سه شنبه, ۱۵ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 5 March , 2024 ساعت ×
چشم انتظار حذف موانع سرمایه‌گذاری هستیم
07 شهریور 1400 - 14:11
شناسه : 16764
معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه: معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه ضمن ابراز امیدواری از برداشته شدن موانع سرمایه‌گذاری در دولت جدید گفت: وجود ثبات اقتصادی در عواملی همچون ثبات بازار ارز، کنترل نرخ تورم، عدم‌ تغییر قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های دولت در خصوص عوارض صادراتی، مجوزهای انجام طرح‌های توسعه در رشد سرمایه‌گذاری بسیار تاثیرگذار است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، غلامرضا طاهری معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه با اشاره به توسعه سرمایه‌گذاری‌های شرکت در زنجیره ارزش محصولات فولادی، اظهار داشت: از سهام معادن بزرگ سنگ‌آهن همچون معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو گرفته تا شرکت‌های فولادی همچون فولاد هرمزگان جنوب، فولاد امیرکبیر کاشان و فولاد سفیددشت، فولادمبارکه از حالت یک شرکت تولیدی صرف خارج شده و عملا به گروهی از شرکت‌ها با کسب‌وکارهای نسبتا مرتبط تبدیل شده‌اند.

وی افزود: شرکت فولادمبارکه با رصد فرصت‌های رشد خود در کنار رشد ارگانیک و با انجام طرح‌های توسعه زیر سقف، خرید و تملک سهام شرکت‌های مختلف زنجیره ارزش را مدنظر قرار داده که این شرکت‌ها یا مانند شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در بالادست زنجیره ارزش، یعنی در بخش تولید مواد اولیه و سنگ‌آهن قرار گیرند و یا هم‌راستا با فعالیت‌های تولید محصولات فولادی باشند، مانند شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری و شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و برخی از شرکت‌های دیگر نیز نقش پشتیبانی برای تولید را دارند.

معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه این معاونت از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ کار خود را آغاز کرده است، گفت: ما در فولادمبارکه به دنبال ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پیشنهاد گزینه‌های بهینه مرتبط با حوزه کسب‌وکار شرکت، انجام سرمایه‌گذاری و نهایتا مدیریت سبد سرمایه‌گذاری هستیم. همچنین تلاش داریم اعمال مدیریت بر شرکت‌های گروه را از طریق پیاده‌سازی اصول حاکمیت شرکتی و هدایت شرکت‌ها تحت الگوی سرپرستی مناسب در راستای نیل به چشم‌انداز و استراتژی گروه و ارزیابی عملکرد آن‌ها اجرای کنیم.

سرمایه‌گذاری ۷ هزار میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌ها

طاهری با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف ما شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب در راستای سند چشم‌انداز جامع توسعه فولادمبارکه است، بیان کرد: پس از شناسایی این فرصت‌ها و انجام ارزیابی لازم، منابع مالی در این پروژه‌ها تخصیص می‌یابد. لذا مجموع سرمایه‌گذاری‌های فولادمبارکه در سال ۱۳۹۹ بالغ‌بر ۷۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: استراتژی سرپرستی شرکت‌های گروه و تعیین میزان مداخله در هریک از این شرکت‌ها با استفاده از مشاوران مجرب صورت می‌گیرد. برنامه‌ریزی دقیق به‌منظور برگزاری مجامع شرکت‌های گروه در زمان مقرر، حضور موثر در مجامع شرکت‌های فرعی، شناسایی حدود ۶ هزار میلیارد تومان سود نقدی حاصل از شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سال ۱۳۹۹، معرفی اعضای هییت‌مدیره شرکت‌های گروه، پیاده‌سازی نظام بودجه‌ریزی گروه و ارزیابی عملکرد شرکت‌ها در ابعاد مختلف طی دو مرحله در سال از اهم دستاوردهای فولادمبارکه بوده است.

رشد قابل‌توجه بازار پرتفوی سرمایه‌گذاری فولادمبارکه

معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه عنوان کرد: ارزش بازار پرتفوی سرمایه‌گذاری فولادمبارکه که عمدتا شامل سهام شرکت‌های معدنی و فولادی است، رشد قابل‌توجهی داشت؛ به‌طوری‌که بهای تمام‌شده این پرتفوی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد شد، درحالی‌که ارزش بازار آن به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

طاهری اذعان داشت: شرکت فولادمبارکه در راستای سند چشم‌انداز توسعه خود طرح‌های سرمایه‌گذاری مختلفی در شرکت اصلی و شرکت‌های زیرگروه خود تعریف کرده که ازجمله آن‌ها می‌توان به مشارکت در طرح‌های انتقال آب به استان اصفهان و شرق کشور، مشارکت در طرح‌های توسعه کلان کشور در قالب مگاپروژه‌های ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس (شرکت صنایع معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز) از طریق شرکت فولاد هرمزگان و منطقه آزاد چابهار (شرکت فولاد سترگ پارس شرق منطقه آزاد چابهار) به‌صورت مستقیم اشاره کرد.

