دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
کارخانه سنگ‌آهن اسمیران در صف راه‌اندازی
13 تیر 1400 - 10:51
شناسه : 14712
معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران گفت: مجتمع تولید 1.2 میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن اسمیران با ایجاد کارگروه تحقیق و توسعه به منظور انتقال دانش طراحی و ساخت خط تولید کنستانتره متشکل از نیروهای جوان و متخصص با تجربیات فراوان ظرف مدت زمان بی‌نظیر 15 ماه و با موفقیت کامل احداث و در روز صنعت و معدن افتتاح شد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فواد احمد معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران، اظهار داشت: شرکت اسمیران در ادامه برنامه‌های خود و در راستای اهداف عالی هلدینگ بین‌المللی اسمیران در جهت تکمیل زنجیره تولید فولاد و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در جهش تولید داخلی و به منظور افزایش اشتغال‌زایی اقدام به اخذ جواز احداث کارخانه یک میلیون تنی گندله‌سازی و احیای مستقیم با ضریب اشتغال‌زایی یک هزار و ۵۰۰ نفر و با فاز مطالعات اولیه آغاز شد. لذا به دلیل اهمیت دسترسی به مواد اولیه در جانمایی کارخانه در مطالعات منطقه سیرجان انتخاب شده است. این درحالیست که تولید در منطقه سنگان به حالت اشباع رسیده و فعالیت در مناطقی دیگر همچون منطقه ویژه اقتصادی مکران نیز فاقد توجیه اقتصادی برای مجموعه است.

وی افزود: شرکت اسمیران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بخش خصوصی که تاکنون از هیچگونه حمایت تسهیلاتی برخوردار نبوده، انتظار دارد دولت زمینه‌ای را فراهم کند تا برخی از معادن بزرگ دولتی یا خصولتی، تامین سنگ‌آهن به عنوان مواد اولیه شرکت‌های تولیدی بالادستی در زنجیره فولاد را در اولویت قرار دهند.

معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران، گفت: در حال حاضر تا اتمام فاز مطالعاتی تکمیل زنجیره متخصصان جوان شرکت با اتمام پروژه خط پیش فراوری و افزایش تولید کنسانتره سنگ‌آهن اهداف استراتژی بهینه‌سازی شرکت را تکمیل می‌کند. با اتمام این خط روی خوراک‌های ورودی و راه‌اندازی سیستم فراوری خشک تناژ ورودی را از لحاظ کیفیت آهن و FeO ارتقا بخشیده‌اند. مطابق برآوردهای اولیه توسط تیم مهندسان شرکت با اجرای کامل این پروژه ضمن صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی با توجه به خشکسالی که از اهمیت دو چندان برخوردار است، ظرفیت و توان تولیدی را از ۱٫۲ به ۱٫۶ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن در سال می‌رساند و این نتیجه‌ اعتماد به جوانان و متخصصان داخلی است.

احمد بیان کرد: آینده کنسانتره سنگ‌آهن ایران نهفته در پس معادن و خط‌های هماتیت است که با استفاده از تکنولوژی گندله‌سازی روش سرد که در دنیا تجربه موفقی را داشته است، می‌توان با توجه به ذخایر هماتیت موجود، بسیار ارزان و با کم‌ترین هزینه تولید معادن هماتیت کشور را که ذخایر عظیمی ‌هستند، احیا و رونقی دوباره به این بخش از بدنه معادن کشور بخشید.

گام دولت برای حمایت از بخش‌های صنعتی

معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران، عنوان کرد: اصلی‌ترین مشکل ما کمبود مواد اولیه و خوراک خط تولید و نبود توازن در زنجیره تولید فولاد است، به گونه‌ای ‌که در برخی از حلقه‌های زنجیره، تولید بالا و نبود تقاضا باعث شده تا واحدها با کم‌تر از ظرفیت خود به تولید بپردازند و در برخی از حلقه‌ها مانند هشت میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن در کشور نیز شاهد کمبود مواد اولیه هستیم. بدون تردید، صنعت فولاد یکی از بخش‌های ‌مهم و موثر در اقتصاد کشور به شمار می‌آید. این اهمیت به دلیل فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه‌ای و ضریب بالای اشتغال‌زایی است.

احمد اظهار کرد: از این رو شرکت اسمیران با قابلیت تولید ۱٫۲ میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن در سال به‌عنوان عضوی از زنجیره فولاد در راستای تامین بخشی از کسری هشت میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن کشور از ظرفیت بالایی برخوردار است. لذا باید از چنین مجموعه‌هایی در جهت تامین کمبود کنسانتره و جذب حداکثری سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با تسهیل در تامین مواد اولیه آنها حمایت نمود.

وی ادامه داد: اتفاق تعجب برانگیز این است که با وجود کمبود هشت میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن و علی­رغم تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید، مبتنی بر مانع‌زدایی در مسیر رونق تولیدات داخلی و صنایع فولادی، متاسفانه شاهد عدم توجه کافی نهادهای ذی­ربط در خصوص تامین خوراک ورودی خط تولید کنسانتره اسمیران هستیم.

تبیین جایگاه فولاد و توسعه کشور

معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران عنوان کرد: به نظر بنده جهش اقتصاد کشور با روی کار آمدن دولت سیزدهم بر پایه رونق و شکوفایی مسکن و افزایش ساخت و سازها استوار است که به نوبه خود بخشی از مشکل اشتغال را نیز می‌تواند برطرف کند. این بدین معناست که باید شاهد رونق در اصناف مختلف کشور و حوزه‌های اقتصادی باشیم. همانطور که می‌دانید از مهمترین شاخص‌های توسعه هر کشور بحث فولادسازی و صنایع فولادی آن کشور است، لذا اگر بتوانیم صنعت فولاد را به اهداف تعبیه شده در سند چشم‌انداز دولت برسانیم شاهد آینده‌ای درخشان در بازار داخلی فولاد بوده و حتی با ارزش آفرینی در فرایند زنجیره فولاد بتوانیم با حضور موفق در بازارهای جهانی برای کشور ارزآوری بالایی داشته باشیم.

احمد گفت: بهترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که صنعت را از قید و بند دست و پاگیر دولتی رها و به اهالی صنعت، صنعتگران و بخش خصوصی واگذار کند تا خودشان بتوانند با بالاترین ظرفیت ممکن و بیشترین راندمان به کار اصلی خود که تولید است بپردازند. تا شاهد تحقق جهش تولید واقعی، مبتنی بر اصول بنیادی صنعت باشیم.

وی یادآور شد: دولت به جای مانع تراشی‌های گاها سهوی ولی بلای جان تولیدکننده، باید با استفاده از اهرم‌های تشویقی و ظرفیت قانونی در امر نظارت عالیه، تولیدکننده را تشویق به تولید حداکثری کند و تا جای ممکن به جای بخشنامه‌های غیرقانونی و غیراصولی همچون ممنوعیت صادرات می‌تواند به تولیدکننده‌های موفق و ارزش آفرین در ازای افزایش تولید مازاد بر نیاز و مصرف صنایع داخلی پاداش مجوز صادرات بدهد که در افزایش و رونق تولیدات داخلی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

معاون فنی و اجرایی هلدینگ اسمیران در پایان خاطرنشان کرد: بخش خصوصی طی ادوار گذشته در بدترین شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه پا پس نکشید و نشان داد با اراده و ایمان خود بسیار توانمندتر از سیستم‌های دولتی عمل می‌کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.