دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
کشف ۲ هدف معدنی در خراسان جنوبی
02 اسفند 1400 - 13:49
شناسه : 24945
مدیر علمی بخش زمین‌شناسی پهنه مطالعاتی استان خراسان ‌جنوبی گفت: انتقال تجربیات زمین‌شناسان مجرب به نسل جدید و ارائه توانمندی فنی و علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، دو هدف تحقق یافته در پروژه معدن خراسان‌ جنوبی است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا کریمی‌باوندپور مدیر علمی بخش زمین‌شناسی پهنه مطالعاتی خراسان ‌جنوبی، اظهار داشت: پروژه پهنه مطالعاتی خراسان‌ جنوبی به دو هدف بسیار بزرگ و آرزوی بسیاری از کارشناسان این سازمان نزدیک کرد و توانست فاصله بزرگی که بین کارشناسان قدیمی و زمین‌شناسان جوان وجود داشت را پر کند.

وی افزود: در پروژه پهنه مطالعاتی خراسان‌جنوبی توانستیم آموزش‌ها و تجربیات لازم را به نسل جوان زمین‌شناسان در همه مراکز زمین‌شناسی کشور منتقل کنیم و درحال‌حاضر می‌توانیم امیدوار باشیم که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در آینده می‌تواند با قدرت تمام و با کیفیت مطلوب، این کار را ادامه دهد.

مدیر علمی بخش زمین‌شناسی پهنه مطالعاتی خراسان‌جنوبی درباره دومین هدف و دستاورد بزرگ این پروژه، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پهنه خراسان‌جنوبی نشان داد بسیار چابک‌تر و پر توان‌تر می‌تواند یک پروژه را با سطح کیفی بسیار خوب و در زمان مناسب به سرانجام برساند.

باوندپور بیان کرد: پروژه‌های گذشته حداقل ۱۸ ماه طول می‌کشید و زمان انتظار برای پاسخ‌های آزمایشگاهی ماه‌ها به طول می‌انجامید و نیز زمان داوری ۶ ماه تا یک سال بود، اما اکنون در خراسان‌ جنوبی در یک دوره زمانی هشت ماهه همه این فعالیت‌ها در حال انجام دادن هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دستیابی به این هدف مهم نشان از قدرت و توان فنی و علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دارد که می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست، پروژه‌ها را در زمان مناسب با سطح کیفی بسیار بهتر به سرانجام برساند.

گفتنی است، پروژه ایجاد تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی خراسان‌جنوبی از ۲۵ مهرماه سال ۱۴۰۰ با حضور کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سراسر ایران در پهنه بیرجند آغاز به کار کرد و فعالیت‌های مطالعاتی به منظور تهیه ۲۰ نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در سه لایه مطالعاتی زمین‌شناسی، ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی اقتصادی به زودی پایان خواهد یافت.

خراسان‌جنوبی به عنوان نخستین استان اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی انتخاب شد و پس از ماه‌ها بررسی و تحلیل فنی در کمیته راهبردی مشترک معدنی با حضور مدیران و متخصصان این بخش‌ها، در نهایت چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه و بیش از ۸۵ روستا در خراسان‌جنوبی را به عنوان نخستین هدف اجرای این برنامه در سال ۱۴۰۰ معرفی و پس از انجام برنامه‌ریزی‌های لازم در ۲۵ مهر ماه اقدامات اجرایی این طرح به طور رسمی آغاز شد که مساحتی افزون بر حدود ۱۵ هزار کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بر همین اساس با پیگیری‌ها و رایزنی‌های متعدد انجام شده، تیمی متشکل از ۱۸۰نفر متخصصان زمین‌شناسی به استان خراسان‌جنوبی برای مدت یکسال عازم شدند تا در چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه اکتشافات وسیع را انجام دهند که هدف این طرح علاوه بر معرفی ظرفیت‌های معدنی استان، کمک به توسعه اکتشافات و نیز جلب و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و شرکت‌های خصولتی و دولتی است.

همچنین درحال‌حاضر ۷۰۰ پروانه معدنی در خراسان جنوبی صادر شده که ۲۳۰ مورد آن غیرفعال است. این استان با توجه به ساختار زمین‌شناسی آن از ذخایر غنی معدنی با تنوع نزدیک به ۵۰ نوع ماده معدنی برخوردار است که زغال‌سنگ، منیزیت، خاک‌های صنعتی، سنگ‌های تزیینی، بنتونیت، کرومیت، سنگ‌آهن، دولومیت، آندالوزیت، مرمریت، بازالت، طلا، مس، سیلیس، فلورین، پتاس، سرب و روی از مهم‌ترین مواد معدنی در این استان پهناور هستند که نیاز به اکتشاف و مطالعه دارند تا ظرفیت‌های پنهان این خاک زرخیز نمایان شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.