جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
۳.۴ میلیارد دلار ساخت داخل در برنامه وزارت صمت
06 شهریور 1400 - 13:35
شناسه : 16682
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای امسال برنامه ساخت داخل به میزان سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده است که دستگاه‌ها هر سه ماه یک بار به ارائه گزارشی از میزان تحقق برنامه خواهند پرداخت.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: پروژه «ساخت داخل»، نه از روی اجبار، بلکه به عنوان یک پارادایم غالب با اعتقاد به ظرفیت‌های درونی، توان فنی و مهندسی، نیروی انسانی نخبه کشور، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی طی سال‌های گذشته در وزارتخانه پیگیری شد. در اجرای این پروژه هر چند از الزام‌هایی همچون قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی استفاده شده است، اما اختیاراتی مانند استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی و ضمانت منابع مربوط به تبصره ۱۸ را نیز به همراه داشت، اما نگاه‌مان به این پروژه یک نگاه ترویجی و ترغیبی بود.

وی افزود: اجرایی شدن این پروژه در ابتدا با برگزاری میزهای ساخت داخل آغاز شد و بعد از آن به برنامه استان‌ها برای تشکیل و ترغیب به ساخت داخل ادامه یافت. در ادامه اقلام گلوگاهی در بین اقلامی که باید ساخت داخل می‌شد شناسایی و به دستگاه‌ها، نهادهای انقلاب اسلامی و همه سرمایه‌گذاران عرضه و سهم هر استان نیز مشخص شد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در این راستا اعلام کردیم که هر نوع منابع ملی می‌تواند به سمت و سوی اجرای پروژه‌های ساخت داخل هدایت شود، یعنی به‌جای اینکه در کشور کورکورانه سرمایه‌گذاری کنیم، منابع موجود به سمت این پروژه‌ها هدایت شده تا به سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت تبدیل شود.

صادق‌نیارکی بیان کرد:‌ امسال پروژه‌های توسعه ساخت داخل را به تامین مالی مجهز کردیم و از معاونت طرح و برنامه وزارتخانه نیز خواستار پیگیری موضوع شده‌ایم. البته به دنبال شناسایی پروژه‌های ساخت داخل از طریق صندوق‌های پروژه که تامین مالی از طریق بورس است را هستیم، زیرا بازار تضمین‌شده‌ای دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به‌طور مثال اگر کسی امروز به تولید یک میلیون دستگاه گیربکس اتوماتیک خودرو یا تایر خودروهای سنگین اقدام کند، بازار تضمین‌شده‌ای خواهد داشت و مردم می‌توانند سرمایه‌های خُرد خود را به این سمت هدایت کنند. ‌به این طریق می‌توان کار تکمیلی برای پروژه‌های بزرگ جایگزینی واردات انجام داد و اجرای چنین طرح‌ها و پروژه‌هایی باید در دستور کار دولت جدید و وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، زیرا می‌تواند عایدی زیادی به دنبال داشته باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.