چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022 ساعت ×
۴۵۳ معدن طی ۱۱ ماهه امسال به چرخه تولید بازگشتند
05 اسفند 1400 - 9:31
شناسه : 25027
مدیر اجرایی طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک گفت: مجموع معادن کوچک احیا و فعال شده در کشور از ابتدای طرح تا پایان بهمن‌ماه 1400 به 852 معدن رسید و در این میان 453 معدن طی یازده ماه امسال، فعال و وارد چرخه تولید شده‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رضا عظیمی مدیر اجرایی طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک، با اشاره به اینکه طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک علاوه بر کمک به رشد تولید و تامین نیاز صنایع؛ اشتغال قابل توجهی در مناطق کم برخوردار به همراه دارد، اظهار داشت: با توجه به میزان اشتغال و تولید مندرج در پروانه بهره‌برداری، این تعداد معدن پتانسیل ایجاد ۱۳ هزرا و ۸۰۰ نفر شغل مستقیم و تولید بیش از ۳۳ میلیون تن سالانه را پس از فعال‌سازی نهایی معادن، به همراه دارند.

وی افزود: اهداف فوق در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی است، اما در عین حال، شناسایی فرصت‌های کوچک معدنی برای سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف کشور، استفاده از تکنولوژی جدید برای فراوری معان با عیار پایین‌تر، استفاده بهینه و به‌کارگیری از پتانسیل و ظرفیت‌ها و توانایی‌های علمی- اجرایی موجود و تاکید بر تامین نیاز داخلی و صادرات محصول (مازاد بر نیاز داخل)، به عنوان دیگر اهداف طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک محسوب می‌شوند.

مدیر اجرایی طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک با اعلام اینکه طرح فوق از سال ۱۳۹۸ در قالب اقتصاد مقاومتی از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران،(زیرمجموعه ایمیدرو) اجرایی شده است، گفت: سال ۱۳۹۸ با کمک کارگروه استانی، تعداد ۱۴۶ معدن و سال گذشته ۲۵۳ معدن در سراسر کشور احیا و فعال شدند.

توسعه زیرساخت‌های ۹۲۴ معدن کوچک

عظیمی همچنین شناسایی، معرفی و حمایت از ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها را یکی از روش‌های تاثیرگذار در احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس دانست و بیان کرد: باتوجه به آمار و پیشنهادات دریافت شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، ۱۳۰ پروژه راه‌سازی و ۴۹ پروژه برق‌رسانی به طرح احیا معرفی شده است که پس از اجرای پروژه‌های مذکور توسط مجری طرح ایجاد زیربناهای معادن بزرگ و مناطق معدنی، در مجموع ۹۲۴ معدن فعال و غیرفعال از «اجرای پروژه‌های زیرساخت» منتفع می‌شوند.

وی ادامه داد: پروژه برق‌رسانی سرب روی غنی‌آباد به طول ۳۰ کیلومتر یکی از پروژه‌های مرتبط با زیرساخت طرح احیاء معادن کوچک مقیاس که در مرحله اجرا است.

مدیر اجرایی طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک درباره دیگر اقدامات طرح در راستای فعال‌سازی معادن، اذعان داشت: انعقاد ۳۷ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری، علمی، پژوهشی و دانش‌بنیان و نیز معرفی ۱۲۹ پروژه به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای اخذ تسهیلات (که ۵۵ طرح در حال پیگیری و صدور بیمه‌نامه) است از دیگر اقدامات طرح احیا به شمار می‌آید.

عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت و کوچینگ مجموعه‌های دانش‌بنیان و جهت‌دهی به بیش از ۹ استارتاپ و پلتفرم معدنی نیز از مجموعه اقدامات انجام شده در طرح احیا بوده است. از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه، بر روی ۵۰۳ معدن اقدام کلینیکی صورت گرفته که این امر با همکاری کارگروه استانی طرح احیاء بوده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.