یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
۹۹ سالی درخشان برای نخلک
02 اسفند 1399 - 15:56
شناسه : 7523
با احداث کارخانه فراوری مجتمع معدنی سرب نخلک، علاوه بر توسعه اکتشافات و اشتغال، رونق تولید بار دیگر به منطقه نخلک بازگشت.
ارسال توسط : منبع : شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، با احداث کارخانه فرآوری یک هزار و۸۰۰ تن و توسعه اکتشافات و اشتغال، بار دیگر رونق تولید به منطقه نخلک بازگشت.

مجتمع معدنی سرب نخلک یکی از کهن‌ترین معادن زیرزمینی ایران با قدمتی بیش از ۲ هزار سال، از سال ۱۳۹۵ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و لزوم حفظ اشتغال در مناطق کمتر توسعه‌یافته، با استفاده از توان و سرمایه‌های بخش خصوصی، تحولات چشمگیری در بخش اکتشاف، استخراج، تولید و فروش را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش، اجرای حدود ۲۰ هزار متر حفاری مغزه‌گیری، تهیه انواع نقشه‌های توپوگرافی، تکتونیکی و انجام حدود ۱۶ هزار نمونه‌برداری، ذخیره ماده معدنی این مجموعه را که تا چندی پیش کمتر از ۱۵۰ هزار تن برآورد می‌شد، اکنون به بیش از ۵ میلیون تن رسانده است.

در زمینه فراوری، کارخانه جدیدی با سرمایه‌گذاری یکصد میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ احداث گردید. با ورود کارخانه جدید به خط تولید ظرفیت تولید کنسانتره از ۲ هزار تن در سال با عیار ۴۸ درصد به ۱۲ هزار تن با عیار ۵۵ درصد در سال افزایش یافت. علاوه بر احداث کارخانه قبلی، کارخانه فراوری قدیمی مجتمع با توجه به قدمت، فرسودگی، مستهلک بودن سازه و دستگاه‌های خط تولید، راندمان پایین و هزینه‌های زیاد تعمیر و نگهداری تخریب شد و به جای آن کارخانه دیگری با ظرفیت تولید هزار و ۸۰۰ تن با عیار ۵۵ درصد در سال ۱۳۹۹، در حالی که بیش از ۹۰ درصد تجهیزات و دانش فنی ساخت کارخانه، از تکنولوژی داخلی کشور را دارا بود، با هزینه ۷۰ میلیارد ریالی احداث و به بهره‌برداری رسید.

این گزارش نشان می‌دهد که فعالیت استخراجی در معدن زیرزمینی نخلک در گذشته، به صورت غیرمکانیزه و با استفاده از تجهیزات اولیه و ماشین‌آلات کوچک‌‌مقیاس صورت می‌گرفت اما با توجه به بهره‌برداری از کارخانه‌های تولید کنسانتره و نیاز به تامین خوراک کافی و مناسب این واحدها، لازم بود تا عملیات معدن‌کاری به صورت مکانیزه و با ظرفیت بالا صورت پذیرد. به همین منظور و به جهت توسعه ظرفیت استخراج حداکثر تا یک هزار و ۵۰۰ تن خاک معدنی در روز، پروژه مکانیزاسیون استخراج از معدن و اجرای طرح اسپیرال برای اولین‌بار در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران آغاز و فاز نخست آن در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید.

از برنامه‌های پیشروی این مجتمع می‌توان به احداث کارخانه فراوری جدید با ظرفیت تولید کنسانتره ۲۰ هزار تن در سال با عیار ۵۵ درصد و با پیش‌بینی سرمایه مورد نیاز ۸۵۰ میلیارد ریال در کنار پروژه آسفالت جاده اختصاصی این مجتمع به طول ۱۰ کیلومتر و با سرمایه‌گذاری حدود ۲۰۰ میلیارد ریال اشاره کرد. همچنین این مجتمع به موازات پیشبرد اهداف تعیین شده اصلی، موضوع بوم‌گردی و گردشگری را در دستور کار خود قرار داده است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود، موضوع ژئوتوریسم را در این منطقه تحقق ببخشد.

نکته حائز اهمیت آن است که با اجرای سیاست واگذاری و حمایت‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نه تنها اشتغال ۱۶۰ نفر نیروی کار موجود در این مجتمع تضمین شد بلکه حدود ۳۰۰ نفر دیگر تاکنون توسط بخش خصوصی به صورت مستقیم به استخدام درآمدند که پیش‌بینی می‌شود با شروع و به سرانجام رسیدن فاز سوم پروژه کارخانه، ظرفیت تولید و اشتغال مجددا افزایش پیدا کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.