دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
سهم ۶۰ درصدی چین در آلایندگی صنعت فولاد جهان
03 مرداد 1401 - 15:49
شناسه : 30739
چین، به دنبال کربن‌زدایی از صنعت فولاد خود تا سال 2050 میلادی است و استفاده از قراضه و بهره‌گیری از تکنولوژی روز، از استراتژی‌های این کشور برای کاهش گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شود.
ارسال توسط : منبع : روابط‌ عمومی ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌‌کننده فولاد جهان، نقش مهمی در کربن‌زدایی این صنعت ایفا می‌کند. این کشور در نظر دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، میزان تولید کربن در صنعت فولاد خود را به صفر برساند.

پس از حوزه انرژی، صنعت فولاد چین با آلایندگی ۱۷ درصدی، در رتبه دوم تولید گازهای گلخانه‌ای این کشور قرار دارد. چین با تولید بیش از نیمی از فولاد جهان، حدود ۶۰ درصد از تولید کربن ناشی از صنعت فولاد را به خود اختصاص داده است. سیاست‌های اخیر چین، اهدافی را جهت کربن‌زدایی بخش فولاد در برنامه این کشور قرار داده است اما این اهداف به منظور دستیابی به کاهش گازهای گلخانه‌ای برای محدود کردن روند افزایش گرمای زمین تا ۱٫۵ درجه سانتیگراد کافی نیست. به همین منظور، بخش فولاد چین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در این بخش را به نصف برساند و تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۹۹ درصد کاهش دهد.

بر اساس تازه‌ترین دستورالعمل تدوین‌ شده برای بخش فولاد چین، حداکثر انتشار گازهای گلخانه‌ای این بخش پیش از سال ۲۰۳۰ میلادی خواهد بود. این در حالی است که سه شرکت بزرگ فولادساز چین شامل «بائو استیل»، «بائوتو استیل» و «اچ بی آی اس» که در مجموع ۱۷ درصد از تولید کلی فولاد چین را در برمی‌گیرند، اهداف بلند‌پروازانه‌تری را مطرح کرده‌اند.

این فولادسازان اعلام کردند که حداکثر انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۲۵ میلادی خواهد بود و پس از آن تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حدود ۳۰ درصد از انتشار این گازها کاسته خواهد شد و در نهایت در سال ۲۰۵۰ میلادی، به کربن صفر در بخش فولاد دست‌ خواهند یافت. اگرچه نشانه‌هایی در صنعت در جهت دستیابی سریع‌تر به این هدف نیز مشاهده می‌شود.

چین ترویج استفاده از روش بازیافت قراضه فولاد به منظور کاهش انتشار کربن را در برنامه خود دارد. این کشور در صدد این است که میزان بازیافت قراضه خود را تا ۳۰۰ میلیون تن افزایش دهد. همچنین استفاده از تکنولوژی‌های جدید و کم‌کربن، از دیگر برنامه‌های صنعت فولاد چین در راستای کربن‌زدایی صنعت فولاد این کشور است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.