یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 26 May , 2024 ساعت ×
گلوگاه‌های ظرفیتی و زیرساختی، اولویت طرح‌های توسعه
09 اسفند 1399 - 15:34
شناسه : 8018
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولادخوزستان مطرح کرد: در عصر امروز، صنعت فولاد در بسياری از کشورها به عنوان يک موتور محرک توسعه اقتصادی برشمرده می‌شود و با ايجاد اشتغال فراوان و فراهم آوردن بستر مناسبی براي توسعه صادرات، از جايگاه مهمی در توليد ناخالص داخلی دنيا برخوردار است. ايران نيز با بهره‌گيری از ذخاير فراوان معدنی و اتخاذ سياست‌های توسعه‌ای، در مسير تبديل شدن به يکی از قطب‌های توليد فولاد جهان قرار دارد. در اين ميان، شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومين قطب توليد فولاد خام در کشور، با بهره‌گيری از پتانسيل‌های مناسب براي صادرات محصولات، نقش موثری در اقتصاد و ارزآوری به کشور دارد. اين شرکت سعی دارد با حفظ روند رو به رشد توليد خود و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، گامی بزرگ در راستای ترقی صنعت فولاد کشور بردارد.
ارسال توسط : منبع : ماهنامه اخبارفلزات
پ
پ

فولاد، به عنوان یک فلز ضروری در جهت رشد و پیشرفت کمّی و کیفی جوامع بشری، نقشی کلیدی در فرایند توسعه ایفا می‌کند. این محصول استراتژیک نقش بی‌بدیلی در ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها و توسعه جوامع دارد و چشم‌انداز نقش فولاد در زندگی بشر طی سالیان آینده روشن است. صنعت فولاد از منظر پایداری و تداوم کسب‌وکار، دارای مشخصات ویژه‌ای است که نه‌تنها تداوم و پایداری این صنعت استراتژیک را تقویت می‌کند، بلکه به سبب گستردگی بسیار زیاد، نقشی کلیدی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد. به طور کلی، از منظر تحلیل محیط رقابت، حجم عرضه و تقاضا، این صنعت یقینا آینده‌ای رو به رشد خواهد داشت و حداقل طی چند دهه آینده فولاد همچنان محور توسعه کشورها خواهد بود. در کشورمان نیز، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، چشم‌اندازهای روشنی برای صنعت فولاد کشور مشخص شده است و شرکت فولاد خوزستان به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت فولاد کشور، به واسطه برخورداري از منابع و قابليت‌هاي ويژه‌اي نظير منابع انسانی متخصص و توانايي توليد همزمان محصولات تخت فولادی، محصولات طويل فولادی و گونه‌های فولادی متنوع، دسترسي به آب‌های آزاد، برخورداری از اسکله اختصاصي و تجهيزات تخليه ـ دپو و بارگيری سنگ‌آهن، صادرات محصول، شبکه ريلي مناسب و برخی مشخصه‌های ديگر، توانسته است جایگاه مهمی را در صنعت فولاد و البته در توسعه صنعتي و اقتصادي کشور به خود اختصاص دهد. برخورداری شرکت فولاد خوزستان از قابلیت‌های تجهیزاتی و مزیت انعطاف‌پذیری ماشین‌های ریخته‌گری و برنامه‌ریزی تولید و در نتیجه، طراحی سبد بهینه محصولات منطبق با نیاز بازار موجب می‌شود تا سبد فروش به شکل بهینه انتخاب شود و ظرفیت‌های موجود به تولید محصول مورد نظر اختصاص یابد.

