پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
۱۴۰۱، سالی خوش برای آلومینای ایران
21 بهمن 1400 - 9:06
شناسه : 24447
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: طی سال آینده طرح‌های توسعه‌ای این شرکت افتتاح خواهند شد. البته بخشی از طرح‌های این شرکت با هدف پرعیارسازی بوکسیت راه‌اندازی می‌شوند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تورج زارع مدیرعامل شرکت آلومینای ایران ضمن اشاره به پیشرفت‌های این شرکت در حوزه معدن،کارخانه آلومینا و شمش آلومینیوم در سطح کشور و منطقه، از افتتاح چند طرح توسعه‌ای طی سال ۱۴۰۱ خبر داد و اظهار داشت: در حوزه طرح‌های توسعه‌ای این شرکت، ۲ پروژه در مراحل پایانی قرار دارند که یکی از آن‌ها کارخانه هیدرات ویژه است که با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی تا پایان خرداد سال ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید. این در حالی است که کارخانه پرعیارسازی بوکسیت به روش واسطه سنگین نیز با پیشرفت ۴۰ درصدی، طبق زمان‌بندی تعیین شده تا پایان شهریورماه سال آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی افزود: از جمله مزایای این پروژه می‌توان به ارتقاء کیفیت بوکسیت و خارج کردن عناصر مزاحمی همچون کربنات‌های کلسیم و منیزیم اشاره کرد؛ این امر منجر به مصرف کم‌تر سود کاستیک در تولید آلومینا و درنتیجه کاهش هزینه‌های شرکت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران، گفت: این شرکت در زمینه گل قرمز نیز فعالیت‌های مطلوبی را داشته و از ۳ تیکنر تعریف شده در این بخش، یک تیکنر به بهره‌برداری رسیده و در حال استفاده است. همچنین عملیات ساخت ۲ تیکنر دیگر با پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی طبق زمان‌بندی در نیمه اول سال ۱۴۰۱ به پایان خواهد رسید. توسعه این امر می‌تواند مشکل کم عیار بودن بوکسیت شرکت را تا حد زیادی مرتفع کند. علاوه بر این پروژه توسعه‌ای شرکت در واحد ۱۸، بیش از ۸۰ درصد پیشرفت دارد و فاز نخست آن تا پایان سال جاری و مابقی آن تا خردادماه سال آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

فعالیت‌های اکتشافی

زارع بیان کرد: این شرکت در حوزه فعالیت‌های اکتشافی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است که از جلمه این اقدامات می‌توان به تهیه ۲ دستگاه مغزه‌گیری پیشرفته اشاره کرد. در حال حاضر این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند که این امر می‌تواند وضعیت اکتشافی شرکت را طی سال‌های آینده بسیار بهبود بخشد.

وی ادامه داد: همچنین تبدیل بوکسیت‌های کم عیار به آلومینا در کارخانه آلومینای ایران، جزو یکی از دستاوردهای این شرکت است. این در حالی است که برخلاف از مدار خارج شدن معدن تاش، شرکت آلومینای ایران توانست خوراک مورد نیاز کارخانه را تامین و از بوکسیت‌های کم عیار،آلومینا تولید کند.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران، اذعان داشت: براساس محاسبات انجام شده، پیش‌بینی می‌شد به دلیل کاهش کیفیت بوکسیت، تولید شرکت کاهش ۲۰ هزار تنی را تجربه کند، اما با تلاش و اقدامات فنی متخصصان این شرکت، نه تنها کاهش نیافت بلکه شاهد رشد تولید نیز بودیم.

تولید با تمام ظرفیت

زارع در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به بهره‌برداری از دیگ‌های کارخانه طی خردادماه سال جاری، برخلاف مشکلات جهانی تامین آند از جمله افزایش قیمت حمل و نقل و قیمت آند، با تلاش ایمیدرو و شرکت آلومینای ایران، توانستیم با تمام ظرفیت به تولید شمش آلومینیوم ادامه دهیم. این در حالی است که روند تولید بسیار مطلوب بوده و مطابق ظرفیت مد نظر شرکت در حال انجام است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.