دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023 ساعت ×
کاهش قیمت طلا در ۲۰۲۱
11 دی 1400 - 11:37
شناسه : 22468
براساس گزارش‌های منتشر شده، طلا تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا و در شرایطی که سرمایه‌گذاران خود را برای تحکیم سیاست پولی بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲ آماده کردند، بزرگ‌ترین کاهش قیمت سالانه از سال ۲۰۱۵ را به ثبت رساند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه تحت تاثیر عقب‌نشینی دلار و بازارهای سهام، آخرین بار ۰.۷ درصد افزایش یافت و به یک هزار و ۸۲۷ دلار و ۵۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا هر اونس طلا با ۱۴ دلار و ۵۰ سنت معادل ۰.۸ درصد افزایش، در ۱۸۲۸ دلار و ۶۰ سنت بسته شد.

طلا برای کل سال ۳.۶ درصد کاهش قیمت داشت که بزرگ‌ترین کاهش قیمت سالانه از زمان کاهش ۱۰ درصدی در سال ۲۰۱۵ و نخستین کاهش قیمت سالانه در سه سال اخیر بود. احیای اقتصاد جهانی سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت دارایی‌های پرریسک کشاند و علاقه به دارایی‌های امنی مانند طلا را کم‌تر کرد. عامل دیگری که مانع رشد قیمت طلا شد، سیگنال‌هایی از سرعت گرفتن برنامه‌های بانک‌های مرکزی بزرگ جهان برای تعدیل محرک‌های محرک بود که در دوران پاندمی کرونا برای پشتیبانی از اقتصاد به اجرا گذاشته بودند.

اگرچه طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم حاصل از اجرای تدابیر محرک مالی به شمار می‌رود، اما افزایش نرخ‌های بهره به منزله هزینه بالاتر نگهداری این فلز ارزشمند است که دارایی بدون بازدهی محسوب می‌شود.

وارن ونکتاس، تحلیلگر دیلی فارکس، اظهار داشت: با صعود بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به دو درصد در سال ۲۰۲۲ و ملایم شدن فشارهای تورمی و البته نرخ‌های بهره بالاتر، طلا ممکن است روند نزولی پیدا کند.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز در اکتبر با اشاره به فشارهای ناشی از افزایش نرخ‌های بهره، پیش‌بینی قیمت خود را پایین‌تر برده و پیش‌بینی کرده بودند هر اونس طلا در سال ۲۰۲۲ به حدود یک هزار و ۷۵۰ دلار می‌رسد. لذا دومنیک اشنایدر مدیر کالاها در شرکت مدیریت مالی یو بی اس در هنگ کنگ در این باره گفت که با توجه به تحولات مثبت برای رشد اقتصادی و عادی‌سازی سیاست‌های پولی، طلا قیمت خود را به شکل قابل قبولی حفظ کرد. می‌توان گفت اگر تورم را نداشتیم، شاید قیمت طلا بسیار پایین‌تر می‌رفت. عملکرد طلا برای سال ۲۰۲۱ برای سرمایه‌گذاران یورو یا ین کاملا مثبت بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را در سال ۲۰۲۲ سه دور افزایش دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۲۳ دلار و ۳۰ سنت رسید. نقره در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۱ درصد کاهش یافت که بدترین عملکرد در هفت سال اخیر بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۹۶۵ دلار و ۱۰ سنت رسید اما بیش از ۹ درصد کاهش سالانه داشت. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۳ درصد کاهش، به یک هزار و ۹۰۶ دلار و ۲۷ سنت رسید و بدترین رشد سالانه خود از سال ۲۰۱۵ را به ثبت رساند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.