جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 8 December , 2023 ساعت ×
کثیف‌ترین سوخت فسیلی در جدال با زغال‌سنگ
03 مهر 1400 - 12:18
شناسه : 18233
تمایل اروپا به استفاده از زغال‌سنگ برای جبران کمبود گاز جهت تولید برق، قیمت کثیف‌ترین سوخت فسیلی دنیا را به بالاترین رقم از ۲۰۰۸ رسانده است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تولیدکنندگان برق در اروپا به دنبال کمبود گاز طبیعی مجبور شده‌اند به سراغ محموله‌های زغال‌سنگ بروند تا برق مورد نیاز را از کثیف‌ترین سوخت فسیلی دنیا تامین کنند. در همین راستا یک محموله زغال‌سنگ برای تحویل طی ماه آینده در یکی از بنادر بزرگ اروپا ۲۰۰ دلار در هر تن معامله شده است یعنی بالاترین رقم از ۲۰۰۸ بسیاری از تولیدکنندگان برق در این هفته وارد بازار شده‌اند تا منابع خود را قبل از آغاز زمستان تامین کنند.

اروپا به دنبال یک زمستان سرد و طولانی که باعث کاهش ذخایر گاز طبیعی شد، حال با کمبود انرژی مواجه است. جبران کردن این ذخایر با توجه به عرضه محدود روسیه و نروژ، آسان نیست و اروپا مجبور است برای به دست آوردن محموله‌های گاز طبیعی مایع در بازار بجنگد. پایین بودن سرعت باد نیز به مشکلات بخش انرژی در اروپا افزوده و این قاره را مجبور کرده برای جبران این کمبود، به سراغ سوخت‌های فسیلی کثیف‌تر برود.

قیمت انرژی  اروپا در شرایطی افزایشی است که این قاره تلاش می‌کند قراردادهای جوی بلند پروازانه‌ای را در مذاکرات اسکاتلند امضا کند. بازگشت زغال‌سنگ احتمالا این مذاکرات را با مشکل مواجه خواهد کرد. سیاستمدارانی از انگلیس، اسپانیا و ایتالیا که نگران افزایش قیمت انرژی و تأثیر آن بر رای‌دهندگان هستند در این اجلاس حضور دارند.

گفتنی است، یک محموله ۵۰ هزار تنی از زغال‌سنگ که در روز جمعه دست به دست می‌شد، قرار بود بار خود را در آمستردام، روتردام و آنتورب تحویل دهد. نه تنها قیمت نقدی زغال‌سنگ بلکه قیمت قراردادهای فروش آن در سال آینده میلادی نیز ۴٫۱ درصد افزایش یافته و به ۱۳۹ دلار در هر تن رسیده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.