دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023 ساعت ×
کالاهای پایه به بورس راه پیدا کردند
20 دی 1400 - 11:45
شناسه : 22849
نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ورود کل زنجیره تولید کالاهای پایه به بورس کالا براساس سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: پس از سال‌ها وعده در خصوص توجه به نظام بازار و کشف قیمت کالاها در تقابل عرضه و تقاضا، سرانجام شاهد یک اقدام عملی و ورود کلیه کالاهای پایه و محصولات مختلف به بورس کالا هستیم تا همه کالاها بدون قیمت‌گذاری دستوری و ایجاد رانت به دلیل دو نرخی شدن بازارها، مورد معامله قرار گیرد.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عباس آرگون نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: خوشبختانه سیاست‌گذاران فعلی از اشتباه‌های گذشته درس گرفته و به این باور رسیده‌اند که اگر در روند بازار و مکانیسم عرضه و تقاضا و قیمت‌ها، دخالت دستوری شود، هیچ نتیجه‌ای برای مصرف‌کننده و مردم حاصل نشده و در مقابل این مکانیسم بازار است که بهترین روش برای مدیریت هوشمند و بدون دستور بازار است.

وی افزود: تجربه‌های پیشین به وضوح نشان می‌دهد که هرچه دخالت‌ها در بازار بیشتر باشد، رانت نیز در اقتصاد کشور افزایش پیدا می‌کند؛ مانند رویدادی که طی سال ۱۳۹۷ در حوزه کالاهای مختلف از جمله فولاد رقم خورد و مسئولان وقت تلاش کردند با قیمت‌گذاری دستوری، محصولات را ارزان به دست مردم برسانند، اما عملا رانتی بزرگ توزیع شد و عده‌ای محدود از آن رویکرد دستوری سود بردند.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این موضوع که بهترین ابزار و بستر معاملات کالاها برای به حداکثر رساندن منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده، عرضه کل محصولات در بورس کالا است، گفت: بورس کالای ایران به شفافیت معاملات و واقعی‌سازی قیمت کالاها به دور از رویکردهای دستوری کمک می‌کند که این رویه به رشد رقابت در تولید نیز منجر شده و عملا به خاموش شدن چراغ بازارهای غیررسمی و واسطه‌گری‌های مخرب در اقتصاد منتهی می‌شود. نتیجه قیمت‌گذاری‌ها در این چند سال چه بوده است؟ مگر تثبیت قیمت در کشوری که درگیر تورم است قابل انجام بود؟ کشور و اقتصاد نیازمند اصلاح است. لذا باید این موارد به صورت ریشه‌ای مورد بررسی قرار گیرد.

آرگون در پایان خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاران باید به صورت ریشه‌ای و براساس قوانین به این نتیجه برسند که تثبت قیمت‌ها به کاهش تورم کمک نمی‌کند بلکه در مقابل التهاب در بازارها را بیشتر کرد که امروز خوشبختانه فضای ورود کل محصولات در زنجیره‌های تولید به بورس کالا به منظور خرید و فروش عادلانه محصولات فراهم شده تا نفع اصلی از این رویکرد نصیب تولید و اقتصاد کشور شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.