جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
کاهش ۱۷۲ میلیون کیلووات تولید برق
18 مهر 1400 - 8:55
شناسه : 18890
براساس گزارش‌های منتشر شده، میزان تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر در شهریور ماه با کاهش نسبت به تیرماه امسال به ۱۷۲ میلیون کیلووات ساعت رسید.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از پاک‌ترین انواع انرژی در دسترس انسان است که بهره‌برداری از آ‌ن‌ها نه تنها آسیبی متوجه محیط‌زیست نمی‌کند بلکه با کاهش استفاده از انرژی‌های فسیلی به سالم ماندن آن نیز کمک می‌کند.

در این میان ایران با داشتن ۳۰۰ روز آفتابی یکی از مناسب‌ترین کشورها از نظر شدت تابش آفتاب است، همچنین به دلیل برخورداری از بادهای موسمی مناسب، جزو کشورهای مستعد برای بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر به شمار می‌رود. اما بنا به دلایلی استفاده از این نوع انرژی پاک در کشور آنچنان که باید و شاید توسعه نیافته است.

آنطور که تازه‌ترین گزارش سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران نشان می‌دهد میزان تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر که در تیرماه امسال ۱۸۰ میلیون کیلووات‌ساعت بوده در شهریورماه با کاهش همراه شده و به ۱۷۲ میلیون کیلووات ساعت رسیده است. همچنین در شهریورماه ماه امسال با تولید حدود ۱۷۲ میلیون‌ کیلووات‌ساعت انرژی تجدیدپذیر در کشور از انتشار ۱۱۱ هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین ۷۰۰ تن آلاینده‌های محلی تا پایان این ماه جلوگیری شده است که البته این میزان‌ها نیز روند کاهش را نشان می‌دهند.

 تولید این میزان انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه‌جویی ۳۸ میلیون لیتری آب در شهریورماه شده است که علاوه بر این، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۴۹ میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است. لذا اکنون تعداد مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکان(محدود به ظرفیت انشعاب) تا پایان شهریورماه به پنج هزار و ۵۰۵ واحد با مجموع ظرفیت ۷۰ هزار و ۸۰۶ کیلووات رسیده است.

ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه تاکید دارد که دولت مکلف است سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک را با اولویت سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی (داخلی و خارجی) با حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی تا پایان اجرای قانون برنامه(سال ۱۴۰۰ ) به‌حداقل ۵ درصد ظرفیت برق کل کشور برساند. همچنین براساس تصویب‌نامه هیات وزیران در سال ۱۳۹۵ و با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر شده وزارتخانه‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها، براساس فهرستی که وزارت نیرو تعیین و منتشر کرده، وظیفه دارند طی دو سال حداقل ۲۰ درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تعیین کنند.

گفتنی است، بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که بنا به دلایل مختلف از جمله نوسان قیمت ارز در سال ۱۳۹۷ و نیز جذاب نبودن فعالیت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و ناعادلانه بودن قیمت برق، عقب ماندگی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از برنامه توسعه کشور اجتناب‌ناپذیر بوده، اما گام‌هایی برای ترمیم این عقب ماندگی برداشته شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.