جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
افت ۱۳٫۱ درصدی صادرات فولاد ایران
07 اردیبهشت 1400 - 13:42
شناسه : 11249
برپایه تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد شامل فولاد میانی و محصولات فولادی در سال گذشته ۹ میلیون تن بوده است که نسبت به سال 1398، کاهش ۱۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، براساس آمار منتشر شده، در سال گذشته صادرات فولاد میانی کشور ۶ میلیون و ۱۶۲ هزار تن بوده است که کاهش ۱۱ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. علاوه بر این، کاهش صادرات از نظر وزنی، یک میلیون و ۳۶۲ هزار تن محاسبه شده است. 

در سال گذشته سهم صادرات بیلت و بلوم با کاهش ۶ درصدی به چهار میلیون و ۵۶۴ هزار تن و سهم صادرات اسلب با افت ۲۳ درصدی، یک میلیون و ۵۹۸ هزار تن بوده است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

بر پایه این گزارش، سال گذشته کل صادرات محصولات فولادی کشور دو میلیون و ۸۳۹ هزار تن بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۸، کاهش ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد.

از بین محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی دو میلیون و ۱۹۴ هزار تن، کاهش ۱۷ درصدی را تجربه کرده است. علاوه بر این صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد. در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، کاهش ۱۸ درصدی داشته و به یک میلیون و ۸۳۵ هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۲۰ درصدی در سال ۱۳۹۹ به ۶۴۵ هزار تن رسید. همچنین صادرات آهن‌اسفنجی در سال گذشته با کاهش ۱۱ درصدی به ۸۴۳ هزار تن رسیده است.

نکته قابل تامل این است که در سال ۱۳۹۹، صادرات محصولات فولادی، فولاد میانی و آهن‌اسفنجی، روندی نزولی داشته‌اند و با وجود رشد قابل توجه تولیدات و نیز رکود داخلی در بخش ساختمان، شاهد افزایش صادرات نبوده‌ایم.

بر اساس این گزارش، هرچند بررسی آمار عملکرد صادرات ۱۴ شرکت بزرگ فولادی کشور در سال ۱۳۹۹ حاکی از افت ۷ درصدی صادرات نسبت به سال ۱۳۹۸ است، اما به اعتقاد کارشناسان، فولادسازان در حال رهایی از موضوع تنظیم بازار و محدودیت‌های صادراتی بوده و این روند با توجه به بهبود تقاضا و قیمت جهانی فولاد، در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ افزایشی خواهد بود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.