جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
گام بلند فولاد مبارکه در مسیر تحقق فولاد سبز
22 مرداد 1401 - 22:46
شناسه : 31120
مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه گفت: تولید فولاد با کمترین میزان مصرف انرژی و حرکت در مسیر فولاد سبز، دو مقوله‌ای است که در امر تولید فولاد به هم پیوندخورده‌اند و خوشبختانه در این زمینه، اراده فولاد مبارکه بر مبنای تولید بیشتر با مصرف کمتر انرژی استوار است.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، سید امیر طباطبائیان به تشریح میزان مصارف انرژی و اقدامات فولاد مبارکه در این راستا اشاره ‌کرد و گفت: در دنیا دو روش عمده جهت تولید فولاد وجود دارد؛ روش اول، روش کوره بلند و استفاده از انرژی زغال‌سنگ فرآوری‌ شده (کک) است که ۷۰ درصد فولادسازی‌های دنیا از این روش استفاده می‌کنند و روش دیگر، شیوه‌ احیا مستقیم و کوره‌های قوس الکتریکی است که در فولاد مبارکه از روش دوم استفاده می‌شود.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه اذعان کرد: از آنجا‌یی که دسترسی به گاز طبیعی به‌ عنوان یک منبع انرژی پاک در همه جای دنیا وجود ندارد، عمده صنایع تولیدکننده فولاد به سمت استفاده از روش کوره بلند رفته‌‌اند که به‌ دلیل انتشار دی‌اکسید‌کربن که یک گاز گلخانه‌ای است، این روش آلودگی‌های بسیار زیادی به همراه دارد.

 طباطبائیان در ادامه مطرح کرد: در روش دوم و با استفاده از انرژی گاز طبیعی، فولاد به‌ مراتب پاک‌تری نسبت به روش کوره بلند تولید می‌شود. به‌ دلیل وجود مزیت گاز طبیعی، بیش از ۷۰ درصد فولادسازی‌های کشور از روش کوره‌های احیا مستقیم و کوره‌های قوس الکتریکی استفاده می‌کنند.

وی همچنین عنوان کرد: انرژی مصرفی در کشور ما و در دنیا، دقیقا روبه‌روی هم هستند، اما اهمیت وجود انرژی برای هر دو فرایند کاملا مشهود است و اگر انرژی نتواند برای تولید فولاد تامین شود، این صنعت دچار رکود و توقف می‌شود. مسئله استفاده از سوخت پاک یا همان گاز طبیعی، باعث می‌شود انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن نصف روش کوره بلند باشد.

مقایسه میزان مصارف در برخی فولادسازی‌های جهان 

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در ادامه سخنان خود بیان کرد: استفاده از سوخت پاک گاز طبیعی تولید کربن بسیار کمتری نسبت به روش کوره بلند دارد. پس ادعای شرکت در استفاده از روش پاک و بهتر برای تولید فولاد در کشور نیز، به همین علت است.

 طباطبائیان اضافه کرد: در دنیا هم برای کشورهایی که منابع گاز ارزان یا منابع سرشار گاز داشته باشند، این روش ارجحیت دارد، زیرا این روش هم ارزان است و هم دوستدار محیط‌ زیست و درعین‌حال روش ایده‌آلی برای تولید فولاد محسوب می‌شود. کشورهایی که در این زمینه بیشتر فعالیت داشته اند، آمریکا و مکزیک هستند که به دلیل وجود منابع گاز از این روش استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: برای مصرف انرژی، یک شاخص جهانی تعریف‌ شده است. این شاخص همه روش‌های تولید فولاد را باهم هم‌سنگ می‌کند، یعنی نمی‌توانیم بگوییم چون روش تولید فولاد در ایران استفاده از احیا مستقیم است، مصرف انرژی برق بیشتر از روش کشورهایی است که قوس الکتریکی ندارند. این حرف اشتباه است، زیرا در کشور ما از انرژی الکتریکی و در فرایند کوره بلند از انرژی زغال‌سنگ استفاده می‌شود. بنابراین واحد مشترکی تعریف‌ شده که نشان می‌دهد به ازای هر تن فولاد چند گیگاژول انرژی مصرف ‌شده است. این واحد زبان مشترکی است بین تمام فرایندهای تولید و ما بر اساس این شاخص است که می‌توانیم بگوییم میزان مصرف انرژی مطلوب است یا خیر.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در این خصوص خاطر نشان کرد: در فولاد مبارکه، مصرف انرژی به ازای تولید تختال نزدیک به ۲۲٫۹ گیگاژول بر تن اسلب است. البته این عدد ممکن است به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، در فصول مختلف متفاوت باشد. در دنیا هم این اعداد متفاوت است؛ به طور مثال در انگلستان ۱۸٫۵ گیگاژول بر تن اسلب و در آمریکا ۲۳ گیگاژول بر تن اسلب، در هند ۲۷ و در اوکراین ۲۹ گیگاژول بر تن اسلب است و این رقم، در شرکت‌های فولادساز ژاپنی، ارقام کمتری را نشان می‌دهند.