پله به پله تا جهش توليد

شرکت فولاد خوزستان، بر اساس رویکرد توسعه‌محور خود، همواره به دنبال توسعه ظرفیت و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز آن بوده است، به گونه‌ای که از سال ۱۳۵۷ تا پایان سال ۱۳۹۵، سه فاز توسعه خود را برنامه‌ریزی و اجرا کرده و ظرفیت اولیه خود را از ۱٫۵ میلیون تن به ۳٫۷ میلیون تن رسانده است و این ظرفیت‌های جدید به مرور، با طی شدن منحنی‌های «learning curve» و همچنین افزایش بهره‌وری تولید و تجهیزات از طریق اجرای مداوم پروژه‌های بهبود در سال‌های متوالی، محقق شده‌اند. همچنین شرکت فولاد خوزستان در تداوم استراتژی توسعه ظرفیت و حفظ سهم بازار با استفاده از تجارب کسب‌شده از اجرای سه فاز توسعه قبلی خود اقدام به تدوین برنامه چهارم توسعه بر پایه مطالعات جامع مبتنی بر دانش فنی داخلی و با کمک مشاوران معتبر خارجی و داخلی کرده است که نتیجه آن تدوین دو سند بالادستی طرح جامع توسعه ظرفیت و بهبود شرایط زیست‌محیطی برای اولین بار در شرکت فولاد خوزستان بوده است. فاز چهارم توسعه، که بر اساس این دو سند بالادستی تدوین شده است، برای دستیابی به ظرفیت ۶ میلیون تن پایدار در کل زنجیره فولاد از معدن تا نورد از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا افق ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده و با مشارکت شرکت‌های تابعه گروه فولاد خوزستان در حال اجراست. از اصلی‌ترین ویژگی‌های فاز چهارم توسعه، حجم بالای سرمایه‌گذاری آن است که معادل ارزی آن بالغ بر دو میلیارد یورو است و عمدتا از منابع فاینانس و منابع داخلی تامین می‌شود. این حجم سرمایه‌گذاری در مقایسه با روند سالانه سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در فازهای توسعه قبلی بر پایه معادل مبالغ یورویی آن بیش از ده‌برابر افزایش را نشان می‌دهد و تاکنون بالغ بر ۳۶ درصد سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز آن جذب شده و به واسطه آن در سال جاری، برای اولین بار در طول دوران بهره‌برداری، شاهد فعال شدن همزمان حجم زیادی از پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای بوده است که نویدبخش افزایش ۱٫۵ برابری ظرفیت تولید فولاد خوزستان در افق ۱۴۰۴ به صورت پایدار و در طول زنجیره ارزش فولاد از طریق اتصال به بالادست و پایین‌دست این زنجیره خواهد بود.

رشد روزافزون، در سايه سياست‌های توسعه

در شرکت فولاد خوزستان همواره توجه به برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و توجه به رویکرد توسعه پایدار موضوعی اساسی در سیاست‌ها و استراتژی‌های اصلی بوده است و ضرورت آن بر کسی پوشیده نیست.

بزرگ‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های برنامه عملیاتی سال جاری، که در سخت‌ترین شرایط تحریم‌های ظالمانه و با تلاش و پیگیری‌های مستمر همه ارکان سازمان و در شرایطی بدون وقفه دنبال شده‌اند که جذب تکنولوژی‌های روز دنیا و منابع فاینانس خارجی با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو بوده است، عبارت‌اند از: پروژه احداث کارخانه مگامدول آهن اسفنجی با ظرفیت ۱٫۷۶ میلیون تن، طرح پکیج اسلب جایگزین شامل یک ماشین‌ ریخته‌گری اسلب عریض، یک کوره پاتیلی (LF)، یک ماشین گاززدایی تحت خلا دوقلو (VOD)، جرثقیل‌های حمل اسلب و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز آن به ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن، تکمیل طرح فولادسازی شرکت فولاد شادگان به ظرفیت ۸ هزار تن و تکمیل و راه‌اندازی واحد گندله‌سازی شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو) به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن.

