دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
۹ قرارداد با سرمایه‌گذاران جدید منطقه ویژه خلیج‌فارس منعقد شد
25 اسفند 1399 - 15:01
شناسه : 9103
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: 9 قرارداد با سرمایه‌گذاران جدید برای واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس منعقد شده است.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو که همزمان با افتتاح دو فاز خط یک و آغاز عملیات اجرایی خطوط ۲، ۳ و ۴ انتقال آب خلیج‌فارس به مرکز و شرق کشور به استان هرمزگان سفر کرد، اظهار داشت: این طرح در توسعه سرمایه‌گذاری، هفت استان مرکزی و شرقی کشور، بسیار موثر است. در حال حاضر، شرکت‌های وابسته به ایمیدرو در این استان‌ها، طرح‌های توسعه‌ای مختلفی با سرمایه‌گذاری و قابلیت اشتغال قابل توجه در بخش معدن و صنایع معدنی در حال اجرا یا در برنامه دارند که با بهره‌برداری از این خطوط، مشکل آب آنها به طور کامل رفع خواهد شد.

وی با اشاره به جزییات قراردادهای جدید منعقد شده با سرمایه‌گذاران جدید برای تامین زمین در منطقه ویژه خلیج‌فارس، افزود: این سرمایه‌گذاران در حوزه‌های تولید فولاد، آهن‌اسفنجی، اسید فسفریک، فروآلیاژ، سولفورزدایی از نفت کوره، قیر، تولید نوار نقاله، احداث نیروگاه برق۲۰۰ مگاواتی و احداث پایانه حمل و نقل است.که مجموع سرمایه‌گذاری شرکت‌های متقاضی بیش از ۳٫۴ میلیارد دلار است.

ضروررت تدوین طرح جامع برای منطقه ویژه

جعفری با بیان اینکه همه مسائل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس باید در قالب یک طرح جامع دیده شود، گفت: مسائلی همچون طرح‌های توسعه، بهره‌برداری، نگه‌داری، توسعه زیرساخت‌ها در دوره زمانی مشخص، نحوه ساخت و واگذاری در این طرح به عنوان سیاست‌های منطقه ویژه مصوب شود.

وی ادامه داد: با تدوین این طرح جامع، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های منطقه به طور کامل و شفاف مشخص خواهد شد و سرمایه‌گذاران بدون دغدغه اقدام به سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه هدف ایمیدرو از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس درآمدزایی نبوده است، بیان کرد: هدف از ایجاد این منطقه ویژه، جذب سرمایه‌گذاران برای توسعه و هدایت آنها به سمت سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمد با هدف توسعه طرح‎های اجرایی در این منطقه بوده است.

جعفری اذعان داشت: امیدواریم با تکمیل زیرساخت‌های لازم در این منطقه همچون برق، گاز و غیره شاهد استفاده از همه ظرفیت‌های منطقه با حضور سرمایه‌گذاران باشیم. موضوع دیگر، نیاز شرکت‌های مستقر در این منطقه برای تامین مواد اولیه است. با توجه به وفور ذخایر هماتیتی استان و امکان تبدیل این مواد به مگنتیت با دانش فنی بومی شده در کشور، این نیاز قابل رفع است.

رفع مشکل فاضلاب منطقه؛ جزو اولویت‌ها

جعفری با اشاره به موضوع فاضلاب منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و مشکلات ایجاد شده برای مردم شهر بندرعباس، گفت: رفع این مشکل، باید جزو اولویت‌های منطقه ویژه و شرکت‌های فعال در آن قرار گیرد. همچنین ایمیدرو حمایت‌های لازم را در این زمینه به عمل می‌آورد.

برنامه ایجاد زیرساخت‌های جدید منطقه ویژه خلیج‌فارس

حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در این جلسه با اشاره به اینکه در این منطقه برنامه‌های مختلفی برای توسعه زیرساخت‌ها تدوین و در سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود، بیان کرد: احداث پل دسترسی از سایت قدیم به جدید، جمع‌آوری آب‌های سطحی، برق‌رسانی سایت ۶۰۰ هکتاری و تکمیل ایستگاه گاز، از جمله این برنامه‌ها است.

وی یادآور شد: تکمیل تعمیرات اسکله، برون سپاری آتش نشانی با توجه به تخصصی بودن آن، تسطیح سایت توسعه، گاز رسانی سایت توسعه از محل خط لوله صلح، رفع مشکل پساب بندرعباس، عملیات لایروبی اسکله توسعه اسکله جدید و احداث مخازن توریع آب در سایت توسعه، از دیگر برنامه‌های مذکور است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس با اشاره به اینکه کار کارشناسی احداث نیروگاه هنگام در حال انجام است، گفت: مصوبه احداث این نیروگاه از شورای تامین استان و کارگروه توسعه دریافت شده است.

خلج طهرانی تصریح کرد: با احداث این نیروگاه، ۳۰۰ مگاوات برق وارد پست شهید رجایی شود. این نیروگاه ۱۰۰۰ مگاوات برق ظرفیت دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش ظرفیت ۲۵۰۰ هکتاری سایت جدید توسعه، به دنبال سرمایه‌گذار هستیم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.