وی با اشاره به مشارکت فولادمبارکه در طرح ساخت واحد فولادسازی و ریخته‌گری بیلت در قالب شرکت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک، یادآور شد: شرکت مذکور پروژه احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری بیلت به ظرفیت ۴۰۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری بالغ‌بر ۹۳ میلیون یورو را در دست اقدام دارد. علاوه بر این در راستای سیاست فناور شدن گروه فولادمبارکه و ارتقای سطح بومی‌سازی فرایندها و تجهیزات این صنعت تشکیل شده است.

آغاز عملیات اجرایی توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان

معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه با اشاره به طرح توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان نیز تصریح کرد: اقدامات اولیه در خصوص احداث واحد اسیدشویی و نورد سرد به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال انجام شده و براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

طاهری در ادامه با اشاره به طرح توسعه شرکت فولاد هرمزگان، گفت: اقدامات اولیه در خصوص احداث یک واحد تولید آهن‌اسفنجی به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن و همچنین طرح توسعه ۱ به دو میلیون تن انجام شده و براساس افزایش ظرفیت زیرسقف واحد فولادسازی و ریخته‌گری شرکت (از پنج برنامه‌ریزی صورت‌گرفته) در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

مطالعات بازار محصولات فولادی در داخل کشور و تدوین نقشه راه تکنولوژی

معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه با اشاره به به‌روزرسانی سند جامع چشم‌انداز گروه فولادمبارکه، تدوین استراتژی رشد و سرپرستی شرکت، عنوان کرد: به دنبال پیاده‌سازی نظام حاکمیت شرکتی در مجموعه‌های زیر گروه، آموزش و توانمندسازی اعضای هیئیت‌مدیره شرکت‌های گروه و انجام ارزیابی عملکرد آن‌ها، همسوسازی و پیاده‌سازی سیاست‌های کلان فولادمبارکه در شرکت‌های گروه در حوزه‌های مختلف، ازجمله منابع انسانی، خرید، فروش و فناوری اطلاعات هستیم.

طاهری اظهار کرد: ورودی‌های تدوین طرح جامع نیز در وهله اول مطالعات بازار محصولات فولادی داخل کشور و نقشه راه تکنولوژی است؛ در این برنامه، به‌طور خاص محصولاتی که با امکانات موجود قابل تولید نیستند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس تکنولوژی‌های مربوطه و نحوه اکتساب آن‌ها بررسی و پروژه‌های جدید در قالب بهینه‌سازی خطوط موجود و یا ایجاد خطوط جدید و کسب دانش فنی در این زمینه تعریف می‌شود. علاوه بر این، تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا و متنوع‌سازی سبد محصولات نیز یکی از استراتژی‌های اساسی طرح جامع شرکت است که در این راستا نیز تامین مناسب و هدفمند بازار محصولات فولادی در دستور کار قرار می‌گیرد. به‌عنوان نمونه می‌توان به طرح نورد گرم شماره ۲ شرکت اشاره کرد که پس از بهره‌برداری، نیاز بسیاری از صنایع شامل نفت و گاز، خودروسازی، کشتی‌سازی، ماشین‌سازی، لوله و پروفیل، سازه‌ها و ساختمان و… را پوشش خواهد داد؛ بنابراین می‌توان این‌گونه جمع‌بندی کرد که به‌صورت سیستماتیک، تامین بازار داخل در سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای گروه به‌صورت کامل مدنظر قرار می‌گیرد.

وی افزود: به‌منظور انجام سرمایه‌گذاری‌های درست، باید ارزیابی صحیحی از اقتصادی بودن طرح‌های سرمایه‌گذاری صورت پذیرد و زمانی این ارزیابی قابل‌اتکاست که بتوان شرایط و چشم‌اندازهای آتی را به‌درستی پیش‌بینی کرد.

معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت فولادمبارکه در پایان ضمن ابراز امیدواری از برداشته شدن موانع سرمایه‌گذاری در دولت جدید، خاطرنشان کرد: وجود ثبات اقتصادی در عواملی همچون ثبات بازار ارز، کنترل نرخ تورم، عدم‌تغییر قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های دولت در خصوص عوارض صادراتی، مجوزهای انجام طرح‌های توسعه در رشد سرمایه‌گذاری بسیار تاثیرگذار است که پیش‌بینی می‌شود دولت جدید بسترهای مطمئن برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی را از طریق وضع دستورالعمل‌های شفاف و کارشناسی‌شده ایجاد خواهد کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.