شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
گزارشی از عملکرد ایمپاسکو در سال ۱۳۹۹
05 فروردین 1400 - 22:41
شناسه : 9317
در سال 1399 با وجود همه‌گیری ویروس کرونا شاهد تحقق برنامه‌های ایمپاسکو بوده‌ایم و خوشبختانه این شرکت توانست موفقیت‌های بسیاری در زمینه اکتشاف و بهره‌برداری، جذب سرمایه‌گذاری، پژوهش، طرح‌های توسعه و احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس کسب کند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ایمپاسکو
پ
پ

اکتشاف و بهره‌برداری:

به گزارش اخبارفلزات، طی سال ۱۳۹۹ علی‌رغم مشکلات موجود در انتخاب پیمانکاران حفاری به دلیل نوسانات نرخ ارز، توسعه اکتشافات با تمرکز بر مواد معدنی استراتژیک و ذخایر عمیق با بیش از ۷۰ هزار متر حفاری مغزه‌گیری، اخذ ۲۱ فقره پروانه اکتشاف و ۶ فقره گواهی کشف انجام شد.

در سال ۱۳۹۹ گزارش نهایی فاز اول اکتشاف محدوده جانجا با ذخیره ۲۲۲ میلیون تن کانسنگ مس و طلا به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان ارسال شد، همچنین فاز شناسایی و پی‌جویی ۶  پهنه و فاز شناسایی ۱۳ پهنه به اتمام رسید که در نهایت منجر به آزادسازی بیش از ۵۹ هزار کیلومترمربع از محدوده‌های بلوکه شده گردید.

بر اساس این گزارش در حوزه بهره‌برداری مجتمع سرب و روی انگوران تولید خاک روی در معدن روباز و هم در زمینه تولید خاک سولفیدی در بخش زیرزمینی با درصد تحقق به ترتیب ۹۲ درصدی و ۱۱۱ درصدی توانسته رشد قابل توجهی در سال ۱۳۹۹ نسبت به برنامه اعلامی مجتمع داشته باشد. این مجتمع در سال گذشته موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری در بخش گردشگری معدنی شد که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با پایان همه‌گیری بیماری کرونا می‌تواند با جذب گردشگران معدنی نقش بزرگی را در اشتغال و کارآفرینی منطقه ماهنشان و شهرستان دندی ایجاد کند.

همچنین معدن طلای هیرد نیز در بخش تولید کانسنگ طلای هیرد با رکورد ۱۳۱ درصدی در زمینه تولید توانسته پیشرفت قابل توجهی را در کارنامه سال ۱۳۹۹ خود ثبت کند و با پیشرفت ۸۲ درصدی در بخش احداث کارخانه تولید شمش طلا خواهد توانست در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیریت و راهبری تعدادی از مجتمع‌های تحت پوشش خود را به بخش خصوصی واگذار کرد که مجتمع معدنی سرب نخلک و فروکروم جغتای از آن جمله است.

خوشبختانه از زمان واگذاری مجتمع معدنی سرب نخلک تاکنون شاهد رشد اشتغال، تولید و ایجاد طرح‌های توسعه و همچنین اکتشافات گسترده در منطقه نخلک هستیم، در سال ۱۳۹۹ با احداث کارخانه تولید کنسانتره به ظرفیت ۱۲ هزار تن در سال و تخریب کارخانه قدیمی و احداث کارخانه جدید تولید کنسانتره به ظرفیت هزار و ۸۰۰ تن و با سرمایه‌گذاری مجموعا ۴۰۰ میلیارد ریال توانسته پیشرفت چشمگیری در حوزه معدن در سال ۱۳۹۹ داشته باشد که در سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه‌گذاری تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد ریال صورت گرفته است. لازم به ذکر است که این مجتمع نقش به سزایی در تولید سرب کشور خواهد داشت.

همچنین مجتمع فروکروم جغتای با تولید بیش از ۲۴ هزار تن فروکروم از برنامه تولید ۲۰ هزار تنی خود فراتر رفت و توانسته در سال ۱۳۹۹ کارنامه عملکرد قابل توجهی از خود ارائه دهد.

توسعه:

با توجه به شاخص عملکرد پیشرفت طرح‌های تجهیز و توسعه‌ای شرکت می‌توان به ۲۲ طرح توسعه‌ای با برآورد سرمایه‌گذاری حدود ۶۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان با نظارت واحد طرح و توسعه اشاره کرد که این طرح‌ها در حال اجرا و تجهیز می‌باشند و در سال ۱۳۹۹ با توجه به درصد پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها، جذب سرمایه حدود ۴ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان محقق شده است.