 طباطبائیان تصریح کرد: به طور کلی، میزان مصرف انرژی فولاد مبارکه مطابق با استانداردهای جهانی است. اگرچه در دنیا بهترین نیستیم، ولی به سمت بهترین‌ها در حال حرکت هستیم؛ این در حالی است که مصرف انرژی در شرکت هم اعداد قابل قبولی نسبت به سایر فولادسازهای جهانی به شمار می‌رود.

اقدامات انجام‌شده برای کاهش حداکثری مصارف و استفاده بهینه از منابع انرژی در فولاد مبارکه 

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در خصوص استفاده بهینه از منابع انرژی در فولاد مبارکه، عنوان کرد: فولاد مبارکهسال ۱۳۷۱ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۷، کمیته عالی انرژی در آن ایجاد شد. ریاست این کمیته به عهده معاونت بهره‌برداری است و معاونت تکنولوژی، مهندسی کارخانه و کل مدیران نواحی تولیدی عضو این کمیته هستند؛ ضمن اینکه دبیری کمیته را هم ناحیه انرژی و سیالات بر عهده دارد.

 وی افزود: این کمیته، با این هدف ایجاد شده است که بتوانیم اول ‌از همه، انرژی مورد نیاز خطوط تولید را تامین کنیم و در مرحله بعد، از بهترین و به‌ روزترین تکنولوژی‌ها در روش‌های تولید خود بهره ببریم تا با استفاده از روش بهینه، هم منافع اقتصادی کسب کنیم و هم میزان مصرف انرژی و آلودگی محیط‌ زیست را به حداقل برسانیم. موضوع بعدی، استقرار سیستم مدیریت انرژی است که با کمک این کمیته و اقدامات انجام‌‌شده، از سال ۹۴ موفق شدیم استاندارد مصرف انرژی یا همان ایزو ۵۰۰۰۱ را در شرکت پیاده‌سازی کنیم و هرسال، این استاندارد تمدید شده است. تمدید این گواهینامه به‌ منزله این است که برای مدیریت انرژی، برنامه‌ریزی می‌کنیم که موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

برخی پروژه‌های انجام‌شده در راستای کاهش و بهینه‌سازی مصارف 

طباطبائیان همچنین با عنوان این مسئله که طی این سال‌ها، پروژه‌های بسیار زیادی در این راستا انجام ‌شده است، گفت: از بهترین‌های این پروژه‌ها، می‌توان به تولید بخار سوپرهیت از انرژی دودکش نیروگاه گازی نام برد. با اجرای این پروژه مصرف گاز طبیعی در فولاد مبارکه به میزان ۱۲ هزار نرمال مترمکعب در ساعت، کاهش ‌یافته و این به این معنی است که به میزان قابل‌ توجهی به سمت تولید فولاد سبز و تولید هرچه کمتر گاز CO2 گام برداشته‌ ایم. مضاف بر اینکه راندمان این نیروگاه از 30 درصد به ۳۶ درصد رسیده که در نوع خود عدد بزرگی است.

طباطبائیان در ادامه عنوان کرد: پروژه دیگر احداث نیروگاه «CHP»، جهت تولید همزمان برق و حرارت در مجتمع فولاد سباست نیز به بهره‌برداری رسیده است. علاوه‌براین، پروژه‌های دیگری نیز در نواحی مختلف فولادسازی، آهن‌سازی و نورد گرم و سرد اجرا شده است؛ تا جایی‌ که در سال ۱۴۰۰، شرکت فولاد مبارکه موفق شد نزدیک به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار گیگاژول مصرف انرژی خود را کاهش دهد.

