پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 22 February , 2024 ساعت ×
کرمان بهشت معادن اما راکد
07 دی 1399 - 4:56
شناسه : 4076
استاندار کرمان اظهار داشت: متأسفانه طی سال های گذشته پروانه های متعددی به نام افراد و شرکت هایی به ثبت رسیده که تاکنون هیچ بهره وری نداشته و معادن به نوعی فریز مانده اند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روزنامه ایران، علی زینی وند استاندار کرمان، گفت: استان کرمان را بهشت معادن ایران می‌شناسند. وجود معادنی همچون مس در رفســـنجان، شـــهربابـک، ذغال سنگ در زرند، کوهبنان و راور سنگ آهن در سیرجان و زرند کرومیت در اسفندقه، فاریاب و صوغان و تیتانیوم در جنوب استان، فولاد گل‌گهر، مس سرچشمه و معادن شناسایی شده در شرق باعث تحول بزرگی در زمینه اشتغال استان کرمان و سهم قابل توجه آن در تولید ناخالص ملی شده است. اما در این میان وجود معادن کوچک‌تر که بواسطه آنها طی سال های گذشته مجوزهای زیادی برای اشخاص صادر شده است؛ نه تنها مسکوت مانده بلکه راکد بودنش این فرصت را از دیگران برای پیوستن به چرخه تولید و ایجاد اشتغال سلب کرده است. همین امر مسئولان را بر آن داشته تا سیاست جدیدی را برای بهره برداری و فعال سازی این معادن اتخاذ کنند تا شاید ظرفیت های بالقوه این بهشت بیشتر نمایان شود.
استاندار کرمان در گفت وگو با «ایران» گفت: استان کرمان به لحاظ دارا بودن معادن بسیار مطرح است. مجموعه‌های بزرگی همچون فولاد گل گهر، مس سرچشمه و سایر معادن که نقش عمده‌ای در تأمین ذخایر معدنی کشور دارند.
علی زینی وند افزود: مشکلی که وجود دارد و تنها مختص این استان نیست این است که در استان کرمان بسیاری از محدوده های معدنی آن توسط اشخاص یا حتی ایمیدرو به اسم فرد یا شرکتی به ثبت رسیده اما در حال حاضر غیرفعال هستند، از همین رو برای اینکه این معادن غیرفعال به چرخه تولید وارد شوند، وزیر صمت با رویکرد ساماندهی این معادن سیاست تغییر واگذاری پروانه و مجوزهای صادره شده به نام افراد صلاحیت دار را در پیش گرفته است.
وی اظهار داشت: متأسفانه طی سال های گذشته پروانه‌های متعددی به نام افراد و شرکت‌هایی به ثبت رسیده که تاکنون هیچ بهره وری نداشته و معادن به نوعی فریز مانده‌اند، از همین رو تصمیم بر این است که مجوز این افراد به نام کسانی که سرمایه کافی داشته و آمادگی فعال سازی این معادن کوچک را دارند تغییر پیدا کند. این کار پس از تفکیک معادن غیرفعال و باطل شدن پروانه‌های افراد در چارچوب قانونی و تغییر آن به افراد صلاحیت دار صورت می‌گیرد تا این معادن نیز به چرخه تولید وارد شوند.
وی با بیان اینکه معادن کوچک زیادی شامل سنگ آهن، مس، کرومیت و… در استان وجود دارد که هم سرمایه‌گذار و هم متقاضی برای فعال کردن آنها اعلام آمادگی کرده اند، خاطرنشان کرد: در این زمینه قرار بود وزارت صمت اختیار را به استانداری‌ها واگذار کند، که ایرادات قانونی وجود دارد که باید مرتفع شود. اگر چه به صورت رسمی هنوز در این زمینه ابلاغیه ای صادر نشده اما مطرح شده است که اگر استان‌ها این مسئولیت را بپذیرند این تفویض اختیار صورت خواهد گرفت.
