پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
گام جدید برای آغاز تهاتر کالا با پاکستان
24 اردیبهشت 1401 - 19:28
شناسه : 27767
سازمان توسعه تجارت از ادامه مذاکرات دوجانبه برای افزایش تجارت مشترک میان ایران و پاکستان و استفاده از شیوه تهاتر در این همکاری‌ها خبر داد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در ماه‌های گذشته دولت بارها اعلام کرد که به دنبال فعال کردن تمام ظرفیت‌های ممکن برای افزایش همکاری‌های اقتصادی مشترک با کشورهای همسایه است و در این بین یکی از شیوه‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد، تهاتر کالا در مرزهای مشترک خواهد بود.

یکی از کشورهایی که در ماه‌های گذشته مذاکراتی را برای نهایی کردن این شیوه تهاتری دنبال کرده پاکستان بود و حالا بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت مذاکرات برای استفاده از این شیوه ادامه دارد. در جدیدترین اقدام، علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با رحیم حیات قریشی، سفیر پاکستان در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند که در این دیدار توافق شد سه بازارچه مرزی بین دو کشور در آینده نزدیک راه‌اندازی شود.

همچنین دو طرف با مروری بر وضعیت تجارت دو کشور، از روند رو به رشد مناسبات ابراز خرسندی و بر افزایش سطح تجارت و رسیدن آن به رقم قابل توجه تاکید کردند.

 توسعه حمل‌و‌نقل بین ایران و پاکستان، ایجاد شرکت‌های مشترک حمل‌و‌نقل، استفاده بهینه از کریدورهای شمال و جنوب و فرصت‌های جدیدی که در این عرصه ایجاد شده است، نیز مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.

در این دیدار همچنین دو همتا با اشاره به استفاده از مکانیزم تهاتر و تبادل کالا در روابط تجاری دو کشور بر اجرایی شدن سریع‌تر این مکانیزم در راستای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی و تبادلات تجاری دو کشور و حل و فصل بخشی از مشکلات بانکی در تبادلات مالی تاکید کردند.

 بهینه‌سازی موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و رفع مشکلاتی از قبیل کمبود برگه‌های صدور ویزا در زاهدان و تامین این برگه از طرف سفارت پاکستان نیز در این دیدار مطرح شد و سفیر  پاکستان از حل و فصل هر چه سریع‌تر آن خبر داد. همچنین توافق بین طرفین پایه‌گذابری شد تا با تشکیل کمیته‌های فنی، موضوعات تهاتر و حمل و نقل را به صورت تخصصی مورد بررسی و مطالعه قرار داده و ظرف روزهای آینده گزارش‌های خود را به روسای دو طرف اعلام کنند.

لازم به ذکر است که اخیرا دولت پاکستان، مکانیسم تهاتر بین دو کشور را در چارچوب همکاری‌های اتاق بازرگانی زاهدان و اتاق کویت تصویب کرده و این اولین باری است که دولت پاکستان اقدام به تصویب تهاتر می‌کند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.