وی همچنین مطرح کرد: نکته قابل‌ توجه دیگر این است که در این زمینه همواره پروژه‌های جدید و قوی‌تری تعریف و اجرایی می‌شوند و این اقدامات برای کاهش مصارف، ادامه‌دار است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به توسعه ریکوپراتورهای احیا مستقیم که هم کاهش مصرف انرژی و هم افزایش میزان تولید را به همراه دارد، و پروژه احداث نیروگاه تجدیدپذیر که شرکت را با سرعت بیشتری به سمت تولید فولاد سبز سوق داده است، اشاره کرد.

مدیر انرژی و سیالات شرکت گفت: به خاطر داشته باشیم که احداث نیروگاه حرارتی که از طرح‌های توسعه جدید فولاد مبارکه است، با راندمان حدود ۶۰ درصد، حدود ۲۳ درصد بیشتر از متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور تعریف ‌شده است. این به این معنی است که با مصرف همان میزان گاز، می‌توانیم انرژی الکتریکی بیشتری تولید کنیم.

طباطبائیان همچنین بیان کرد: هدف‌گذاری فولاد مبارکه در کوتاه‌مدت و بلندمدت، کاهش حداکثری مصارف و استانداردسازی به‌ روز است. این شرکت همیشه بر اساس استاندارد مدیریت انرژی یا ISO50001، برنامه کاهش مصرف انرژی را پیگیری کرده است. به این منظور، هرساله با همکاری نواحی تولیدی، برنامه کاهش مصرف انرژی هر بخش استعلام و در ناحیه انرژی و سیالات برای اجرای آن‌ها پروژه‌هایی تعریف می‌شود. پروژه‌ها، بعد از ارزیابی اقتصادی و اخذ تاییدیه‌های لازم از کمیته‌های داخلی، از جمله کمیته عالی انرژی، وارد فاز تخصیص بودجه و در نهایت، اجرا می‌شوند.

مصرف گاز صنعت فولاد؛ چهار تا ۶ درصد انرژی مصرفی در کل کشور

وی در ادامه سخنان خود گفت: در صنعت فولاد، برخلاف ذهنیتی که وجود دارد، میزان مصرف انرژی نسبت به مصرف انرژی کل کشور، مقداری ناچیز است. طبق آمارهای وزارتخانه‌های مربوطه، مصرف گاز صنعت فولاد چهار تا ۶ درصد گاز مصرفی در کل کشور است و این عدد در مقایسه با اعداد دیگر، مانند بخش خانگی، حمل‌ و نقل، نیروگاه‌ها، کشاورزی و تلفاتی که در شبکه وجود دارد، بسیار ناچیز است و صنعت فولاد، سهم زیادی در مصرف انرژی کشور ندارد. بنابراین لازم است تمام بخش‌ها درزمینه بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی گاز اقدام کنند. در بحث برق نیز همین‌طور است و ۶ تا ۷ درصد برق کشور در صنعت فولاد مصرف می‌شود که این عدد نیز نسبت به ‌کل مصرف، عدد بزرگی نیست. در نهایت اینکه ما با سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که عمده مصرف انرژی را در کشور دارند، می‌توانیم نتایج بهتری بگیریم و چنانچه همه بخش‌ها همکاری کنند، دیگر شاهد قطعی و یا محدودیت انرژی برای صنعت و دیگر بخش‌ها در فصول مختلف سال نخواهیم بود.

طباطبائیان همچنین مطرح کرد: به خاطر داشته باشیم اگر انرژی و سوختی در اختیار صنایع قرار می‌گیرد، در ازای آن تولید اتفاق می‌افتد و ارزش‌ افزوده‌ای ایجاد می‌شود که موجب به گردش درآمدن چرخ سایر صنایع، بهبود اشتغال، جلوگیری از واردات و خام‌فروشی محصولات در کشور می‌شود. پس بهتر است سرمایه‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی به سمت بخش‌های غیرمولد، یعنی بخش‌هایی که انرژی را با شدت خیلی زیاد مصرف می‌کنند و تولیدی هم در قبال آن مصرف ایجاد نمی‌کنند، سوق داده شود.

مدیر انرژی و سیالات شرکت در پایان خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که در ۳۰ تا ۴۰ سال اخیر، صنعت فولاد که یکی از صنایع مولد و شاخص کشور بوده است و باید با سیاست‌گذاری صحیح، راه پویایی هرچه بیشتر این صنعت هموار شود تا در پی آن، شاهد رونق تولید و توسعه در سایر صنایع استراتژیک کشور باشیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.