در همین راستا و با توجه به اینکه اصلی‌ترین عامل جهش تولید پایدار تعریف و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای است، در سال جدید، مبتنی بر سند طرح جامع فلز چهارم توسعه گروه فولاد خوزستان، اقدامات مهمی در این زمینه رقم خواهد خورد که بخشی از این موارد به شرح زیر بیان می‌شوند:

• افتتاح پروژه گندله‌سازی در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو)

این پروژه در راستای تامین بخشی از کمبود گندله مورد نیاز برای ظرفیت ۶ میلیون تن فولاد پایدار مورد نظر در فاز چهارم توسعه، به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن گندله در سال و به روش آلیس چالمرز (گریت ـ روتاری کیلن) تعریف شده که در حال حاضر به اتمام رسیده و آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

• شروع عملیات اجرایی طرح پکیج اسلب جایگزین

این طرح شامل پروژه‌های ماشین ریخته‌گری اسلب عریض، یک کوره پاتیلی (LF)، یک ماشین گاززدایی تحت خلا دوقلو (VOD) و سایر تجهیزات مربوطه است که به منظور ایجاد ظرفیت جدید سالیانه ۱٫۲ میلیون تن اسلب عریض به عنوان بخشی از نیازهای مطرح‌شده در گزارش مطالعه بازار و همچنین حفظ تولید فعلی فولادسازی، برای ایجاد امکان عملیات جایگزینی، بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت ماشین‌های ریخته‌گری موجود تعریف شده است.

• پیشرفت مناسب پروژه‌های توسعه طبق برنامه اجرایی

پس از اتمام پروژه احداث مگامدول زمزم ۳، احداث خط و پست ۴۰۰ کیلوولت، پروژه احداث کولینگ تاور آب مداربسته کوره‌ها، تفکیک و نوسازی کمپرسورخانه هوای فولادسازی، بازچرخانی و تصفیه شیمیایی آب خروجی از تصفیه‌خانه پساب صنعتی و تبدیل آن به آب «RO»، احداث کارخانه اکسیژن شماره ۴ و غیره، به نتایجی خواهیم رسید از قبیل افزایش ظرفیت تولید آهن اسفنجی به میزان ۱٫۷۶ میلیون تن در سال، افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه برق کل شرکت، تامین زیرساخت‌های مورد نیاز جهت توازن و پایداری تولید و ظرفیت زیر سقف موجود.

بومي‌سازی، گامي بلند تا خودکفايی

مهم‌ترین اولویتی که در اجرای طرح‌های توسعه فولاد خوزستان دنبال می‌شود، رفع مشکلات و گلوگاه‌های ظرفیتی و زیرساختی در زنجیره فرایندهای داخلی تولید و تکمیل زنجیره ارزش فولاد از طریق ورود به بالادست و پایین‌دست این زنجیره و جایگزینی تکنولوژی‌های قدیمی در جهت افزایش پایداری تولید است. در مورد دسترسی به تکنولوژی‌های مورد نیاز طرح‌های توسعه، با توجه به محدودیت‌هایی که در دسترسی به منابع اصلی تکنولوژی برای کشور ما ایجاد شده است، این شرکت با استفاده از تجارب قبلی در زمینه انتقال، اجرا و بومی‌سازی تکنولوژی‌های جذب‌شده در سطح کشور، این تهدید را تبدیل به فرصت کرده است و از طریق اشتراک دانش فنی و تجارب سازندگان و پیمانکاران توانمند داخلی و با انعقاد تفاهم‌نامه و قراردادهای مختلف با دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های مهندسی در صنعت فولاد و توسعه شراکت‌ها، تکنولوژی‌های مورد نظر را اجرا می‌کند و به بهره‌برداری می‌رساند. شرکت فولاد خوزستان در سال‌های اخیر با جدیت بحث بومی‌سازی را پیگیری کرده و با بومی‌سازی ۲۵ هزار قطعه مورد نیاز صنعت فولاد و جایگزینی برخی مواد مصرفی خارجی با نمونه‌های تولید داخل، گام‌های بلندی را به سوی خودکفایی در این صنعت مهم و کلیدی برداشته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.