دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
۷ طرح پیشگامان پیشرفت متعلق به شرکت مس است
24 بهمن 1400 - 14:39
شناسه : 24558
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: تامین مالی طرح پیشگامان پیشرفت ایران بدون نگاه به خارج از مرزها و از محل سود انباشته شرکت‌ها و کمک سهامداران انجام می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به «طرح پیشگامان پیشرفت ایران» با تعریف ۴۸ پروژه بزرگ در صنایع نفت، صنعت و معدن و استفاده از منابع شرکت‌های بزرگ صنعتی، اظهار داشت: هفت طرح از مجموع ۴۸ طرح یاد شده مربوط به شرکت ملی صنایع مس ایران است که با سرمایه‌گذاری معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به افزایش ظرفیت تولید در سال ۱۴۰۰ و افزایش سوددهی شرکت، تامین مالی این هفت طرح از سوی همین مجموعه انجام شده است که نشان می‌دهد برای تامین منابع مالی نیاز به خارج از مرزها نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، گفت: اجرای این طرح‌ها از محل سود انباشته شرکت و کمک سهامداران انجام شده و هیچ مشکلی از نظر تامین مالی نخواهیم داشت. طرح‌هایی که در شرکت ملی صنایع مس ایران تعریف شده، همگی در راستای توسعه همین مجموعه بوده که نشان‌دهنده یک اتفاق فنی و بسیار حرفه‌ای در مسیر توسعه است.

سعدمحمدی بیان کرد: با توجه به کیفیت مس ایران که به ۹٫۵ معروف است و می‌توانیم عیار مس را تا  ۹۹.۹۹۹ داشته باشیم که در صنایع های‌تک و نانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، تقاضای بین‌المللی برای استفاده از این محصول کشور وجود خواهد داشت.

وی به پنج دلیل اصلی استراتژیک بودن مس در آینده جهان و موفق بودن سرمایه‌گذاری در آن اشاره کرد و دادمه داد: اکنون انرژی برق ۲۱ درصد از مصارف انرژی در جهان را تشکیل می‌دهد، این سهم در سال ۲۰۵۰ به ۵۱ درصد افزایش خواهد یافت و مهمترین عنصر در این استراتژی، مس است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد: ‌تا ۱۰ سال آینده دست‌کم ۳۵ درصد خودروهای جهان برقی خواهند شد، با توجه به مصرف متوسط چهار کیلوگرمی مس در خودروهای معمولی و ۸۹ کیلوگرمی مس در خودروهای برقی، یک تغییر تقاضا در برای مس در خودروها را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

سعدمحمدی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۵، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده شود و حتی با سرانه فعلی مصرف مس که ۳.۲ کیلوگرم است، در آن سال با یک تقاضای فزاینده برای مس ناشی از افزایش جمعیت روبه‌رو خواهیم بود.

وی به روزند رو به افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان امروز اشاره کرد که با افزایش مصرف مس همراه خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مس سرمایه‌گذاری سالیانه چهار تریلیارد دلاری کشورهای جهان در زیرساخت‌ها شامل جاده‌ها، فرودگاه‌ها، ریل‌های راه‌آهن، انرژی برق و.. را یادآور شد که همگی نیازمند عنصر مس است و عنوان ‌کرد: به این پنج دلیل، مس یکی از عناصر استراتژیک آینده جهان خواهد بود که سرمایه‌گذاری روی آن منطقی و سودده است.

سعدمحمدی در پایان خاطرنشان کرد: ۹۸ درصد بنگاه‌های تولیدکننده مس در سال ۲۰۲۱ سود ده بودند، بنابراین دورنمای این عنصر کاملا اقتصادی و پُرمنفعت خواهد بود. لذا باید اجازه داد برنامه‌های دولت در این طرح شکل اجرایی به خود بگیرد و در مسیر خود حرکت کند تا ماحصل این تفکر و نگاه اقتصادی را شاهد باشیم.

در این طرح قرار است سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی (حدود ۱۹ میلیارد دلاری) برای توسعه صنایع کشور با استفاده از منابع کارخانه‌های سودده داخلی، اجرایی شود. در این راستا مراسم امضای اسناد و تفاهم‌نامه‌های مربوط به اجرای ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور توسط مدیران عامل شرکت‌های سرمایه‌گذار و مجری یکشنبه هفته گذشته در حضور رییس‌جمهوری برگزار شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.