یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
کاهش چشمگیر قیمت سنگ‌آهن
06 دی 1399 - 9:19
شناسه : 4045
پس از آنکه بورس دالیان چین مقررات معاملاتی خود را هفته گذشته تغییر داد تا بتواند قیمت سنگ‌آهن را کنترل کند قیمت این ماده اولیه روند نزولی را آغاز نمود. آخرین قیمت 162 دلار هرتن سی اف آر شده است در حالی که دوشنبه قبل 176 دلار و بالاترین قیمت سال جاری بود و نسبت به اواخر ماه مارس نیز تقریبا دوبرابر شده است. بورس دالیان باز کردن معاملات فیوچرز را برای تجاری که کارگزار بورس نیستند به 2 هزار محموله در روز محدود کرد در حالی که 9 دسامبر هم این تعداد را از 10 هزار به 5 هزار کاهش داده بود. از طرفی رشد قیمت‌های اخیر سنگ‌آهن فولادسازان چینی را نگران کرده و حاشیه سودشان را کاهش داده از این رو اخیرا انجمن آهن و فولاد چین با شرکت‌های معدنی بزرگ دنیا شامل بی اچ پی، و ریو تینتو گفتگوهایی داشته تا به کنترل قیمت بپردازند. این امر این نگرانی را نیز ایجاد کرده که سنگ آهن نیز گرفتار درگیری‌ها و چالش‌های بین استرالیا و چین شود. ولی معدن کاران استرالیایی انجمن آهن و فولاد چین را مطمئن نموده‌اند که از جانب آنها و نقششان در زنجیره تامین تلاش خود را کرده اند تا حمل سنگ‌آهن را افزایش دهند تا مانعی برای روند صعودی قیمت سنگ‌آهن شود، همچنین موافقت کرده اند تا با این انجمن برای کنترل قیمت سنگ‌آهن همکاری کنند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش فولاد ایران، انجمن آهن و فولاد چین و بورس دالیان هر دو بر این باورند که علاوه بر مسائل بنیادی عرضه و تقاضا، سفته بازی‌ها از طریق قراردادهای سواپ و ابزارهای مالی موجب رشد قیمت‌های شدید سنگ آهن شده است.
تقاضای سنگ آهن چین با توجه به بهبود اقتصادی و رشد تولید فولاد آن بالا رفته است. از طرفی دیگر عوامل اثر گذار بر قیمت سنگ آهن کاهش تولیدات معدنی در فصل زمستان به دلیل شرایط جوی و همچنین تداوم اختلالات تولید شرکت واله برزیل پس از شکست سد در ژانویه ۲۰۱۹ بوده است. ولی اغلب تحلیلگران معتقدند بیشتر عامل احتکار و سفته بازی و خرید های خارج از تقاضای واقعی بوده که هفته‌های اخیر بازار را این طور هیجان زده کرده است. برخی معتقدند اگر بورس دالیان جلوی این هیجانات را بگیرد قیمت سنگ آهن می‌تواند به ۹۰ تا ۱۲۰ دلار برسد که یک قیمت متعادل بر اساس بنیان‌های عرضه و تقاضاست. برخی دیگر نیز قیمت معقول بر اساس پایه‌های بازار را ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار می‌دانند.
البته همه تحلیلگران با این نظر که احتکار و سفته بازی عامل اصلی رشد قیمت‌های ناگهانی اخیر بوده موافق نیستند و معتقدند وضعیت عرضه و تقاضا خود به تنهایی بخش اعظم این رشد قیمت را بر عهده داشته است. شاید منتقدین رشد قیمت‌های اخیر را نشانگر آن بدانند که قیمت دیگر تابع پایه های بازار نیست و با نگاهی به وضعیت بازار در ۶ سال گذشته نیز شاید این طور به نظر برسد چون قیمت هیچوقت به این سرعت بالا نرفته بوده است ولی به نظر تحلیلگران باید دید خود را وسیع تر کنیم و با نگاهی به گذشته دور تر می‌بینیم که چنین نوسانی در تاریخ تکرار شده است. به عنوان نمونه در بحران مالی سال ۲۰۰۸ قیمت سنگ آهن از ۱۷۰ دلار به ۵۷ دلار آن هم در خلال سه ماه سقوط کرد و سپس بین اکتبر ۲۰۰۹ تا آوریل ۲۰۱۰ دوبرابر شد  و سپس طی سه ماه ۴۷ درصد افت داشت و اواخر سال ۲۰۱۲ دوباره طی ۴ ماه ۷۴ درصد بالا رفت. در حالی که آن زمان قراردادهای مشتقه سنگ آهن فعالیت زیادی نداشتند و بورس دالیان هم از سال ۲۰۱۳ قراردادهای فیوچرز سنگ آهن را راه اندازی کرد.
این امر نظریه تاثیر گذاری شدید سفته بازی‌های قراردادهای فیوچرز بر قیمت سنگ آهن را رد می‌کند شاید بتوان گفت با توجه به آنکه بازارهای فولاد در سطح دنیا سریع ترین روند رشد را در یک دهه اخیر تجربه می‌کنند آن هم به دلیل سرمایه گذاری‌ها در زیرساخت‌ها پس از پاندمی کرونا، رشد قیمت سنگ آهن در این سطح واقعا امر عجیبی نباشد. برخی دیگر وضعیت عرضه و تقاضا را عامل اصلی رشد قیمت‌های اخیر می‌دانند چون میزان تقاضا از عرضه پیشی گرفته است.
تداوم رشد صادرات فولاد چین در نیمه دوم سال که خارج از انتظارات بود موجودی بازار را جذب کرد آن هم زمانی از سال که همیشه تقاضا ضعیف است. از طرفی عرضه سرعت کافی را نداشت تا به میزان تقاضا برسد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.