شنبه, ۵ آذر , ۱۴۰۱ Saturday, 26 November , 2022 ساعت ×
گسترش فرآوری مواد معدنی در معادن قم
10 مرداد 1401 - 20:01
شناسه : 30862
رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم عنوان کرد: تلاش می‌کنیم تا همراه با گسترش میزان استخراج مواد معدنی از معادن قم، شرایط مورد‌ نیاز برای فرآوری این محصولات را نیز در داخل استان فراهم کنیم.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، اکبر ابدالی، رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم بیان کرد: از ابتدای سال‌ جاری تا پایان تیر ماه، چهار پروانه بهره‌برداری از معادن قم به مساحت دو کیلومتر مربع، با ایجاد اشتغال برای ۱۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۵۱ هزار میلیون ریال صادر شده‌ است.

وی افزود: از جمله اقدام‌های قابل‌ توجه سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم در حوزه معادن، پیگیری مطالبات حقوق دولتی بوده‌ است که در همین ارتباط طی چهار ماه مذکور، با احتساب مجوزهای برداشت، ۱۶۳ میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن استان وصول شده‌ است. 

رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم در ادامه عنوان کرد: از ابتدای سال‌ جاری تا پایان تیر ماه، ۷۳ مورد بازدید نظارتی از معادن غیر‌ فعال استان با حضور بهره‌بردار، به‌ منظور رسیدگی به مشکلات موجود انجام شد. همچنین سه‌ جلسه کمیته کارشناسی نیز با حضور دستگاه‌های مرتبط و بهره‌برداران تشکیل شد. برگزاری یک جلسه شورای معادن، سه جلسه تعیین قیمت پایه مواد معدنی و پنج جلسه کمیته مشورتی بخش معدن و صنایع معدنی نیز از دیگر اقدام‌های صورت‌ گرفته برای رصد و پایش نحوه فعالیت معادن استان در سال‌ جاری است.

ابدالی تاکید کرد: تحلیل آماری، یکی از ابزارهای مهم در نگاه تخصصی به وضعیت کنونی معادن استان است اما در کنار آن، تقویت سطح کیفی و عمق دادن به مسائل این حوزه را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم تا همراه با گسترش میزان استخراج مواد معدنی از معادن قم، شرایط مورد‌ نیاز برای فرآوری این محصولات را نیز در داخل استان فراهم کنیم تا علاوه بر درآمدزایی بیشتر، فرصت‌های شغلی در این بخش را افزایش دهیم. 

دو درصد از معادن کل کشور در قم وجود دارد و سالانه چهار میلیون تن انواع مواد معدنی از این معادن استخراج می‌شود که همین مسئله، ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت‌های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می‌دهد. در همین رابطه راهبرد سازمان صمت قم، جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی استخراج‌ شده است تا با فرآوری آن‌ها، ارزش‌افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن استان ایجاد کند.

مهم‌ترین ذخایر شناخته‌ شده استان شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس و منگنز)، معادن غیر فلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ‌های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ‌های لاشه، سنگ‌ آهک و سنگ گچ) است که با به‌ کارگیری طرح‌های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی، می‌توان کسب‌ و کارهای درآمدزا در زمینه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.