یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
۲۵ درصد ذخیره سوخت نیروگاه‌ها کاهش یافت
08 شهریور 1400 - 14:57
شناسه : 16843
سخنگوی صنعت برق: سخنگوی صنعت برق در بازدید وزیر نیرو از دیسپاچینگ ملی با اشاره به محدودیت‌های ۲۴ روزه تامین برق در زمستان سال گذشته گفت: هم‌اکنون ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌های کشور، در مقایسه با سال گذشته، ۲۵ درصد کم‌تر است. در این راستا روند تامین سوخت باید تسریع یابد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری صدا و سیما
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در این بازدید، اظهار داشت: برای جلوگیری از بروز خاموشی‌ها در زمستان امسال باید گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین و ذخایر سوخت نیز سریع‌تر تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه شبکه برق ایران ۱۸ سال فروپاشی کامل نداشته است، افزود: در صورت بروز مشکل، شبکه سراسری برق کشور طی مدت ۲ تا ۳ دقیقه به طور کامل از دسترس خارج شده و خاموشی گسترده در کشور ایجاد می‌شود، این درحالی است که برای بازیابی دوباره شبکه بیش از ۶ تا ۷ روز زمان نیاز داریم. البته همه تلاش صنعت برق جلوگیری از این رخ داد خواهد بود، اما برای مواقع اضطراری گروه‌هایی ویژه مستقر شده‌اند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه روز گذشته بیش از ۴۰۰ مگاوات واردات برق انجام شد، گفت: از زمان شروع اوج مصرف برق تاکنون ۷۰۰ مگاوات واردات برق انجام شده که بخش عمده‌ی آن از کشور ترکمنستان و سپس آذربایجان بوده است.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه میزان واردات می‌تواند تا ۷ برابر افزایش یابد، بیان کرد: واردات سالانه ما ۲.۲ میلیارد کیلووات ساعت بوده که بخش عمده آن از ترکمنستان است، اما به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در سال جاری، تفاهم نامه‌ای نیز با کشور آذربایجان امضا کردیم تا سقف واردات برق بیشتر شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه صادرات برق در سال ۹.۷ میلیارد کیلو وات ساعت است که ۸۵ درصد از این رقم به کشور عراق ارسال می‌شود، خاطرنشان کرد: در تابستان امسال تنها ۱۲۰ تا ۱۳۰ مگاوات برق به افغانستان و پاکستان صادر کردیم و صادرات برق به عراق را در این برهه متوقف شد. در این راستا ایران پس از انقلاب، جزو ۲۰ کشور جهان به لحاظ تولیدبرق و رتبه ۱۴ به لحاظ ظرفیت نصب را به خود اختصاص داد. خوشبختانه در حال حاضر یک میلیون کیلومتر نیز وسعت شبکه سراسری در کشور است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.