سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
یک اشتباه محاسباتی در حوزه صادرات  فولاد کشور
19 آذر 1399 - 5:07
شناسه : 2874
در صورت ایجاد مانع برای صادرات شمش و اسلب، حداکثر پتانسیل محصولات نوردی (میلگرد) آن هم بدون ارزش افزوده و گاها با قیمتی در حد قیمت شمش و یا حتی کمتر از آن، از 3 تا 5 میلیون تن تجاوز نخواهد کرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از چیلان، دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن فولاد به اشتباه محاسباتی در سیاست‌گذاری صادرات فولاد کشور اشاره کرد و گفت: نظریه ایجاد محدودیت برای صادرات شمش فولادی تحت عنوان اولویت برای تامین مواد اولیه واحدهای پایین دستی و صادرات محصول نهایی به جای شمش اگرچه ظاهر زیبایی دارد اما اشتباه است.
به گفته سبحانی، صادرات نیازمند فعالیت‌های منظم و برنامه‌ریزی بلندمدت است و اینگونه نیست که کالای مازاد فروش نرفته در بازار داخل را بشود به سادگی و به سرعت صادر کرد. با توجه به مسائلی که اخیراً در شیوه‌نامه دولت یا طرح مجلس مطرح شده است، باید دقت داشت که تعیین سهمیه صادرات در دوره‌های معین چندماهه عملاً صادرات را مختل خواهد کرد.
رئیس انجمن فولاد خاطر نشان کرد: مطمئنا اگر مقامات مسئول می دانستند که بازار محصولات نورد فولادهای ساختمانی در منطقه عمدتا به عراق و افغانستان محدود می‌شود و در صورت ایجاد مانع برای صادرات شمش و اسلب، حداکثر پتانسیل محصولات نوردی (میلگرد) آن هم بدون ارزش افزوده و گاها با قیمتی در حد قیمت شمش و یا حتی کمتر از آن، از ۳ تا ۵ میلیون تن تجاوز نخواهد کرد و صادرات قریب ۲۰ میلیون تن فولاد مازاد بر نیاز داخل در چهار پنج سال آینده محقق نخواهد شد، هرگز برای صادرات شمش محدودیت ایجاد نمی‌کردند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.