پژوهش:

در سال ۱۳۹۹ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ۱۴ قرارداد پژوهشی به ارزش ۵ میلیون و ۸۲۷ هزار تومان با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی منعقد کرد که نسبت به سال ۱۳۹۸ به ترتیب پیشرفت ۲۵۰ و ۵۳۰ درصدی را رقم زد و از این نظر می‌توان گفت سال ۱۳۹۹ درخشش ایمپاسکو در بخش پژوهش را شاهد بوده‌ایم.

تولید داخلی و بومی‌سازی ۱۶ قطعه و تجهیز اصلی در مجتمع‌های تحت پوشش ایمپاسکو، بومی‌سازی و تولید داخلی ۲ ماده شیمیایی سیانور و کربن اکتیو با انتخاب پیمانکار سیانید سدیم و نیز امکان سنجی جایگزینی مواد گرافنی به جای کربن فعال از دیگر اقدامات شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۹ می‌باشد.

همچنین ۸ پروژه پژوهشی در سال ۱۳۹۹ به اتمام رسید که نسبت به سال ۱۳۹۸ (۴ پروژه) پیشرفت ۱۰۰ درصدی را کسب کرد.

پروژه‌های پژوهشی انجام شده در سال ۱۳۹۹ شامل استفاده از تکنولوژی بیواکسیداسیون برای افزایش بازیابی و کاهش مصرف مواد شیمیایی در معدن طلای موته در مقیاس نیمه صنعتی، جذب طلا و نقره از محلول سیانیدی توسط مواد گرافنی و امکان سنجی جایگزینی به جای کربن فعال، مطالعات هیدروژئولوژی و تامین آب معدن طلای هیرد، ساماندهی مرکز اسناد فنی و مدارک علمی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مطالعات فلوتاسیون اکسید آنتیموان سفیدابه در فاز آزمایشگاهی، تدوین برنامه احیای معادن و فعال‌سازی ذخایر کوچک ایران بر مبنای تحلیل تجارب جهانی و توسعه فراوری موبایل مواد معدنی، استقرار نظام جامع مدیریت دانش در شرکت‌های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مطالعات کانی‌شناسی، سنگ‌شناسی، دگرسانی، ژئوشیمی و ژنز کانه زایی آهن و عناصر همراه با نگاهی ویژه به عناصر کمیاب در کانسار چاه گز منطقه بافق و ارائه الگوی فرآیند اکتشاف در پتانسیل های مشابه می‌باشد.

اقتصادی:

مدیریت اقتصادی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در کنار سایر ارکان جهت ساز شرکت به عنوان حلقه‌ای از زنجیره هدفمند و همسو با استراتژی های کلان شرکت وظیفه جذب سرمایه و اجرای تصمیمات فروش محصولات و مواد معدنی مجتمع‌های تابعه را عهده‌دار می‌باشد. در همین راستا می‌توان به فروش شمش طلا در بورس کالای ایران و افزایش حدود ۶۰۰ درصدی فروش نسبت به یک سال گذشته اشاره کرد. همچنین می‌توان به برنامه‌ریزی و فروش ماده معدنی انگوران در بورس کالای ایران و افزایش ۲۶ درصدی آن نسبت به سال گذشته، بازاریابی و فروش صادراتی خاک فسفات، عرضه سنگ‌آهن در بورس کالای ایران و شناسایی و انجام مذاکرات متعدد با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد.

راهبرد هدایت موثر و جذب کارآمد سرمایه‌گذاران توانمند یکی از شاخص‌ترین عملکردهای ایمپاسکو در سال ۱۳۹۹ بود. در این راستا جذب سرمایه در ۷ مجتمع و طرح به ارزش ۵ میلیارد و ۹۶۳ میلیون تومان صورت گرفت، همچنین میزان جذب سرمایه هفت مجتمع و طرح دیگر نیز با رقمی بالغ بر ٩ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان در دست اقدام می‌باشد.

طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس:

با توجه به ادامه بحران اقتصادی ناشی از فشارهای بین‌المللی به ویژه تحریم‌های ظالمانه آمریکا، عدم تحقق پیش‌بینی فروش نفت و اختلال در تامین بودجه مورد نیاز کشور و تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت تولید و اشتغال با شعار جهش تولید، در سال ۱۳۹۹ نیز پروژه طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در اولویت طرح‌های اقتصاد مقاومتی قرار گرفت.

در همین راستا در مجموع احیا، فعال‌سازی و توسعه ۲۵۳ معدن از ابتدای سال ۱۳۹۹ توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انجام شد. شناسایی و اولویت‌بندی ۹۹۶ محدوده معدنی، انجام اقدام کلینیکی بر روی ۴۹۳ محدوده معدنی، حمایت و توسعه به منظور صدور جواز تاسیس، افزایش ظرفیت و تامین مواد اولیه برای ۱۵ واحد فراوری از دیگر اقدامات طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در سال گذشته می‌باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.