین‌های خارجی بودیم، در این خصوص رایزنی‌هایی با برخی از شرکت‌های خارجی انجام دادیم اما وقتی کار به قرارداد و تولید نزدیک شد، با تشدید تحریم‌ها، روابط و راه‌های مبادلاتی قطع شد. البته هنوز در تلاش هستیم فعالیت در حوزه بازاریابی خارجی را ادامه داده و با انجام مکاتبات برای دستیابی به بازار صادراتی برنامه‌ریزی داشته ‌باشیم.

وی اضافه کرد: البته تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، فرصت‌هایی را نیز برای ما به‌وجود آورده است. به‌عنوان مثال، قطعات و تجهیزاتی بودند که طی سال‌های گذشته ازطریق واردات تأمین می‌شد اما اکنون واردات این محصولات دشوار شده و می‌توان گفت این امر برای شرکت‌ها و کارخانه‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست. برای عرضه محصولات خود با شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که به این تجهیزات نیاز دارند، وارد گفت‌وگو شده‌ایم و درحال‌حاضر درحال انجام مذاکرات مربوطه هستیم.

مدیرعامل شرکت نوین ‌گدازه مطلق در پایان درخصوص برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت، اظهار کرد: شرکت نوین ‌گدازه مطلق طی سال‌های گذشته بیشترین تمرکز خود را در زمینه ریخته‌گری تحت فشار (دایکست) به‌کار گرفته است. اخیراً خط ریخته‌گری ریژه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم و بنا داریم این بخش از کار را نیز توسعه دهیم. درحال‌حاضر، برای ۴ خط ریژه قرارداد منعقد شده و مذاکرات نهایی برای نگارش متن قرارداد درحال انجام است. همچنین درحال توسعه زیرساخت‌های این بخش و بخش ماشین‌کاری بوده و در برنامه میان‌مدت خود برای توسعه اتوماسیون صنعتی بخش ریژه و ماشین‌کاری طرح‌هایی را درنظر داریم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.