دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
کاهش ۳٫۳ درصدی سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه
18 اردیبهشت 1400 - 13:52
شناسه : 11861
بانک مرکزی روسیه اعلام کرد در راستای طرح خود برای کاهش وابستگی به دلار، سهم ارز آمریکا را در ذخایر خود ۳.۳ درصد در ۲۰۲۰ پایین آورده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بانک مرکزی روسیه در گزارش سالانه خود اعلام کرد سهم یورو، دلار و پوند در ذخایر بین‌المللی این کشور طی سال ۲۰۲۰ به نفع طلا، یوان و سایر ارزها کاهش یافته است.

سهم یورو در ذخایر ارز خارجی روسیه ۱٫۶ درصد طی سال گذشته میلادی کاهش یافته و در اول ماه ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۹٫۲ درصد رسیده بود. علاوه بر این سهم دلار نیز با ۳٫۳ درصد افت به 21.2 درصد رسید. سهم پوند تنها ۰٫۳ درصد کاهش یافته و ۶٫۳ ثبت شده است.

در همین راستا، ذخایر طلای روسیه از ۱۹٫۵ درصد در سال گذشته میلادی تا ۲۳٫۳ درصد افزایش یافت. سهم ارز چین هم  ۱۲٫۸ درصد بالا رفته است. سهم سایر ارزهای خارجی از ۰٫۸ درصد افزایش، رشد ۷٫۲ درصدی را تجربه کرد.

طبق گزارش بانک مرکزی روسیه، ین ژاپن ۳٫۹ درصد از ذخایر ارزی روسیه را تشکیل می‌دهد. سهم دلار کانادا ۲٫۵ درصد و دلار استرالیا ۰٫۸ درصد است.

سرمایه‌های بانک مرکزی روسیه در ارزهای خارجی و طلا در ۲۰۲۰ تا ۵۸۸ میلیارد دلار افزایش یافت. روسیه از زمان آغاز تحریم‌های آمریکا طی سال ۲۰۱۴، در حال متنوع کردن ذخایر ملی خود است تا وابستگی خود را به دلار آمریکا کاهش دهد.

سهم دارایی‌های طلای روسیه در ۲۰۱۹ برای اولین بار از دلار آمریکا پیشی گرفت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.