شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023 ساعت ×
کاهش خام‌فروشی سنگ‌آهن و افزایش تولید فولاد
15 دی 1401 - 12:49
شناسه : 32406
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همه تلاش ما در دفتر صنایع معدنی جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده است و این سیاست وزارتخانه هم بوده و هست و قطعاً صادرات صنایع معدنی یکی از اهدافی است که در وزارت صمت دنبال می‌شود و در این خصوص مانعی نداریم.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری صداوسیما
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، سیف الله امیری با اشاره به کاهش ۴۱درصدی صادرات سنگ‌آهن گفت: باوجود تولید ۵۲ میلیون تن سنگ‌آهن در ۶ماهه ابتدای سال و رشد تولید، حدود ۵۳۳ هزار تن صادرات صورت گرفته‌است.
درحالی که صادرات آن در مدت مشابه سال قبل ۹۰۷ هزار تن بوده‌است و این مسئله باتوجه به سیاست‌های پیش روی وزارت صمت در کاهش صادرات محصولات خام معدنی، موفقیتی در کاهش خام‌فروشی محسوب می‌شود.
وی افزود: همه تلاش ما در دفتر صنایع معدنی جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده است و این سیاست وزارتخانه هم بوده و هست و قطعاً صادرات صنایع معدنی یکی از اهدافی است که در وزارت صمت دنبال می‌شود و در این خصوص مانعی نداریم. آقای امیری گفت: درصدد هستیم بعد از تأمین نیاز داخل، صادرات رونق داشته‌باشد و مهم است که کارخانجات مواد اولیه را از بورس کالا بخرند و در این زمینه همه کارخانجات باید تولیدشان را در بورس کالا عرضه کنند.
به گفته وی سال ۹۴ حدود ۲۴ میلیون تن سنگ‌آهن صادر می‌شد که با برنامه‌ریزی، این رقم به ۱.۷ میلیون تن رسیده‌است و برنامه‌ریزی وزارتخانه به گونه‌ای بوده که با ورود ماشین‌آلات و قطعات و تجهیزات به کشور از خام‌فروشی جلوگیری کند.
وی افزود: اکنون نیز شرایط پیش روی کشور به گونه‌ای است که قطعاً به ارز‌آوری برای کشور و صادرات کالا‌ها نیاز شدید داریم، ولی آنچه که مهم‌تر است حفظ واحد‌های تولیدی است و زمانی صادرات شیرین‌تر می‌شود که واحد‌ها مشکل تأمین مواد اولیه نداشته باشند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: براساس سند راهبردی چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ کشور ظرفیت تولید فولاد باید به ۵۵ میلیون تن در سال برسد و بر همین اساس طرح جامع فولاد با همکاری نهاد‌های دولتی و غیردولتی سالیانه پایش می‌شود.
به گفته وی، یکی از موارد مورد توجه در این طرح، توازن زنجیره ارزش از منظر مواداولیه و امکان تأمین نیاز حلقه‌های زنجیره به مواداولیه از داخل است و همچنین بررسی و پایش زیرساخت‌های لازم برای تحقق این اهداف در افق ۱۴۰۴ مانند فولاد، راه آهن، جاده، بنادر تجاری و انرژی، بخش دیگری از طرح جامع فولاد است.
آقای امیری افزود: برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد که تا افق ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شده باید زیرساخت‌ها و الزامات تحقق هدف مهیا باشد و مشکلات انرژی، قطع برق و گاز ممکن است خللی در راه رسیدن به هدف باشد.
وی در ادامه اظهار داشت: براساس اهداف موجود در این بخش فولاد باید سالیانه تا ۳ میلیون تن افزایش تولید یابد، ولی مشکلات تأمین انرژی در این بخش باعث شده تولید به اهداف از پیش تعیین شده نرسد، ولی امیدواریم با برنامه‌ریزی وزارت نفت و وزارت نیرو بحث انرژی به شرایط پایدار برسد و تولید دوباره رونق یابد.
سیف الله امیری با اشاره به اینکه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بالا بردن تولید است گفت: امسال با وجود قطعی برق در تابستان و مشکلاتی که در بحث انرژی وجود دارد شاهد رشد بیش از ۹۰ درصدی کالا‌های صنایع معدنی شامل فولاد، سیمان، آلومینیوم، مس، سرب و روی و سایر کالا‌ها هستیم.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: البته ممکن است به دلیل مشکلات موجود در حوزه تأمین انرژی و گاز صنایع، ماه‌های پایانی سال تولید در همین وضعیت باقی بماند چرا که قرار بود ۴۰میلیون متر مکعب گاز به واحد‌های فولادی اختصاص یابد، ولی اکنون روزانه تنها ۱۵ میلیون متر مکعب به این واحد‌ها اختصاص یافته است و گاز مورد نیاز سیمانی‌ها نیز از ۲۷ میلیون متر مکعب به ۶.۱۱ میلیون مترمکعب تقلیل یافته است.
وی گفت: باتوجه به اینکه در تولید گندله و کنسانتره و شمش و میلگرد مازاد تولید داریم، بیشتر سهمیه گازمصرفی را به واحد‌های اسفنجی اختصاص دادیم که دچار مشکل نشویم، ولی امیدواریم مشکل سوخت و گاز برطرف شود تا بتوانیم به جایگاه خودمان و هدفگذاری‌های انجام شده در تولید برسیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.