استاندار کرمان افزود: من اعلام کردم به عنوان استان پایلوت حاضر به انجام این کار هستیم. چرا که با این تفویض اختیار قادر خواهیم بود بسیاری از معادن راکد و غیرفعال را به کار گرفته و نه تنها می‌توانیم زمینه اشتغال را برای بسیاری از افراد فراهم کنیم، بلکه تولید مواد معدنی با فرآوری معادن استان شکل خواهد گرفت.
زینی وند تصریح کرد: در جنوب استان کرمان که کمتر به صنعت و معدن توجه شده معادن غنی متعددی وجود دارد که غیرفعال هستند که با فعال کردن آنها می‌توان زمینه افزایش ظرفیت استخراج را فراهم کرد.
وی در پاسخ به اینکه وجود بیماری کرونا در تولید ظرفیت معادن و اشتغال معدنچیان تأثیرگذار بوده است یا خیر، بیان داشت: در معادن فعال استان مشکلی وجود ندارد و معادن و واحدهای صنعتی استان با ظرفیت خوبی مشغول فعالیت هستند و وجود این بیماری مانعی بر سر کار این مجموعه‌ها نبوده است.
مسلم مروجی مدیرکل صمت جنوب استان نیز گفت: در جنوب استان کرمان ۴۲ماده معدنی از معادنی همچون کرومیت، تیتانیوم، مس و… استخراج می‌شود و تاکنون برای استخراج این مواد معدنی ۴۶۷ پروانه صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه معادن جنوب استان کرمان کوچک مقیاس هستند و در این منطقه معادن بزرگ وجود ندارد، افزود: فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در دستور کار قرار گرفته تا کنون ۵۱جواز تأسیس معدن در این زمینه صادر شده است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری اشتغال در این بخش به یکهزار نفر افزایش پیدا کند.
پیش تر رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفته بود: شورای معادن این استان حوزه محدوده های معدنی غیرفعال دارای اعتبار و فاقد اعتبار و مزایده ای را تعیین تکلیف می‌کند.
وی بیان کرد: تمامی بهره برداران معدنی استان کرمان به دنبال فعال کردن معادن خود باشند یا مشکلات پیش بینی نشده و خارج از توان خود را گزارش کنند؛ در غیر این صورت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از طریق شورای معادن نسبت به تعیین تکلیف این معادن و ایجاد زیرساخت برای ورود سرمایه گذاران جدید اقدام می‌کند زیرا عمل در جهت رشد و توسعه استان کرمان ازجمله سیاست‌های استان و در اولویت فعالیت‌ها قرار دارد.
وی با اشاره به وجود ۲ هزار محدوده مزایده‌ای در استان کرمان گفت: باید در خصوص فعال شدن نزدیک به ۲۰۰ معدن در استان یا تعیین تکلیف و پرداخت حقوق دولتی آنها اقدام کرد.
وی ادامه داد: معادن استان ۳۶.۲ درصد از تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده، حدود شش هزار و ۱۳۶ مجوز در استان صادر شده است که از این میزان، دو هزار و ۳۳۰ مورد (۳۸درصد) فعال و بقیه غیرفعال هستند که باید برای آنها چاره اندیشی شود.
حسینی‌نژاد خاطرنشان کرد: دو هزار و ۶۵۵ محدوده در حال حاضر به دلیل مخالفت‌هایی که دستگاه‌های ذیربط انجام می‌دهند یا توسط سازمان صمت بلوکه است که ۶۲ درصد را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه سالانه بیش از ۹۲ میلیون تن ماده معدنی در استان استخراج می‌شود، خاطرنشان کرده است: ۹۹.۶ درصد ارزش مواد معدنی استان در چهار ماده معدنی مس، آهن، زغال سنگ و کرومیت است و ۸۳.۵ درصد ذخایر کشف شده در استان که بیش از پنج میلیارد ۸۰۰ میلیون تن است نیز شامل این چهار ماده معدنی است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.